המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2018

ארכיון כתבות 2018

תאריך: 25/02/2018

המועצה לצרכנות מתנגדת להנחיות החדשות המוצעות בנוגע לביטול עסקה בהזמנה מיוחדת
לעמדת המועצה לצרכנות, ההצעה משנה את הדין הקיים, סותרת החלטות שניתנו בעבר בבית המשפט ועשויה לגרום לכך שצרכנים שיבצעו עסקאות מכר מרחוק בתחום עלולים יהיו להיפגע, לדוגמא בהזמנת ריהוט וספות.

 לאחרונה פורסמה טיוטת הרשות להגנת הצרכן בנוגע לביטול עסקה לרכישת מוצרים שיוצרו במיוחד עבור הצרכן על פי מידות או דרישות מיוחדות. המחלקה המשפטית של המועצה לצרכנות שלחה אל היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן נייר עמדה בו פורטה  עמדה המועצה לצרכנות  להשארת המצב על כנו, שכן לעמדת המועצה לצרכנות, השינוי המוצע מבטל למעשה את הזכות לביטול במקרים רבים. כמו כן, ספק אם ניתן לקבוע את ההסדר ללא תיקון התקנות עצמן באישור ועדת הכלכלה של הכנסת.

 

לעמדת הרשות, הזמנה מקטלוג איננה מהווה הזמנה מיוחדת, אולם על פי ההצעה, עלול להיגרם מצב בו תהיה סתירה אם בית העסק יראה שההזמנה כללה סטייה מהסטנדרט בחנות לגבי המוצר. על פי ההצעה, בית העסק יוכל לבחור להציג בקטלוג מוצרים סטנדרטיים בלבד, מיוחדים בלבד, או מגוון, כאשר המבחן הקובע הוא מבחן המציאות: מה הסטנדרט הרווח לכל מוצר, לרוב הציבור, ובמרבית העסקאות.

 

בנוסף, הסתמכות על מבחן אובייקטיבי העלול להשתנות לפי הביקוש בשווקים, יוצר אי וודאות ולצרכן לא תהיה אפשרות מעשית לדעת האם המידה/הדגם/הבד/החומר הוא אכן סטנדרטי או לא. השינוי המוצע יאפשר לעוסקים רבים להחליט ולקבוע שכל הזמנה של מוצר שאינו בתצוגה מהווה הזמנה מיוחדת ממנה נגזר כי לצרכנים לא תהיה זכות ביטול.

 

בנוגע למטבחים, על פי ההצעה, תקופת הביטול תהיה 3 ימים ממועד העסקה, אולם אין כלל התייחסות לשלבי העסקה השונים החל מהליך התכנון הכולל תכנון ראשוני, מדידות בבית הצרכן, בחירת חומרים וצבעים, ועד לחתימת הצרכן על התוכניות הסופיות. לעמדת המועצה לצרכנות, אין להתעלם מהעובדה שהליך הייצור אינו מתחיל לפני שהצרכן חותם על תוכניות סופיות בתום הליך התכנון. על כן,  המועד לביטול עסקה תוך 3 ימי עסקים, צריך להתחיל מיום החתימה על התוכניות הסופיות ולא מיום ביצוע העסקה.

 

לסיכום, המועצה לצרכנות מתנגדת לשינוי ההנחיות ולאור השינוי הדראסטי המוצע קיים צורך בדיונים מקצועיים ובתיקון התקנות באישור ועדת הכלכלה.

 פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית