המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

29/12/2009

קריסת אתר מכירות 123bid

במועצה לצרכנות התקבלו תלונות נגד אתר bid123, בהן נמסר כי האתר לא השיב להם את כספם למרות שהעסקה בוטלה על ידי האתר עצמו ( ביטול זכייה לאחר גבייה) או שהיא בוטלה על ידי הצרכן בתוך המועד של 14 יום, בהתאם לזכותו לבטל מכר מרחוק . מבדיקת המועצה לצרכנות עלה כי רוב המתלוננים קבלו את כספם חזרה בסופו של יום, אולם סביר להניח כי צרכנים שרכשו מוצרים בתקופה האחרונה טרם סגירת האתר עלולים להיפגע כתוצאה מכך. על כן, להלן מספר עצות שימושיות למזעור הנזק.

28/12/2009

הישג לצרכנים: וועדת הכלכלה של הכנסת קיבלה את עמדת המועצה הישראלית לצרכנות: צרכנים יוכלו  לדרוש פיצוי לדוגמא   באם לא ישיבו להם את דמי הפיקדון על בקבוקי משקה

במסגרת דיון על תיקון לחוק הפיקדון שנדון היום בוועדת הכלכלה של הכנסת, ביקשה המועצה  לצרכנות מחברי הוועדה להגן על הצרכנים, ולהפסיק את המחדל הנמשך שנים, בדרך של תיקון נוסף לחוק, ומתן כוח בידי הצרכנים עצמם לעמוד על זכויותיהם.

23/12/2009

משרדי החינוך והתמ"ת, בשיתוף המועצה הישראלית לצרכנות, מכריזים על תחרות כרזות ארצית בין בתי הספר בנושא צרכנות נבונה.
התלמידים יתבקשו להגדיר מהו הכלל הצרכני החשוב ביותר ולהפיק כרזה בהתאם.

לקראת יום זכויות הצרכן הבינלאומי החל ב 15 במרץ 2010, המועצה הישראלית לצרכנות בשיתוף משרדי החינוך והתמ"ת, מפיקים ומפעילים תוכניות חינוכיות להגברת המודעות לזכויות הצרכנים ולטיפוח צרכנות נבונה.
בתוך כך, בימים אלו נפתחת תחרות ארצית בין בתי-הספר שעניינה, עיצוב כרזות בנושא זכויות הצרכנים וטיפוח צרכנות נבונה.  התחרות מיועדת לתלמידי כיתות ט'-י', ומהווה חלק מפעילות חינוכית שמתקיימת בימים אלה בבתי הספר בארץ.

22/12/2009

המועצה לצרכנות:  הצרכנים רוצים להרכיב  את החבילות בעצמם

מסקר שערכה המועצה לצרכנות עולה כי הציבור מצפה  מהרגולטור, כי יאפשר לצרכן  זכות בחירה במספר וסוג הערוצים בהם הוא מעוניין לצפות. עוד מצפה הציבור מהרגולטור כי יוזיל עבורו את שירותי התוכן המסופקים על ידי חברות הכבלים והלווין. מצב זה ימנע גם סבסוד צולב – מי שלא צופה בערוצים מסוימים במסגרת החבילה משלם על ה ערוצים שצרכנים אחרים בוחרים לעשות בהם שימוש.

15/12/2009

שנה לתיקון חוק כרטיסי חיוב

ביום  7 לדצמבר 2009 חגגנו שנה לתיקון חוק כרטיסי חיוב ,  כשהחידוש החשוב ביותר הוא זכותו של לקוח חברת אשראי – צרכן או עסק – לבטל באופן חד צדדי הוראת קבע בכרטיס אשראי, דבר שבעבר חברות האשראי לא היו תמיד מאפשרות. משמעות החוק החדש היא למשל כי בכל מקרה שבו הלקוח מבקש להתנתק משירות מתמשך וספק השירות מתעלם מהבקשה, הלקוח יכול לשלוח הודעה בפקס לחברת האשראי ולבטל את הוראת הקבע שהוא מסר לספק לתשלום מחיר השירות. יש לציין כי התיקון לא חל על עסקאות בהן הלקוח רכש מוצר או שירות והתחייב לשלם את מלוא התמורה מראש שחולק למספר תשלומים חודשיים, אלא רק על הוראת קבע לחיוב כרטיס האשראי.

