המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

תאריך: 29/12/2009

קריסת אתר מכירות 123bid

במועצה לצרכנות התקבלו תלונות נגד אתר bid123, בהן נמסר כי האתר לא השיב להם את כספם למרות שהעסקה בוטלה על ידי האתר עצמו ( ביטול זכייה לאחר גבייה) או שהיא בוטלה על ידי הצרכן בתוך המועד של 14 יום, בהתאם לזכותו לבטל מכר מרחוק . מבדיקת המועצה לצרכנות עלה כי רוב המתלוננים קבלו את כספם חזרה בסופו של יום, אולם סביר להניח כי צרכנים שרכשו מוצרים בתקופה האחרונה טרם סגירת האתר עלולים להיפגע כתוצאה מכך. על כן, להלן מספר עצות שימושיות למזעור הנזק.

עצות לנפגעי bid123 :

• רכשתם מוצר או שירות או זכיתם במכרז ועדיין לא קיבלתם את המוצר או השירות? החוק נותן לכם הגנה, ואתם יכולים לעצור את כל החיובים העתידיים בכרטיס אשראי, בתנאי שתפנו לחברת האשראי בכתב ( מומלץ בפקס). יש למסור את כל פרטי העסקה, הפרטים שלכם ( מס' ת.ז. 4 ספרות אחרונות של הכרטיס) ותציינו כי האתר הפסיק את פעילותו ( ככל שהדבר מנכון כמובן). חוק כרטיסי חיוב תוקן לפני כשנה וכעת ניתן לבטל חיוב עתידי גם אם מדובר בתשלום אחד, זאת בתנאי שהכספים טרם עברו לאתר או אם עברו לאתר, חברת האשראי יכולה להתקזז עם חיובים אחרים שעליה להעביר לו. יש לציין כי זכות הצרכן לעצור חיובים עתידיים קיימת גם אם מועד ההספקה טרם חלף.

•  רכשתם מוצר או שירות והתשלום נעשה ישירות לספק המוצר או השירות או ליצרן? יש לפעול מול הספק עצמו או היצרן ולדרוש את אספקת המוצר. במקרה שבו הספק לא יספק את המוצר במועד ( או תוך זמן סביר לאחר מכן) , מדובר בהפרה  של ההסכם ואתם רשאים לתבוע את השבת הכספים ששולמו.

• קיבלתם את המוצר והתברר שהוא שונה מזה שהוזמן או שיש פגם ? במקרה של מכרזים ספק המוצר בדרך כלל אחראי לטיב ולאיכות המוצר. חשוב להזכיר שלגבי מוצרי חשמל, אלקטרוניקה וגז חדשים, לרבות מנגנונים מכניים וחשמליים ברהיטים, ובלבד שמחיר הטובין לצרכן גבוה מ-150 שקלים חדשים היצרן אחראי לתיקון כל קלקול במשך השנה הראשונה