המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 07/12/2020

זיכויים ושוברי מתנה של עסקים שנסגרו בתקופת הקורונה - מה ניתן לעשות?
עו"ד הדס יעקובסון ארידור עושה סדר בכל מה שקשור לזיכויים ושוברי מתנה בתקופת הקורנה: האם ניתן לממש שוברים של עסקים שנסגרו ולא ייפתחו שוב? מה ניתן לעשות אם תוקף הזיכוי עבר וגם: מה לעשות במקרה שהזמנו מלון, אבל לא ניתן לממש את החופשה?

 

מתוך צבע הכסף, כאן ב'

 

צרכנים רבים נמצאים בכל מיני התקשרויות עסקיות עם עסקים שנסגרו וחלקם כנראה גם לא ייפתחו שוב בשל משבר הקורונה. אז מה עושים אם קיבלנו שוב מתנה או זיכוי שברשותינו ואין לנו דרך לממש אותו? עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמועצה לצרכנות  מסבירה בתוכנית צבע הכסף (כאן ב) מה ניתן לעשות במקרה שכזה?

 

"לצערנו, במקרה שהעסק נסגר ולא ממישהו שובר או זיכוי שברשותינו, אין לנו הרבה מה לעשות בנידון. הסיכויים שנוכל להשתמש בו הם לא גבוהים. באופן עקרוני, כשעסק נסגר ולמעשה פורק ואינו קיים יותר - לכאורה ניתן להגיש בקשה למפרק שמונה לחברה ולהיכנס לרשימת הנושים, אבל כמו שאנחנו יודעים - הצרכנים נמצאים אחרונים בתור בכל רשימת נושים והסיכוי שהם יראו החזר עבור שובר זיכוי שלא מימשו קטן עד לא קיים. עסק שפורק ישלם כסף קודם כל לבנקים, למדינה, מיסים, ביטוח לאומי וכיוצ"ב. אנחנו מודעים לכך שזה מצב מאוד מתסכל ואנו נתקלים בלא מעט תלונות כאלו".

 

ומה עושים במקרה בו העסק שהיה סגור נפתח מחדש, אבל התוקף של השובר שברשותי כבר חלף? "במקרה כזה, הרשות לסחר הוגן קבעה כי אם רצינו לבטל עסקה אבל החנות נסגרה - המועדים יישמרו לנו וימי הסגר לא יבואו במניין הימים לביטול העסקה. את אותו היגיון, לעמדת המועצה, אפשר בהחלט להציג גם בעניין שוברים וזיכויים. עקרונית, תקופת הסגר לא אמורה לבוא במניין הימים כי לא היתה שום אפשרות לממש או לעשות פעולה עם אותו שובר או זיכוי ואני סבורה במרבית בתי העסק יסכימו לכך".

 

"בנוגע לתחום התיירות, אם ברשוחינו שובר למימוש נופש בבית מלון - בכל המלונות שאני בדקתי ישנו סעיף בחוזה ההתקשרות שהיה וחלילה הצרכן יוצא חיובי לבדיקת קורונה ואינו יכול לממש את החופשה - הצרכן יקבל את מלוא כספו, ללא דמי ביטול. יחד עם זאת, חשוב לציין שאין איזושהי הוראת דין בעניין ומדובר בהחלטה עצמאית של בתי המלון. אפשר יהיה לטעון לסיכול, אבל זה עלול לקחת הרבה מאוד זמן. לכן, המלצה שלנו: לפני שאתם סוגרים חופשה במלון - להרים טלפון לאותו מלון כדי לוודא שאכן ניתן יהיה לקבל את כסף חזרה. שהדברים יהיו ברורים וסגורים".

 

"בנוגע לסגירת בתי המלון בהוראת המדינה, או למשל הפיכת העיר בה ממוקם המלון מירוקה לאדומה, כאן לעמדת המועצה לצרכנות מדובר במקרה של סיכול, זאת משום ששני הצדדים אינם יכולים לקיים את העסקה, גם אם מאוד היו רוצים. במקרה כזה, הצרכן צריך לקבל את כספו בחזרה ללא דמי ביטול. אין שום סיבה לגבות ממנו דבר וחצי דבר".

 

למידע נוסף אודות שוברי זיכוי ומתנות לחצו כאן >>