שנה לחוק מכירת רכב משומש
המועצה הישראלית לצרכנות קוראת לציבור לממש את זכויותיו ולדרוש את כל המידע המגיע לו בעת רכישת רכב משומש

ב 7.12 נציין  שנה  לכניסתו לתוקף של חוק מכירת רכב משומש (זכאות למידע ולגילוי נאות), המאפשר לכל מי שרוכש רכב משומש לקבל את כל המידע על הרכב מכל מוסך שבו תוקן או טופל ומכל מבטח שביטח את הרכב.
החוק מחייב את הגופים העוסקים במכר רכב משומש, למסור לקונה פרטים מלאים על  המוכר על הבעלים הקודמים, מי היו הבעלים הקודמים (אדם פרטי, חברת השכרה או ליסינג) וכן מידע על פגיעות שנגרמו לרכב. מינואר  2010 בכל טסט שנתי, יירשם גם מספר הקילומטרים, במטרה לצמצם  מקרים של זיוף מד הקילומטרים.

25/11/2009

הצעת החוק ביוזמת המועצה הישראלית לצרכנות לביטול עמלות הבנקים הוגשה היום בכנסת
 
על הצעת החוק חתומים שניים עשר חברי כנסת מסיעות שונות
הצעת חוק הבנקאות לביטול עמלות עו"ש הוגשה היום (יום ג') בכנסת. הצעת החוק ביוזמת המועצה לצרכנות הוגשה על ידי חברי כנסת משלל סיעות הבית, קואליציה ואופוזיציה כאחד וחתומים עליה חברי הכנסת: ח"כ פאינה  קירשנבוים (ישראל ביתנו), ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), ח"כ איתן כבל (עבודה) ח"כ אילן גילאון (מרצ), ח"כ נחמן שי (קדימה), ח"כ וקנין יצחק (ש"ס), ח"כ דב חנין (חד"ש), ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה), ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), ח"כ יואל חסון (קדימה).

24/11/2009

שנה לחוק הספאם
המועצה לצרכנות קוראת לציבור הצרכנים להילחם נגד דואר הזבל
 
ב-1 בדצמבר "נחגוג" שנה לתיקון לחוק התקשורת, האוסר משלוח פרסומת מסחרית במייל, בפקס, בהודעת SMS או באמצעות מערכת חיוג אוטומטי, ללא אישור של הנמען.  מטרת החוק היא למגר את תופעת ההפצה ההמונית של פרסומות בלתי רצויות המכונה "ספאם" (או "דואר זבל") באמצעות רשת התקשורת. צרכן שקיבל דואר זבל יכול  לתבוע פיצוי ללא הוכחת נזק בסכום של עד   1000 ש"ח על כל מסר שנשלח, כפי שבית המשפט יקבע.

17/11/2009

המועצה הישראלית לצרכנות פתחה היום במאבק חקיקתי לביטול עמלות העו"ש של הבנקים!

המועצה הישראלית לצרכנות פתחה היום במאבק ציבורי לקידום חקיקה שתבטל את עמלות העו"ש בבנקים. להצעת החוק שהונחה על שולחן הכנסת ביוזמת המועצה לצרכנות  הצטרפו עד כה  חברי הכנסת דני דנון ח"כ כרמל שאמה, ח"כ איתן כבל, ח"כ נחמן שי, ח"כ פאינה קירשנבאום, ח"כ אילן גילאון, ח"כ אורי אריאל .
במסיבת העיתונאים היום  השתתפו מנכ"ל המועצה, עו"ד אהוד פלג, יו"ר ועדת המשנה לשירותי בנקאות, ח"כ דני דנון ,עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים וכיום מנכ"ל המכון הישראלי לתכנון כלכלי ופרופ' (אמריטוס) לכלכלה, דוד לבהרי  מהאוניברסיטה העברית. 

16/11/2009

המועצה לצרכנות מרכזת את תלונות הצרכנים בנושא וקוראת לציבור הלקוחות הזכאים לקבל החזר לפנות אליה בהקדם.

צרכנים אשר רכשו מחברת אמפא שירות ביטוח למזגנים ולא קיבלו אותו בשל קריסת החברה, יוכלו לקבל את הכספים בהם חויבו באמצעות כרטיס האשראי.

ההחזר התאפשר בהוראת בית המשפט המחוזי בתל אביב אשר דן במכירת חברת אמפא
בחודש דצמבר 2008 קרסה חברת אמפא. במסגרת הליך משפטי, רכשה  חברת רמ"מ ("שירות  קריסטל") את שירות התיקונים של אמפא למותגים אותם מייבאת חברת קריסטל. שירותים למוצרים אחרים נותרו ללא רוכש ונשארו בידי החברה הקורסת. בין המוצרים שהשירות להם לא נמכר הייתה פעילות חברת אמפא בתחום תיקון מזגנים, אך למרות זאת, המשיכה החברה, באישור ביהמ"ש,  לחייב את כרטיסי האשראי של הצרכנים שרכשו שירות תיקונים בלי יכולת לקבל כל תמורה עבור כספם .

05/11/2009

המאמ"צ הצליח: בזק נכנעה לצרכנים והוסיפה למענה הקולי שלה ב- 144 הבהרה: שירות הכוכבית - בתשלום

ביוזמת המועצה לצרכנות פנו  מאות צרכנים למנכ"ל בזק בדרישה: שירות הכוכבית – רק עם תווית!
ביום שני בבוקר הופתע מנכ"ל בזק לקבל מתנה לא שגרתית: קלסר משרדי ובו מאות מכתבי צרכנים שנענו לפניית המועצה לצרכנות שדרשה מבזק ליידע אותם בזמן אמיתי לגבי עלות השיחות של כוכבית 144 .
במהלך השבוע המשיכה המועצה לצרכנות להעביר למייל האישי של מנכ"ל בזק את מכתבי הצרכנים. 

03/11/2009

יוזמת המועצה לצרכנות: מאות צרכנים פונים למנכ"ל בזק בדרישה: שירות הכוכבית – רק עם תווית!
 
הצרכנים דורשים מבזק ליידע אותם בזמן אמיתי לגבי עלות השיחות של כוכבית 144 .
מסקר שערכה המועצה הישראלית לצרכנות באמצעות מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה בחודש אוקטובר, בקרב מדגם מייצג של 500 איש: עלה כי  80% מהצרכנים המשתמשים בשירות  144 לאיתור מספר טלפון, משתמשים גם בשירות הכוכבית- המקשר ישירות למספר הטלפון המבוקש,  ולא יודעים כי השירות כרוך בעלות נוספת, על עלות השיחה.   מדובר בסכום של 60.32 אגורות, הנוספות ל1.72 ש"ח שנגבים עבור שימוש בשירות 144. (וכמובן למחיר עבור פעימות המונה הנגבה בנוסף).
 

18/10/2009

בית הדין לחוזים אחידים: סוכנות הנסיעות אינה רק מתווך וחלים עליה חובות ואחריות לגבי השירותים אותם היא מוכרת.
 
בית הדין קיבל את עמדת המועצה לצרכנות והיועמ"ש, ובניגוד לטענת חברת דיזינהויז.
בית הדין לחוזים אחידים לו הוגש לאישור חוזה אחיד,  בו מבקשת סוכנות הנסיעות דיזנהוייז לעשות שימוש מול קהל  לקוחותיה, תיקן סעיפים משמעותיים בחוזה.   בהחלטתו קיבל בית הדין את עמדת המועצה הישראלית לצרכנות לפיה  סוכנות הנסיעות לא יכולה להתנער מאחריותה באופן גורף בטענה,  כי תפקידה הוא רק להזמין שירות . בית הדין קבע כי הסוכנות חייבת לבדוק כי שירותי התיירות שהיא מוכרת הם ממשיים, ותואמים את המובטח.  
במסגרת ההליך ניהלו המועצה הישראלית לצרכנות והיועץ המשפטי לממשלה מו"מ עם חברת דיזינהויז בעקבותיו שונו תנאים רבים בחוזה לטובת הצרכנים.
לבית הדין נותר רק להכריע בשאלות בהן נותרו הצדדים חלוקים.

13/09/2009

היטל מים - עדכון מספר נפשות בדירה
 
בימים אלה מקבלים הצרכנים הביתיים את חשבונות המים הראשונים הכוללים את היטל הבצורת, והסכומים יכולים להגיע לעשרות רבות של שקלים.
על פי החוק,  במידה וצרכנים נדרשו לשלם היטל בצורת מאחר ומספר הנפשות המתגוררות בביתם איננו מעודכן אצל ספק המים (הרשות המקומית או תאגיד המים והביוב),  ניתן להפחית את התשלום על ידי עדכון מספר הנפשות באופן רטרואקטיבי. ואולם אפשרות זו של תיקון רטרואקטיבי וביטול החיוב או השבת הכספים ששולמו קיימת רק למדווחים עד ליום 31.10.09.

10/09/2009

עצות לציבור הצרכנים על רקע פשיטת הרגל של רשת חנויות הרהיטים דיזיין 22 (שארק דה לוקס) כיצד הצרכן יכול למזער נזקים?
 
במועצה לצרכנות התקבלו בתקופה האחרונה תלונות רבות של לקוחות רשת דיזיין 22 אשר דיווחו כי לא קיבלו את הרהיטים שרכשו, זאת למרות שעברו חודשים ממועד האספקה שסוכם.
ככלל, אנו נמצאים בתקופה של משבר כלכלי ועסקים קטנים כגדולים מוצאים את עצמם בתקופה לא פשוטה בה עליהם לנהל משברים וקשיי נזילות: ספקים נסגרים ומשאירים חובות, בנקים מקשים את מדיניותם לאספקת אשראי, צ'קים חוזרים וכו.
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי חשוב שהצרכנים יבינו כי בעזרת כמה אמצעי זהירות הם יכולים לצמצם את הסכנה הנשקפת להם במקרה של אי-אספקת מוצרים.
המנכ"ל מוסיף כי המועצה לצרכנות מעודדת את הצרכנים לקחת אחריות על גורלן של עיסקאות הרכישה, כדי שלא להישאר תלויים בחסדיהם של בעלי העסקים.

19/08/2009

57.6% מציבור הצרכנים מעדיף לשלם סכום נוסף של כסף,  ולטוס בחברת תעופה שנתיבי הטיסה שלה לא עוברים  מעל מדינה עוינת.
 
כאשר חברות תעופה ישראליות כגון אל על, ארקיע וישראייר מפעילות טיסות לחו"ל, נתיבי  הטיסה מושפעים מכך שהטיסות לא עוברות מעל מדינות  אשר איתן אין למדינת ישראל יחסים .
על רקע התרעות המסע של משרד הביטחון, בדקה המועצה לצרכנות את  מודעות הציבור לנושא.
 
מבדיקת המועצה לצרכנות באתרי חברות תעופה זרות,  עלה כי רבות מהן מפעילות קווי תעופה העוברים מעל מדינות עוינות. לאור ממצאים אלה,  בקשה המועצה לברר האם ציבור הצרכנים בישראל מודע למצב זה, והאם מידע זה היה משפיע על החלטתו להעדיף חברת תעופה ישראלית על פני חברה זרה.

17/08/2009

סקר המועצה הישראלית לצרכנות קובע כי 71%  מהצרכנים רוצים שמחיר המים ימשיך להיות שווה בכל הארץ
 
המועצה לצרכנות: בניגוד לכוונת רשות המים, מים הם מוצר בסיסי  והמדינה חייבת לספק אותם לתושביה במחיר זהה ללא הבחנה בין צרכנים
מחר תתכנס מועצת רשות המים בה צפוי להיקבע שינוי דרסטי באופן חישוב תעריפי המים לצרכנים. ההחלטה הצפויה להתקבל תשנה החישוב הנוהג מאז קום המדינה לפיו כל הצרכנים משלמים מחיר אחיד ושוויוני למים. אם תתקבל ההחלטה, יהיה מחיר המים שונה מצרכן לצרכן,  בהתאם לישוב בו הוא מתגורר.

22/07/2009

98 אחוז מציבור הצרכנים אינו יודע כי הצריכה העודפת בה יחויב החל מ 1.1.2010 תחושב כאילו ומתגורר רק בן אדם אחד בבית, דבר שעלול להוביל לקנסות גבוהים
 
המועצה לצרכנות העלתה לאתר האינטרנט שלה עצות להיערכות למצב החדש בתחום המים שיכולות לצמצם עלויות, הוצאות והיטלים שנקבעו בשל הבצורת להיטל הבצורת.
 
