המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 01/07/2015

הצעת חוק שניסחה המועצה לצרכנות: חניונים יחויבו להציג תעריף שעתי לחניה
את הצעת החוק יגיש ח"כ עמר בר-לב. עוד בהצעה: השילוט יהיה חייב להיות ממוקם במקום בולט. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "התיקון לחוק יבטיח כי הציבור ישלם על זמן החניה בפועל, ולא יכפו עליו הוצאות מיותרות ויקרות כשאין מולן שירות תואם"

 


 

מפעילי חניונים רבים במרכזי העיר או ליד מקומות ציבוריים כמו בתי חולים, מתמחרים את דמי החניה לפי תעריף יומי בלבד, מבלי לתת לצרכן אפשרות לשלם את דמי חניה לפי יחידת זמן קצרה יותר של שעה או רבע שעה. לעיתים קרובות, הצרכנים אינם זקוקים חניה ליום שלם, אלא לפרק זמן קצר.

 

מבדיקת סיירת המועצה לצרכנות שנערכה בעבר עלה, כי 50% מהחניונים הציגו תעריף לחניה יומית חד פעמית ללא אפשרות חניה בתעריף שעתי, דבר העלול לגרום לצרכן הוצאה גבוהה ומיותרת.


הצעת החוק שניסחה המועצה הישראלית לצרכנות ותוגש ע"י ח"כ עמר בר-לב תחייב חניונים לתמחר את דמי החניה גם לפי משך זמן קצר של שעה, והחל מהשעה השנייה – לפי פרקי זמן של רבע שעה לפי החוק. הצעת החוק תמנע את ניצול הפרצה בחוק שאפשרה לבעלי חניונים לחמוק מהחובה לאפשר חניה לפרקי זמן קצרים באמצעות קביעת חניה יומית בלבד.


עוד לפי הצעת החוק, בעלי החניונים יחויבו לפרסם שילוט ברור בכניסה לחניון המציג את המחיר, וזאת בכדי להקל על הצרכנים לדעת מבעוד מועד את תעריף החניה.

בשונה מהחוק הקיים, המחייב רק את בעלי החניונים המציגים תעריף שעתי לנקוב גם במחיר לפרקי זמן קצרים יותר של רבע שעה החל מהשעה השנייה, בהצעת החוק הנוכחית יש לחייב את כל בעלי החניונים להציג אפשרות לתשלום על חניה לפרקי זמן קצרים (תעריף לשעה ראשונה, ולאחר מכן בהפרשים של רבע שעה).

 

ח"כ עמר בר-לב אמר: "אין שום סיבה לגבות מחיר מופקע מאדם שמגיע לבקר קרוב משפחה בבית חולים או הולך לארוחת ערב של שעה או שעתיים במסעדה, וכלל לא זקוק לחניה של יום שלם. החוק הזה מיטיב עם כולנו כצרכנים של חניונים, ועדיין מאפשר - כאשר הדבר משתלם - לבחור באפשרות של תשלום על יום חניה שלם".

 

באשר לפרסום תעריף החניה במקום בולט בכניסה לחניון, הוסיף ח"כ בר-לב: "מדובר אמנם בעניין צרכני, אבל גם בטיחותי. סימון בולט של מחיר החניון יוכל לאפשר לנהגים להחליט מראש אם להיכנס לחניון ולא להתעכב בפתחו תוך שהם מסכנים את עצמם, את הולכי הרגל על המדרכות ואת שאר משתמשי הדרך". 
 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי התיקון לחוק יבטיח כי הציבור ישלם על זמן החניה בפועל, ולא יכפו עליו הוצאות מיותרות ויקרות כשאין מולן שירות תואם. 
 

עוד מוסיף מנכ"ל המועצה כי פרסום מחיר שעתי יוכל להקל על ההשוואה בין מחירי החניונים באזור מסוים משום שיציג בכולם יחידת מידה זהה- מחיר לשעה.
 

עוד בנושא: דיון בועדת הכלכלה בנושא מחירי החניה בבתי חולים >>