המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 17/11/2016

הצעה לפשרה:  שיחות למוקד חברת החשמל בחינם גם מהטלפון הנייד
במסגרת הסדר הפשרה בתובענה שהגישה המועצה לצרכנות, הוסכם כי חברת החשמל תאפשר את אופציית ההתקשרות החינמית מטלפונים ניידים לכל פניה, ולא רק לפניות בענייני פגמים ותקלות. נוסף על ההסדרה העתידית, תשלם חברת החשמל את הפיצוי לצרכנים באמצעות הנחה בחשבון לכלל ניצולי השואה. הנושא נתון לאישור ביהמ"ש

 

בריכה

 

המועצה הישראלית לצרכנות הגישה ב-31 באוקטובר בקשה לאישור הסדר פשרה עם חברת החשמל בתובענה ייצוגית שנוהלה בת.צ. 11284-11-09 בביהמ"ש המחוזי במחוז מרכז.


במסגרת התובענה, שהוגשה באמצעות עו"ד מיכאל בך, נטען כי חברת החשמל מפרה את הוראת סע' 18ב' לחוק הגנת הצרכן, בכך שהיא אינה מאפשרת שיחות חינם לצרכנים המתקשרים מטלפונים ניידים לשם דווח על פגמים ותקלות בשירותים ובטובין. חשוב לציין שעד לשנת 2012 חברות הסלולר לא היו משווקות חבילות ללא הגבלה.


זאת, הן באשר לפי לשון החוק מחויבת חברת החשמל לספק קו חינם לכל פניה, כאשר פניה מטלפון נייד היא אמצעי הפניה המקובל והנפוץ ביותר, והן באשר תכלית החוק נועדה לייעל את השירות שניתן לצרכנים שנאלצים להמתין זמן ארוך לקבלת שירות, כאשר גלגול עלות השיחות לחברת החשמל נועדה לתמרץ אותה לייעל את השירות ולקצר את זמן ההמתנה.


בית המשפט המחוזי (כב' השופטת מיכל נד"ב) נעתר לבקשה לאישור התביעה כייצוגית, תוך שקבע באופן לכאורי כי החובה הקבועה בסע' 18ב' לחוק הגנת הצרכן מחייבת מתן אפשרות התקשרות חינם גם מטלפונים ניידים ולא רק מטלפונים נייחים.


בשלב זה, החלו הצדדים לנהל הליך גישור בפני כב' השופט בדימ' ד"ר עמירם בנימיני במסגרתו הגיעו להסכם פשרה שהוגש כאמור לאישורו של בית המשפט.

 

סעיפי הסכם הפשרה

 

 במסגרת הסכם הפשרה התחייבה חברת החשמל כדלקמן:


1.חברת החשמל מתחייבת לתקן את התנהלותה באופן בו תאפשר התקשרות למוקד 103 בחינם בכל פניה, גם מטלפונים ניידים, כאשר הדבר יפורסם על ידה ללקוחותיה בהתאם להוראות הדין.


לאור תיקון שנכנס בחוק הגנת הצרכן בשנת 2015 שקובע כי קו חינם צריך להינתן לכל פניה (ולא רק לפניות בענייני תקלות ופגמים), הוסכם כי חברת החשמל תאפשר את אופציית ההתקשרות החינמית מטלפונים ניידים לכל פניה, ולא רק לפניות בענייני פגמים ותקלות.


2.נוסף על ההסדרה העתידית תשלם חברת החשמל כפיצוי בגין העבר סך של 1,423,787 ₪ אשר בשל הקושי לאתר את חברי הקבוצה, הוא יוענק ללקוחות חברת החשמל המוגדרים בהתאם לרישומיה כניצולי שואה הזכאים להנחה כאשר בהתחשב בהערכה שמדובר בקבוצה המונה כ – 15,500 ניצולי שואה, הרי שכל אחד מהם יהיה זכאי לקבל הנחה נוספת בחשבון החשמל בשיעור של כ – 91.8 ₪.


המועצה לצרכנות סבורה כי הסדר פשרה זה מגשים את מטרות התביעה הייצוגית במלואה:


-גם מבטיח הסדרה עתידית שתבטיח שכל לקוחות חברת החשמל יוכלו להתקשר אל חברת החשמל בכל נושא בחינם, גם מטלפונים ניידים, כאשר גלגול עלות שיחות אלה אל חברת החשמל תבטיח מענה מהיר יותר של חברת החשמל לכל פניה שתבוצע אליה.


-וגם תעניק פיצוי הולם לתועלת הציבור בגין הנזקים שנגרמו לציבור וההתעשרות של חברת החשמל בעבר כתוצאה מאי מתן קו חינם כאמור, תוך שהדבר משמש גם מסר מרתיע מפני הפרת הוראות הדין.