 98 אחוז מציבור הצרכנים אינו יודע כי אופן חישוב הצריכה העודפת של מים בה יחויב החל מ 1.1.2010 תחושב על בסיס ההנחה כאילו ומתגורר רק בן אדם אחד בבית, מה שעלול להוביל לקנסות גבוהים. נתונים אלו עולים מסקר שערכה המועצה לצרכנות לקראת כניסת הרפורמה במים לתוקף באוגוסט. הסקר התבצע על ידי מכון המחקר "גיאוקרטוגרפיה"  בקרב מדגם מייצג של 500  נשאלים מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.
 

24/06/2009

המועצה לצרכנות: תיקון חוק כביש אגרה (מנהרות הכרמל) שנדון היום בועדת הכלכלה של הכנסת במסגרת חוק ההסדרים, מכיל הוראות העלולות לפגוע בציבור.
 
בתיקון לחוק מוצע למנוע חידוש רישיון או שינוי ברישום בעלות ברכב למי שלא שילם שלושה חשבונות שונים. המועצה לצרכנות: הפגיעה בצרכן היא בלתי סבירה ובלתי מידתית.
היום נידונה בועדת הכלכלה של הכנסת סעיף בחוק ההסדרים הקובע לתקן את חוק כביש אגרה (מנהרות הכרמל) על מנת לאפשר שימוש במנגנוני גבייה מתקדמים המאפשרים לנהג הרכב להתקשר בהסכם עם בעל הזיכיון ולשלם בעבור הנסיעה גם לאחר ביצוע העסקה.
לעמדת המועצה לצרכנות, תיקון זה מבורך שכן הוא יקדם את רמת השירות לנוסע ואף ימנע עומסי תנועה בכניסה לכביש אגרה.

22/06/2009

החלטת השופט בנימיני מיום 18.6.09: אושרה חלוקת הפיצוי לציבור הצרכנים
 
באוקטובר 2008 קבע בית המשפט המחוזי כי תנובה תפצה את ציבור הצרכנים  ב- 55 מיליון שקלים בעקבות הפרשה בה הואשמה תנובה בהוספת סיליקון לחלב עמיד.
פסק הדין החלקי קבע כי הסכום של 55 מיליוני השקלים שבו חויבה תנובה לא ישולם כתשלום אחד אלא יחולק לשלוש מטרות שונות שיטיבו עם הציבור. בית המשפט קבע כי הכספים יחולקו למטרות הבאות:

• הסדר הנחות - מתן הטבה לכלל הציבור בדרך של הוזלת מחיר החלב העמיד.
• קרן מחקרים - העברת סכום מהפיצוי לקרן מחקרים ומלגות בתחום המזון והתזונה, שיש להם השפעה על בריאותו של הציבור.
• חלוקת חלב ומוצריו לאוכלוסיות נזקקות באמצעות עמותות.
 
לאחר מתן פסק הדין החלקי, ובעקבות משא ומתן שניהלו הצדדים ביניהם במטרה להגיע לדרך מוסכמת של חלוקת הסכום שנפסק ודרך חלוקתו, זאת על אף שמקביל ערערה תנובה על פסק  הדין והמועצה לצרכנות ערערה בערעור נגדי.

02/06/2009

לקראת התכנסותה של וועדת הכנסת  לביקורת המדינה ביום ג' 2.6.09  בנושא הפיקוח על המספוא :
 
מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: בריאותו ושלומו של הציבור הוא באחריותה  הכוללת של הממשלה
 
ריבוי גופי פיקוח גורם להעדר פיקוח ולפגיעה בציבור הצרכנים
המועצה הישראלית לצרכנות מברכת על הדיון שנועד להגן על ציבור צרכני המזון בישראל ובטיחותו, במיוחד לאור דו"ח מבקר המדינה (59ב), המעלה  כשל פיקוח ובקרה במספר נושאים הקשורים למספוא הניתן כמזון לבעלי החיים. בחלק מהמקרים קיים חשש לסיכון הציבור. המבקר הצביע על חשש לגלגול האחריות מגורם אחד למשנהו והמועצה לצרכנות מברכת על כל מהלך שיביא לכפל אחריות במקום גלגול אחריות.

26/05/2009

לקראת התכנסותה של ועדת הכספים של הכנסת ביום ג' 26.6 :
 
סגנית שר התמ"ת אורית נוקד והמועצה הישראלית לצרכנות:
גביית מע"מ על ירקות ופירות, עומדת בניגוד גמור למגמה העולמית במלחמה בהשמנה. יש לעודד צריכת מזון בריא.

כוונת הממשלה להעלות את המע"מ באחוז אחד למשך שנה וחצי (מ-15.5% ל-16.5%) וביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, אולי תגדיל את הכנסות המדינה, אך עלולה לעלות לחברה בישראל גם בבריאות - כך טוענים סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד והמועצה הישראלית לצרכנות.

05/05/2009

קואליציה צרכנית ומקצועית רחבה כנגד חברות הביטוח והמפקח עליהן
 
בית המשפט העליון יכריע: חופש בחירה לצרכנים בבחירת שמאי ומוסך או שליטה של חברות הביטוח בהליך?
בג"צ שהוגש אתמול כנגד איגוד חברות הביטוח והמפקח על הביטוח טוען לניגוד עניינים חמור בשוק תיקוני הרכב שעברו תאונות דרכים. העותרים, המועצה הישראלית לצרכנות, איגוד השמאים ואיגוד המוסכים, בגיבוי גופים נוספים, טוענים: "שליטתן של חברות הביטוח על השמאים, בניגוד לאמור בהסדר השמאים מחד ובעיית האכיפה של המפקח על הביטוח מאידך, מחייבת התערבות בית המשפט באופן שימנע לחלוטין את ניגוד העניינים של חברות הביטוח באמצעות ביטולן המוחלט של "רשימות השמאים" והותרת הבחירה בזהות השמאי בידיו של המבוטח".
המועצה הישראלית לצרכנות, איגוד שמאי הביטוח, ואיגוד המוסכים בישראל, הגישו אתמול בג"צ כנגד חברות הביטוח (המאוגדות באיגוד חברות הביטוח, ) וכנגד המפקח על הביטוח במשרד האוצר, ידין ענתבי, בבקשה למתן צו על תנאי שיורה למפקח לתקן את הסדר השמאים באופן אשר יאזן את השיקולים הצרכניים של ציבור המבוטחים עם אלו של חברות הביטוח, ברוח "בג"צ השמאים" הראשון אשר קבע כי שמאי הבית מצויים במצב של ניגוד עניינים. העתירה הוגשה ע"י משרד עורכי הדין יוסף תוסיה כהן ושות'.

04/05/2009

סגנית שר התמ"ת, חה"כ אורית נוקד עומדת לקדם הצעת חוק בנושא
איסור יצירת מחסור למוצרים שבפיקוח, בעקבות פניית המועצה הישראלית לצרכנות
מנכ"ל המועצה לצרכנות: ציבור הצרכנים אינו מודע תמיד למחירם העדכני של מצרכים בני פיקוח, וקיים חשש כי אינו מבדיל בין מצרך בר פיקוח למצרך דומה שאינו בר פיקוח

למועצה הישראלית לצרכנות, מגיעות תלונות חוזרות ונשנות של צרכנים המלינים על מחסור ברשתות השיווק במוצרים שמחירם מפוקח, (כמו ביצים, קוט'ג ולחם אחיד) כשמאידך מסופקים ובשפע מוצרים תחליפים שמחירם אינו מפוקח. מחסור  זה מעלה חשש ליצירת מחסור מדומה בשוק, על מנת לקדם מכירתם של המוצרים  האחרים שאינם מפוקחים, מחירם גבוה בהרבה.

27/04/2009

המועצה הישראלית לצרכנות: 
תיאום העמלות התאפשר בגלל היעדר תחרות בין הבנקים
550,00 צרכנים כבר קבעו: הפתרון היחיד - ביטול עמלות העו"ש של הבנקים
 
הצעת חוק לביטול עמלות העו"ש של המועצה לצרכנות הוכנה והונחה על שולחן הכנסת בשיתוף חה"כ דנון (ליכוד)
 
קביעת הממונה על ההגבלים עסקיים, גב' רונית קן, כי הבנקים תיאמו עמלות ביניהם מצביעה על כך שאין תחרות אמיתית בין הבנקים. תיאום העמלות מצביע על העובדה כי הבנקים עשו בעמלות ככל העולה על רוחם וכפי שנטען בעבר גבו עמלות רק "כיון שהדבר היה אפשרי".

