המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2018

ארכיון כתבות 2018

תאריך: 12/06/2018

תיקון לחוק: בעלי טלפון כשר יקבלו הודעה קולית לפני סיום העסקה
ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק לפיה מחזיקי טלפונים כשרים החסומים למסרונים יקבלו התרעה קולית לפני סיום עסקה. המועצה לצרכנות תמכה בתיקון והשתתפה בכל הדיונים

 

פסח


ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה שניה ושלישית את ההצעה של ח"כ מיכאל מלכיאלי לתקן את חוק הגנת הצרכן ולחייב את חברות הסלולר, בעסקה לתקופה קצובה, להודיע לצרכנים על מועד סיום העסקה גם באמצעות הודעה קולית במידה והטלפון חסום לקבלת מסרונים, 21 יום לפני סיום העסקה.

 

ההצעה משלימה למעשה את התיקון לחוק הגנת הצרכן שאישרה הוועדה לפני כשנתיים, במסגרתו חויבו בעלי עסקים לשלוח לצרכן מסרון 21 יום לפני סיום המועד של עסקה לתקופה קצובה – כך שגם מי שהסלולרי שברשותם חסום לקבלת מסרונים כ'טלפונים כשרים' יוכלו לקבל הודעה דומה.

 

היו"ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי מדובר אולי בענין פעוט לחברות הגדולות, אך זהו צעד שיש משמעות רבה ללקוחות.

 

בישיבה הקודמת הסביר היוזם, ח"כ מלכיאלי, כי ההצעה נועדה רק במקרים בהם הטלפונים של הצרכנים חסומים לקבל מסרונים, כמו טלפונים כשרים, ותחייב רק את חברות הסלולר לבצע זאת שכן חברות הסלולר מקצות את המספרים הכשרים ויודעות בדיוק מי חסום למסרונים ומי לא.

 

"חברות הסלולר מוכרות חבילות במחירים נמוכים ל־ 18 חודשים בד"כ, ולאחר מכן המחיר קופץ. לרוב הצרכנים לא שמים לב להודעה בחשבונית, ומי שלא מקבל מסרון מגלה את זה רק אחרי שהמחיר עלה. לכן מוצע לחייב את חברות הסלולר, שיודעים להגיע אלינו כשהם רוצים, לשלוח גם הודעות למי שלא מקבל את המסרון לפני סיום העסקה", אמר.

 

סמנכ"ל המועצה לצרכנות, ערן וולף, והכלכלן גיל ברגפרוינד, ביקשו גם הוא לבחון להחיל את ההצעה על חברות נוספות המתקשרות עם הלקוחות בעסקאות לתקופות קצובות.

 

נציגת משרד המשפטים שנכחה בדיון הסבירה כי הנושא עלה בישיבות הקודמות והרעיון שעמד מאחורי ההחלטה להחיל את ההצעה רק על חברות הסלולר הוא שחברות הסלולר הן המקצות את המספרים הכשרים, החסומים לקבלת מסרונים, והן תדענה לייעד את ההודעות הקוליות רק למספרים הללו – דבר שהחברות האחרות לא תעדנה לעשות.

 

דברים דומים אמר נציג משרד התקשורת, ואיל ג'יג'יני, שהוסיף כי יהיו לכך השלכות מבחינת עלויות על החברות.פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית