המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008


האיום על התייקרות זמן אוויר ע"י חברות סלולר פוגע ברפורמות הסלולריות של משרד התקשורת הפועלות למען הגנת הצרכן

 
על רקע הפרסומים בתקשורת על כוונת חברות הסלולר להעלאות תעריפים ביותר מ 10%, המועצה
הישראלית לצרכנות מצביעה על מגמה מדאיגה  באופן התנהלות חברות הסלולר, המכרסמת למעשה ברפורמות הצרכניות החשובות שמוביל שר התקשורת.

הורדת דמי קישוריות מביאה דווקא עליית מחירים


מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג,  טוען כי מגמה זו באה לידי ביטוי בעבר  בהזדמנויות שונות לאחר שננקט צעד  שנועד לשפר את מצבם של ציבור הצרכנים: חברות הסלולר החוששות להקטנת רווחיהן מגיבות באופן מיידי לכל שינוי רגולטורי באמצעים להגדלת רווחיהן.
התנהלות זו של חברות הסלולר  בעקבות הרפורמות האחרונות   עולה בין היתר מן הדוגמאות הבאות:
· בעקבות החלטת המשרד על הורדת מחיר הקשוריות, העלו חברות הסלולר את תעריפי השיחות  למשקי הבית בלבד .
·  לקראת החלת רפורמת ניידות המספרים, הגבירו חברות הסלולר את מאמצי השיווק שלהן באופן שלכד את הצרכנים לתקופות מנוי של עד  3 שנים, ומנע  מהם לפרק זמן זה את היתרונות  שפתחה בפניהם הרפורמה.
כיום, עם  הודעת שר התקשורת  על הגבלת התקופה בה ניתן לכבול את לקוחות החברות ל 18 חודש,  מתכוונות החברות, כעולה מן הפרסומים בתקשורת, להעלות את תעריפי השירותים למגזר הביתי ביותר מ-10%, הרי שציבור הצרכנים עלול להפסיד, ונראה כי המגמה לעיל ממשיכה על גבם של הצרכנים. בדרך זו, החיסכון הכספי לצרכנים מן הרפורמות בשוק הסלולר הצטמצם "כעונש" על כל שיפור במצב התחרות. 
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג,  פנה לשר התקשורת, השר אריאל אטיאס, ברך אותו על הרפורמות  וקרא לו להפעיל את הסמכות הנתונה לו ברשיונות שהנפיק לחברות הסלולר,  ולדרוש מן החברות להקפיא מיידית את העלאת התעריפים המתוכננת, עד לבירור מקיף שיערוך המשרד, לגבי קיומה של הצדקה לפגיעה בצרכנים. עו"ד פלג טוען כי הגיע הזמן שהשר במסגרת הסמכות הנתונה לו על-פי הרשיון, ידרוש מחברות הסלולר לנמק את כוונתן להעלות מחירים ולהציג בפניו את כל הנתונים, באופן שיאפשר למשרד התקשורת לקבוע את נחיצות ההתייקרות. הגדלת רווחיהן של החברות איננה סיבה המצדיקה פגיעה בצרכנים, קובע עו"ד פלג, ואם זו הסיבה שתעלה מן הבדיקה, המשרד בודאי צריך להתערב ולפסול אותה.