16/03/2009

סקר המועצה הישראלית לצרכנות לקראת יום הצרכן הבינלאומי:
יותר נשים מגברים שינו את הרגלי הצריכה בעקבות המיתון.
מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות : צרכן נבון מפעיל שיקול דעת  לגבי כדאיות הרכישה של  כל מוצר המוצע למכירה, ובוחן  כל קנייה לגופה.
לקראת יום הצרכן הבינלאומי החל ב 15 במרץ, בדקה המועצה הישראלית לצרכנות את שינוי הרגלי הצריכה של צרכנים, בעקבות המיתון.
תוצאות הסקר ממחישות עד כמה הצרכן הישראלי מסגל לעצמו הרגלי קניה חסכניים יותר בעקבות המיתון הכלכלי. הסקר נערך בתחילת חודש מרץ על ידי מכון המחקר "גיאוקרטוגרפיה" בקרב מדגם מייצג של 500  נשאלים מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל, ובקרב חברי מאמ"ץ- המערך הארצי של המועצה לצרכנות.

16/03/2009

סקר המועצה לצרכנות ליום הצרכן הבינלאומי:
% 86 אחוז מציבור השכירים אינו יודע  באיזה סוג השקעה (אג"ח, מניות וכו') מושקעים כספי החיסכון הפנסיוני שלו
המועצה לצרכנות מעלה לאתר האינטרנט מדריך לצרכן בנושא  החיסכון הפנסיוני שנכתב בשפה מובנת ופשוטה המותאמת לציבור הרחב.
החיסכון הפנסיוני הינו אחד הנכסים המשמעותיים ביותר של הציבור בישראל.  מסקר שערכה המועצה הישראלית לצרכנות באמצעות מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה בנושא החיסכון הפנסיוני מעלה נתונים מדאיגים לגבי מודעות הציבור למשמעות החיסכון הפנסיוני, היקפו והתאמתו לצרכיהם של החוסכים. במצב זה הצרכנים מקבלים את החיסכון כדבר המובן מאליו, אינם מעורבים בהחלטות חשובות לגביו ואינם מנצלים את זכותם לקבוע את אופיו והיקפו.

16/03/2009

מה אתה סא"ח?
סקר ארצי חודשי של הנוער בישראל בסוגיות צרכניות
המועצה לצרכנות מפעילה זו השנה השנייה צוותי צרכנות פעילה בבתי הספר ובאוניברסיטאות ברחבי הארץ .
המועצה לצרכנות מפעילה צוותי צרכנות פעילה של תלמידי תיכון וסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה ברחבי הארץ, המטפלים בבעיות צרכניות של הדור הצעיר, בתחקירים צרכניים ובפעילויות הסברה בתחום הזכויות הצרכניות. החל מיום זכויות הצרכן 2009 יערכו צוותי הצרכנות הפעילה סקר חודשי בבתי הספר התיכוניים, בהם הם פועלים ובו יבדקו עמדות התלמידים בסוגיות צרכניות שונות.

08/03/2009

מוצרים בתחפושת
במועצה הישראלית לצרכנות מתקבלות במהלך השנה כולה תלונות צרכנים אשר הוטעו ברכישת מוצר, וקבלו מוצר או שירות שונה מהמפורסם או מהסימון באריזה.  מתברר שעבור חלק מהעוסקים כל יום פורים.
לכבוד פורים, המועצה לצרכנות מציגה כמה תלונות שהגיעו למועצה לצרכנות על מוצרים בתחפושת.

ביצים בתחפושת
צרכנים המבקשים לרכוש ביצים שהוטלו על ידי תרנגולות המסתובבות חופשיות ואינן לכודות בכלובים, (ביצי חופש),  עלולים לגלות כי ביצים "סופר טריות", "טריות" , ו"אקסטרה טריות", הן בפועל ביצי סוללה.  על תבנית הביצים היקרה יותר מצוירות תרנגולות המסתובבות באוויר הפתוח, תמונה שהטעתה אותם לחשוב  כי מדובר בביצי חופש, בשעה שמדובר בביצים שהוטלו על ידי תרנגולות הלכודות בכלובים. 

