המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 19/05/2014

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: מחירי מזון אורגני ברשתות השיווק
עד כמה רשתות השיווק משקיעות במכירת מוצרים אורגניים? לאיזו רשת יש את המבחר הגדול ביותר ואיפה ניתן למצוא מוצרים אוגניים במחירים שפויים? סיירי המועצה לצרכנות יצאו ובדקו. הממצאים לפניכם

 

 

לכל רשת שיווק יש היום אגף של מזון אורגני אבל כשנכנסים אלו מגלים שהמחירים שם קופצים פי שניים. רשתות השיווק משתדלות להסתפק ברווחים נמוכים יותר על כל מוצר, חוץ מבמחלקה אחת כך מתברר, המחלקה האורגנית. בחלק מהרשתות, הרווח במחלקות האלה עומד על עשרות אחוזים יותר מאשר על מוצרים רגילים. לפעמים זה מגיע לרווח של 90 אחוזים, בזמן שבשאר המחלקות הוא עומד על בין 25 ל-30 אחוז. האם באמת יש לזה הצדקה?

 

התצפיות בוצעו בתאריכים 11-13/05, ונבדקו הסניפים הבאים: שופרסל שלי – סניף קניון ביאליק רמת גן, שופרסל דיל – סניף יבנה, מגה בעיר – סניף אבן גבירול בתל אביב, מגה בול – סניף כרמיאל, מגה – סניף תל חנן נשר, YOU – סניף סגולה פתח תקווה, רמי לוי – סניף מתחם איילון בני ברק, יינות ביתן – סניף קריית התעופה וויקטורי – סניף לינקולן תל אביב.

 

ברשת שופרסל למשל, כמעט כל המוצרים במחלקה האורגנית יקרים משמעותית מהמוצרים המקבילים: תחליב רחצה אורגני עולה למשל כ-31 שקלים, בזמן שתחליב רחצה רגיל עולה מינימום 10 שקלים. בצל אורגני עולה שם כמעט פי 2 מהרגיל. ב"ינות ביתן" שתי יחידות רסק עגבניות אורגני של הרדוף עולות קרוב ל-20 שקלים בזמן שהיקר במותגים הרגילים עולה 10 שקלים ופערים דומים נמצאו גם אצל "רמי לוי" ו"ויקטורי".

 

עושה רושם כי מרבית הרשתות אינן מייחסות חשיבות גדולה לקטגוריית המוצרים האורגניים. במרבית הסניפים שנדגמו נאלצו סיירי המועצה לחפש ואף ולשאול את עובדי המקום היכן נמצאים המוצרים. מגוון המוצרים אינו גדול וחברת "הרדוף" הינה בעלת הנוכחות הנרחבת ביותר. בולטת לחיוב בהקשר זה היא רשת שופרסל דיל אשר מחזיקה במחלקה נפרדת, משולטת, ובעלת מגוון מוצרים מכובד. שיתוף הפעולה של מגה עם רשת עדן טבע מרקט מסייע לה בתחום, אם כי כאן מדובר בשיתוף פעולה ולא במחלקה מטעם מגה עצמה.


ממצאי הבדיקות

 

ויקטורי: מעט מאוד מוצרים (של 2 חברות בלבד) מרוכזים על סטנד מדפים אחד ללא שילוט כלשהו. על הסטנד עצמו נמצאו גם מוצרים ללא גלוטן. על הסטנד היו גם מוצרים נוספים ללא קשר עקרוני לאורגני/ בריאות.

 

שופרסל דיל: סניף שופרסל דיל יבנה יש מחלקה מכובדת למוצרים אורגניים, עם ייצוג מוצרים לכל התחומים. יש מדפי ירקות ופירות , איזור למוצרי ניקיון הבית והגוף, מקרר למוצרי חלב רטבים, סלטים ומיצים, ועוד מגוון עשיר של מוצרים, פיצוחים ופירות יבשים "על המשקל" כמו גם ארוזים. מקרר למוצרי בצק וכדומה שאינם מכילים גלוטן. יש מוכר אחד בלעדי למחלקה. המקום מרווח, מיקום המוצרים ברור ונראה לעין, שילוט טוב ברור ומפורט.

 

יינות ביתן: המוצרים האורגניים מרוכזים על טור מדפים בודד באמצע אחד המעברים בסניף, ללא שום שילוט נראה לעין. על אותם המדפים היו מונחים גם מספר מוצרים ללא גלוטן. המדפים עצמם לא מאורגנים. יש יחסית מעט יחידות מכל מוצר.

 

מגה-בול כרמיאל: סטנד קטן של "מוצרי טבע" כולל מוצרים ללא סוכר, אורגני, מוצרי קמח-מלא וסתם מוצרי "בריאות". המוצרים האורגנים מעטים מאד.

 

מגה תל-חנן: כל המוצרים האורגניים נמכרים בסניף עדן טבע הנמצא בתוך הסופר. יש מדף גדול של מוצרי בריאות אולם לא נמצאו שם מוצרים אורגניים, למעט חלב שקדים. בעדן-טבע נמכרים כמעט כל סוגי המוצרים. אין מחלקה אורגנית נפרדת אלא כל מוצר נמכר לצד מוצרים דומים. יש פירות וירקות אורגניים.

 

רמי לוי: קיים סטנד לא גדול של מוצרים אורגניים, ללא שילוט. הסטנד נמצא באחד המעברים בין סטנדים של מוצרים אחרים רגילים. מבחר המוצרים קטן וכולל בעיקר פסטות מסוגים שונים, קטניות וכמה מוצרים נוספים. יש תמחור של המוצרים אבל על המדף קיימים מחירים של מוצרים שלא נמצאו בפועל על המדפים. ייתכן והם אזלו וייתכן שהם לא קיימים זמן רב. בכלל, ניכר חוסר סדר על הסטנד הזה יחסית למדפים האחרים.

 

YOU: המוצרים האורגניים נמצאו על טור מדפים אחד, ליד מוצרים ללא גלוטן ומוצרים ללא סוכר. המגוון לא גדול אך המדפים מסודרים יפה. בשילוט מעל המעבר רשום "מוצרי בריאות".

 

שופרסל שלי: בשופרסל שלי בקניון ביאליק ברמת גן אין מחלקה אורגנית.

 

מגה בעיר: סניף אבן גבירול בתל אביב לא נמצאה מחלקה אורגנית.

 

דוגמאות לפערי המחירים:

 

 

צביקה וושלר, סמנכ"ל המועצה לצרכנות הגיב לממצאים: "מזון אורגני הוא טרנד חדש יחסית ורשתות השיווק ממתגות אותו כבריאותי ומתמחרות אותו ביוקר. עלות היצור שלו לא בהכרח גבוהה כל כך וחבל שחלק גדול מהאוכלוסייה לא יכול להרשות לעצמו בגלל המחירים המופקעים. לפעמים זה משקה שקדים לאנשים שלא יכולים לשתות חלב או מזון ללא גלוטן לחולי צליאק. זה לא הוגן שהם יאלצו לשלם מחיר גבוה רק כי אין להם ברירה אחרת".