המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

תאריך: 25/11/2009

הצעת החוק ביוזמת המועצה הישראלית לצרכנות לביטול עמלות הבנקים הוגשה היום בכנסת
 
על הצעת החוק חתומים שניים עשר חברי כנסת מסיעות שונות
הצעת חוק הבנקאות לביטול עמלות עו"ש הוגשה היום (יום ג') בכנסת. הצעת החוק ביוזמת המועצה לצרכנות הוגשה על ידי חברי כנסת משלל סיעות הבית, קואליציה ואופוזיציה כאחד וחתומים עליה חברי הכנסת: ח"כ פאינה  קירשנבוים (ישראל ביתנו), ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), ח"כ איתן כבל (עבודה) ח"כ אילן גילאון (מרצ), ח"כ נחמן שי (קדימה), ח"כ וקנין יצחק (ש"ס), ח"כ דב חנין (חד"ש), ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה), ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), ח"כ יואל חסון (קדימה).

המועצה לצרכנות פתחה בשבוע שעבר את הקמפיין החקיקתי לביטול העמלות תחת הכותרת הבנקים חולבים אותנו! עמלת עו"ש? לא בא בחשבון! עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: "הבנקים מרוויחים עלינו הרבה כסף  כבר מעצם העובדה שיש לנו חשבון בנק אצלם. הכסף הנזיל בחשבונות העו"ש המגיע לסכומים של מיליארדים של שקלים בשנה מאפשר לבנקים להרוויח מהלוואות, ובמקרה של חשבונות הנמצאים ביתרת חובה, הלקוח נאלץ באופן מיידי לשלם ריביות גבוהות. מיותר לציין, שבנקים אף אינם מתגמלים את הלקוחות בגין יתרת הזכות שבחשבון העו"ש שלהם או בגין הרווחים להם זכו.  רווחים אלה לא מונעים מהבנקים להרוויח על חשבוננו גם פעם שנייה וזאת על ידי גבייה לא מוצדקת של עמלות בגין פעולות עו"ש. הגיע הזמן לבטל את עמלות העו"ש בכל הבנקים אחת ולתמיד."

המהלך לביטול עמלות העו"ש זוכה כבר עכשיו לתמיכה ציבורית נרחבת. עד היום נאספו למעלה מ- 700 אלף מכתבים התומכים במאבק של המועצה לצרכנות לביטול עמלות העו"ש בחקיקה. בכוונת המועצה להעביר מכתבים המגיעים אליה לועדת הכלכלה של הכנסת.

הצעת חוק הבנקאות (שירות ללקוח) (תיקון - ביטול עמלות על שירותים בסיסיים בחשבון עו"ש), תש"ע -2009, מבקשת כי לא תיגבה עמלה מלקוח עבור שירותים בסיסיים בחשבון עו"ש, לרבות עמלת מינימום בין אם הפעולה נעשית על ידי פקיד בנק, בין אם באמצעות מוקד טלפוני מאויש ובין אם בערוץ ישיר. בשירותים הבסיסיים נכללים: הפקדת ומשיכת מזומן; הפקה ומסירה של תדפיס לבקשת לקוח; העברה או הפקדה לחשבון אחר; פדיון שיק, לרבות משיכה בשיק עצמי; הפקדת שיק, לרבות באמצעות תיבת שירות; תשלום שובר; פריטת מזומן; זיכוי חשבון באמצעות מסלקה; חיוב בכרטיס אשראי; שאילתת מידע בכל נושא; משיכת שיק; חיוב על פי הרשאה לחיוב חשבון או הוראת קבע.

מצורפים ציטוטים של חברי הכנסת החתומים על הצעת החוק:
ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו): "הרווח העיקרי של הבנקים צריך להיות מהמרווח הבנקאי שלהם ולא על חשבון משקי הבית. מדובר בעיוות הפוגע בצרכנים ויש לתקנו. מעבר לכך, הפגיעה העיקרית של עמלות העובר ושב הינה באוכלוסייה המבוגרת והחלשה, אוכלוסייה שאינה משתמשת באינטרנט וסומכת בעיקר על קשר אישי עם הפקיד בבנק. תפקידנו העיקרי כנבחרי ציבור הוא להגן על אוכלוסיות אלו מפני העושק המתמשך של הבנקים."
ח"כ כרמל שאמה (ליכוד): "הצעת החוק אינה מבקשת מהבנקים לוותר על הכנסות אלא להתחיל להתחרות ולאפשר לכל לקוח לבחון את הבנק שלו בנתון אחד והוא גובה הריבית ולא בערב רב של עמלות מבלבלות המסכלות כל ניסיון של הלקוח לעשות שופינג לשירותי הבנקאות אותם הוא צורך."
ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי): "ללקוח הפשוט, שרק מעוניין להפקיד את כספו במקום בטוח, אין מודעות לעלויות האמיתיות של ניהול חשבונו. הבנקים מצידם עושים כל שביכולתם כדי לדאוג לכך שהעלויות האלו יוסתרו ע"י שימוש במילות קוד פיננסיות והצגת העלויות במקומות נידחים בדף החשבון. עלינו, כשליחי הציבור, לטפל גם בנושאים אלו, כי כפי שמוכיחים רווחי הבנקים מעלויות אלו: דין פרוטה כדין מאה."
ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש): "המצב היום בלתי נסבל. הבנקים גובים מאנשים עמלות בהיקפים שאי אפשר לתפוס ולאותם אנשים אין מנוס אלא לשלם עמלות אלה. ניסיונות קודמים להסדיר את העניין בחקיקה לא צלחו ולכן יש להחזיר את הנושא לטיפולה של הכנסת."
ח"כ יצחק ועקנין (ש"ס): "בעיית עמלות הבנקים הינה בעיה המוכרת לאורך שנים. הבנקים חייבים לקבל את המהלך לביטול עמלות העו"ש אשר פוגע בעיקר במשקי הבית הקטנים והשכבות החלשות. אין כל סיבה כי חלק מרווחי הבנקים יהיו על גבם של האזרח הפשוט."
ח"כ איתן כבל (עבודה): "למרות העיסוק האינטנסיבי בנושא עמלות העו"ש ובכלל האצלת הסמכות למפקח, בפועל מסתבר כי השוק לא הוסדר ויתכן כי רק חקיקה היא הפתרון".
ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה): "למרות הרפורמה בתחום הבנקאות שהתקבלה בשנה שעברה, אין שינוי משמעותי בגובה העמלות למשקי בית ואין מנוס מתיקון המצב בחקיקה פרטית. ללקוחות פרטיים אין דרך להתמקח על גובה עמלה בשל תיאום שקיים בין הבנקים. ברוב מדינות העולם אין עמלות כאלה למשקי בית, וודאי לא בגובה כזה ועם זאת הבנקים ממשיכים להרוויח ולהתפרנס. אין סיבה שעבור דף מידע על שער יציג מתאריך ישן, תגבה עמלה בגובה של 84 ₪!."
ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי): "עמלות העו"ש הפכו לעמלות עושק ומהוות כפל קנס על הציבור שמפקיד את כספו בבנקים. ביד אחת הבנקים מלווים את הכסף לציבור וגובים עליו עמלות וריבית וביד השני הגובים עמלות גבוהות על חשבון העו"ש עצמו."
ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו): "אין הצדקה לעמלות העו"ש, מדובר בהכנסה זעירה לבנקים ופגיעה אדירה בצרכן."
ח"כ נחמן שי (קדימה): "מערכת הבנקאות בישראל, נהנית מרווחים גבוהים ביותר, המבוססים על רווח כפול ומשולש של כספי המשתמשים בשירותי הבנקאות. ראוי לבחון עלויות אלה על מנת להוזילן ולהקל על הציבור הרחב."

לצפייה בהצעת החוק