המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 26/07/2015

בדיקת המועצה לצרכנות: פערים גדולים במחירי פירות הקיץ בין הסופרים והשווקים
סיירת המועצה לצרכנות ערכה בדיקת מחירים מיוחדת לפירות הקיץ בין מחירי השווקים למחירי הסופרים וגילתה שאין חדש תחת השמש. וגם איזה שוק יצא הזול ביותר בבדיקה ואיזה היקר ביותר?

 


 

אחד הדברים האהובים על רובנו בקיץ אלו הפירות שניתן למצוא בעיקר בעונה הזו . הפירות הם נדבך משמעותי בסל הקניות שלנו כל השנה ועוד יותר מכך בקיץ. לצרכן הממוצע יש מספר אפשרויות היכן לקנות פירות : סופרמרקטים , חנויות פירות ושווקים שמצויים במקומות רבים ברחבי הארץ.

 

השבוע סיירת המועצה לצרכנות יצאה לבדוק היכן זול יותר לקנות פירות. הבדיקה כללה 6 פירות: אבטיח, מלון, ענב לבן, נקטרינה, אפרסק לבן ומנגו. הבדיקה כוללת 107 סניפי רשתות שיווק, 20 חנויות פירות/ירקות  ו-11 שווקים ברחבי הארץ. שיטת הדגימה בשווקים היתה כזו: בכל שוק תועדו מחירים משלושה דוכנים שונים. המחיר שנקבע לגבי כל מוצר בשוק הוא המחיר הממוצע של אותו מוצר בשלושה דוכנים שונים. בסופרמרקטים לא עשינו הפרדה בין הרשתות אלא ממוצע של כל רשתות השיווק גם יחד. מטרת הבדיקה היתה להראות פרופורציות בין סופרים/שוק/חנויות ולאו דווקא לבחון איזה פרי הכי זול באיזו רשת.


 
אז מה גילינו? בממוצע, זול יותר לקנות בשוק. מבין נקודות המכירה השונות שבדקנו עולה כי בממוצע השווקים זולים יותר. אמנם אבטיח זול יותר בסופרים ובמנגו המחיר זהה אבל בשאר סוגי הפירות שנבדקו זול יותר בשוק.


 

השוק הזול ביותר מבין אלו שנבדקו הוא בכרמיאל. עלות 6 הפירות שנבדקו בו הוא 26.1 ₪ לעומת שוק מחנה יהודה בירושלים שהוא היקר ביותר מבין אלו שנבדקו ועלות אותם פירות בו בממוצע הוא 50.5 ₪ . כמעט כפול. השוואה נוספת שערכנו היא בדיקה אקראית לגבי 4 מבין הערים בהם הסיירים בדקו מחירי שוק. ההשוואה היא בין מחירי הפירות הללו בשוק לבין המחירים שלהם ברשתות השיווק באותה עיר בלבד. הבדיקה הראתה כי מלבד ירושלים בה המחירים בשוק מחנה יהודה היו יקרים יותר בממוצע מאשר אלו ברשתות השיווק, בשלוש ערים ראשל"צ, באר שבע וקרית שמונה המחירים בשוק זולים יותר.


 

דירוג השווקים שנבדקו

 

 

לצפייה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית


השבוע בדקנו סל של 41 מוצרים שונים, ב- 107 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. חשוב לציין: כרטיסי חבר/מועדון אינם נלקחים בחשבון. מבצעים מותנים נלקחים בחשבון עד סכום של 200 ₪. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 29% , פער של 148₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 22%.

 

רמי לוי משתלט על רשימת עשרת הסניפים הזולים עם 8 סניפים . יינות ביתן מוסיפה שני סניפים נוספים.  בטבלת עשרת הסניפים היקרים השבוע אנו מוצאים את טיב טעם , מחסני להב, יש בשכונה וקואופ שופ.

 

נקודות לתשומת לב: בעוד ב YOU הפער עומד על 1.9% בלבד וכל סניפי YOU שנבדקו השבוע מדורגים בין מקומות 16-23 ברשימת הסניפים בכללית , הרי שאצל יינות ביתן הפער בין סניפי הרשת שנבדקו הוא גבוה יותר ועומד על 8.9%. לכן, יש סניפים שמייקרים את הממוצע הרשתי של יינות ביתן ומציבים אותה במקום השלישי לאחר רמי לוי ו- YOU.

 

רשת מגה ממשיכה לסגור סניפים ולהוות את הנושא העיקרי שמעסיק את עולם הקמעונאות בארץ. מעניין לחכות ולראות האם הרשת תתייצב ואילו רשתות יקנו או לא יקנו את הסניפים שנסגרים. קרית גת חוזרת להוות מוקד לתחרות חזקה. שלושה סניפים בקרית גת הם הזולים ביותר השבוע מבין הסניפים שנבדקו השבוע באותן רשתות : שופרסל דיל , מחסני השוק וויקטורי.