המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009


שנה לחוק מכירת רכב משומש
המועצה הישראלית לצרכנות קוראת לציבור לממש את זכויותיו ולדרוש את כל המידע המגיע לו בעת רכישת רכב משומש

ב 7.12 נציין  שנה  לכניסתו לתוקף של חוק מכירת רכב משומש (זכאות למידע ולגילוי נאות), המאפשר לכל מי שרוכש רכב משומש לקבל את כל המידע על הרכב מכל מוסך שבו תוקן או טופל ומכל מבטח שביטח את הרכב.
החוק מחייב את הגופים העוסקים במכר רכב משומש, למסור לקונה פרטים מלאים על  המוכר על הבעלים הקודמים, מי היו הבעלים הקודמים (אדם פרטי, חברת השכרה או ליסינג) וכן מידע על פגיעות שנגרמו לרכב. מינואר  2010 בכל טסט שנתי, יירשם גם מספר הקילומטרים, במטרה לצמצם  מקרים של זיוף מד הקילומטרים.

מהתלונות המתקבלות במועצה לצרכנות  עולה כי במקרים רבים המידע שנמסר אינו שלם.  לעיתים  המכונים לבדיקת הרכב לא מגלים  ליקויים או זיופים  שבוצעו, והצרכן מגלה את הליקויים באיחור,  ולא יכול להוכיח את טענותיו.
כשהקונה מגלה שהיו ברכב נזקים שלא ידע עליהם בעת הקנייה, המוכר מתכחש וטוען שהנזק נגרם בתקופה שהרכב היה בשימושו של הקונה. החוק מאפשר  לקונה לקבל את המידע באופן אמין מהמוסך או מחברת הביטוח כך שיכול לבסס אפילו תביעה לבית המשפט, מה שלא היה עד כה.

המלצות המועצה לצרכנות לפני הקנייה

• לקבל מהמוסך המטפל ומהמבטחים את כל המידע לפני הרכישה.

• לא לוותר על בדיקת הרכב במכון מורשה.

• בקנייה מעוסק מקצועי ( חברות ליסינג או חברות להשכרת רכב) לדרוש טופס גילוי המגיע לכם על פי החוק.

אחרי הקנייה

• במקרה של תקלה לאחר הרכישה, מומלץ לוודא את מצב הרכב לפני הרכישה ולאמת את המידע שנמסר על ידי המוכר מול חברות ביטוח והמוסך שטיפל ברכב

מסירת מידע חלקי או מוטעה בטופס או סירוב למסירתו - מהווים עילה אפשרית לרוכש הרכב לבטל את העסקה וחושפת את הסוחר לתביעה ולקנס. הטופס ניתן כשירות לציבור על ידי איגוד המוסכים בישראל.