המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

תאריך: 16/11/2009

המועצה לצרכנות מרכזת את תלונות הצרכנים בנושא וקוראת לציבור הלקוחות הזכאים לקבל החזר לפנות אליה בהקדם.

צרכנים אשר רכשו מחברת אמפא שירות ביטוח למזגנים ולא קיבלו אותו בשל קריסת החברה, יוכלו לקבל את הכספים בהם חויבו באמצעות כרטיס האשראי.

ההחזר התאפשר בהוראת בית המשפט המחוזי בתל אביב אשר דן במכירת חברת אמפא
בחודש דצמבר 2008 קרסה חברת אמפא. במסגרת הליך משפטי, רכשה  חברת רמ"מ ("שירות  קריסטל") את שירות התיקונים של אמפא למותגים אותם מייבאת חברת קריסטל. שירותים למוצרים אחרים נותרו ללא רוכש ונשארו בידי החברה הקורסת. בין המוצרים שהשירות להם לא נמכר הייתה פעילות חברת אמפא בתחום תיקון מזגנים, אך למרות זאת, המשיכה החברה, באישור ביהמ"ש,  לחייב את כרטיסי האשראי של הצרכנים שרכשו שירות תיקונים בלי יכולת לקבל כל תמורה עבור כספם .

מתלונות שהגיעו למועצה לצרכנות עלה כי צרכנים רבים  המשיכו  לשלם כספים לקופת הפירוק עבור מזגנים ומוצרי חשמל נוספים, למרות שהם לא מקבלים ולא יקבלו כל שירות  בתמורה לכספם.  מבדיקת המועצה אף עלה, כי חלק מהצרכנים כלל אינם מודעים לכך שהם ממשיכים לשלם עבור שירות שלא יינתן להם, שכן כל זמן שלא ארעה תקלה במכשיר שבביתם, הם לא התקשרו לקבל את השירות וסורבו.

חיוב כרטיסי האשראי נמשך  בשל החלטת  בית המשפט שהתיר העברת כל התשלומים שהצרכנים התחייבו להם לטובת קופת הפירוק, זאת  ללא הבחנה בין תשלומים עבור שירותים למוצרים הכלולים בהסדר הרכישה ( בעיקר מוצרים מיובאים על ידי קריסטל ) לבין שירותים למוצרים שאינם כלולים בהסדר הרכישה ( בעיקר מזגנים אבל גם מוצרים לבנים ממותגים שאינם כלולים בהסדר) .

בדיון שהתקיים בעניין אמפא בועדת פניות הציבור של הכנסת ביום 21.7.09, ביקשה המועצה לצרכנות מיו"ר הועדה,  לפעול לכך שביהמ"ש יורה למנהלת המיוחדת של אמפא, להחזיר את הכספים ששולמו על ידי הצרכנים עבור שירות שלא יקבלו.
ביום 15.10.09 הגישה עו"ד לו-טילר, (בתפקידה כמנהלת מיוחדת של אמפא ) , בקשה לבית המשפט, לאפשר לה להגיע להסדרים עם לקוחות החברה בתחום המזגנים, בהתייחס לשירות שלאחר המועד שנקבע בהחלטת ביהמ"ש על מכירת אמפא, בין היתר ביחס לכספים ולתשלומים שנגבו באמצעות כרטיסי אשראי, בגין שירות תיקונים למזגנים לפי שיקול דעת המנהלת המיוחדת, ובתאום עם כונס הנכסים".
על מנת להקל על הצרכנים העבירה המועצה  למנהלת המיוחדת עשרות פניות של צרכנים שדרשו לקבל את כספם בחזרה לצורך הטיפול בהחזרת הכספים, ומבקשת לידע את ציבור לקוחות אמפא שהמשיכו לשלם עבור ביטוח תיקונים למזגנים לאחר הפסקת פעילות אמפא, כי הם זכאים להחזר כספי עבור התשלומים שבוצעו .

המועצה לצרכנות מזמינה את הצרכנים הזכאים להחזר כספי, לפנות אליה בהקדם ולשלוח את האסמכתאות לתשלום עבור ביטוחים אלו, על מנת שזו תעביר את התלונות למנהלת המיוחדת.
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי "בהסדרי כינוס נכסים של חברות שמתפרקות, יש להבטיח גם את זכויותיהם של הצרכנים שאינם מיוצגים בהליך  ולא רק של הנושים.  על אף שהליכי כינוס ופירוק חברות הינם  הליכים מורכבים וסבוכים, שמיעת קול הצרכן בזמן אמת הייתה חוסכת זמן ועוגמת נפש רבים.  עוד הוסיף עו"ד פלג כי החלטה נכונה בזמן אמת הייתה מונעת גבייה בלתי צודקת ועיכוב כספים בקופת החברה, ומונעת מצב בו רק הצרכנים שיפנו ויבקשו השבת הכספים יקבלו את כספם וכל אלה שלא יהיו מודעים יפסידו.