03/03/2009

החוקים החדשים שנכנסים לתוקף בינואר 2009
1.1.09  פירוט מספר הפריטים שבמבצע
מהיום בעלי עסקים יחויבו לפרסם גם את המספר המינימלי של כל הפריטים שבמבצע ואת המספר המינימלי של הפריטים המוצעים בהנחה המקסימלית. חשוב לציין שהחוק החדש לא חל על פריטים שמחירם אחרי הנחה  פחות מ-50 ₪.  בנוסף, בעל העסק יידרש להחזיק מלאי סביר של הפריטים שבמבצע, בהתאם להיקף הפרסום , ולפרסם מהי ההנחה . אם המלאי אזל או אם השירותים אינם עוד במבצע, החוק אוסר על העסק להמשיך ולפרסם את המבצע ברבים או בעסק עצמו.

09/02/2009

בדיקת המועצה לצרכנות  לקראת ט"ו בשבט בחנויות פיצוחים ברשתות שיווק ברחבי הארץ לא מקיימים חובת סימון אזהרה מסכנת חנק
בדיקת המועצה הישראלית  בחנויות לממכר פיצוחים וברשתות השיווק ברחבי הארץ, גילתה שפע של מוצרים חדשים לקראת החג.  במקרים רבים נמכרים המוצרים בתפזורת כששלטים מאירי עיניים מציינים את המחיר ומבקשים מן הציבור לאכול  רק לאחר התשלום.

08/02/2009

המועצה הישראלית לצרכנות והאגודה לתרבות הדיור חיברו הסכם צרכני אחיד להקטנת הפגיעה בצרכנים
המועצה הישראלית לצרכנות והאגודה לתרבות הדיור, חיברו הסכם צרכני אחיד לקבלת שירותים ביתיים, במטרה להבטיח גילוי נאות  לצרכן המבקש לקבל שירותים ביתיים. זאת בעקבות תלונות רבות של צרכנים המתקבלות במועצה הישראלית לצרכנות, המלינות על נותני שירות מסוגים שונים אותם הזמינו לביתם לביצוע עבודות שונות, כגון שיפוץ, שרברבות, חשמל, פוליש, זיפות וכו'.

03/02/2009

בדיקת המועצה הישראלית לצרכנות  בחניונים ברחבי הארץ מעלה כי: בכ  72% מהחניונים שנבדקו, לא מיישמים את חוק החניונים החדש
מתחקיר גיאוקרטוגרפיה שנערך עבור המועצה הישראלית לצרכנות  עולה כי מתוך 32 חניונים עירוניים ופרטיים ברחבי הארץ, המחייבים לפי שעה ולא במחיר גלובלי, נמצאו 23 חניונים שכלל לא יישמו את הוראות החוק המחייבות חיוב לפי מקטעים של רבע שעה החל מהשעה השנייה. הממצאים מראים כי כ- 72%  מהחניונים שנבדקו הפרו לכאורה את החוק למרות שתחילת החוק נדחה לתום תקופה של שישה חודשים לצורך התארגנות בעלי החניונים.

12/01/2009

המועצה הישראלית לצרכנות,  והממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת, קוראים לבעלי אולמות וגני אירועים לאפשר לצרכנים להשתחרר מהסכמים, כדי שיוכלו להיערך לארגון אירוע במקום בטוח.
 
בעקבות מצב החירום בו שרויה ישראל בימים אלו, הרשויות המוסמכות מפרסמות הנחיות  האוסרות על התקהלויות והתכנסויות בכל ישובי הדרום עד לטווח של 10  קילומטר, ומטילות הגבלות על התכנסויות גם בטווחים גדולים יותר.
מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג, והממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת עו"ד יצחק קמחי, קוראים לבעלי אולמות וגני אירועים שלא להקשות על הצרכנים ולאפשר להם להשתחרר מהסכמים, בתוך זמן סביר, כדי שיוכלו להיערך לארגון אירוע במקום בטוח.

04/01/2009

דו"ח המועצה לצרכנות לסיכום שנת 2008 בראש מצעד התלונות: תקשורת , מוצרי חשמל ובנקים
 
בשנת 2008 התקבלו במועצה לצרכנות עשרות אלפי פניות של צרכנים ונפתחו כ-10,000 תיקי תלונות.  ניתוח התלונות מעלה כי עשרת התחומים עם מספר התלונות הגדול ביותר הם: תקשורת, מוצרי חשמל, בנקים, הלבשה ואביזרים, ריהוט ומטבחים, תיירות ויחידות נופש, לימודים ומינויים, תחבורה, גז, רפואת חירום וביטוח.

 

ארכיון חדשות המועצה לצרכנות
 
2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012    2011    2010    2009    2008