המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 17/03/2021

המועצה לצרכנות: הצרכן הפך לבן ערובה בתחומי התיירות, האירועים וחדרי הכושר
עם פרסום הדוח השנתי, לרגל יום הצרכן הבינלאומי, במועצה לצרכנות שמים דגש על שלושה תחומים אלו שהיו קשים ביותר עבור הצרכן. "הפתרונות שהוצעו על ידי המדינה לא תמיד עמדו במבחן המציאות"

 השנה האחרונה, שאותה מסכמים במועצה לצרכנות כשנת "המגפה הצרכנית הגדולה", היתה שנה קשה מאוד לצרכן הן בכמות התלונות והן באופי התלונות. צרכנים רבים מצאו את עצמם נלחמים על החזרים כספיים, אי קבלת משלוחים, אי מענה טלפוני ועוד. כזכור, בדוח התלונות שפרסמנו לשנת 2020 נרשמה עליה דרמטית של 70% בכמות התלונות שהתקבלו כשהתחומים המובילים הם: תיירות, אולמות אירועים, חדרי כושר, גני ילדים וקניות און ליין.

 

המועצה לצרכנות: "ההקלות שניתנו לעוסקים, בהם דחיית החזרי הטיסות, המתווה של אולמות האירועים וביטול חוק הטכנאים, היו לטובת העסקים והביאו לכאוס צרכני. הצרכן מצא שאין עם מי לדבר, אנשים התייבשו על הקו. שירותים חיוניים כמו גז, שירותי האינטרנט, אתרי מכירות האון ליין ועוד ניצלו את המצב כדי לקצץ בשירות הלקוחות, על אף שהעומס רק הלך וגדל".

 

הצרכן הפך לבן ערובה בתחום התיירות, האירועים וחדרי הכושר. מספרי התלונות זינקו וחלקן ממשיכות לזרום עד היום. על פי הפרסום ב'ידיעות אחרונות', מספר הצרכנים הגדול ביותר שנפגע בקורונה הוא בתחום התעופה והתיירות והיא מגיע ל-323 אלף איש כשהנזק נאמד במיליארד וחצי שקל. המועצה לצרכנות פרסמה באתר כתב תביעה לדוגמא לבית משפט לתביעות קטנות נגד חברות בתחום. גם באולמות השמחות הנזק קשה ובמועצה לצרכנות מעריכים שהזוגות שילמו בממוצע מקדמות של כ-10,000 ש"ח כל אחד. ישראל הפכה להיות המדינה היחידה בעולם שבה נחקק חוק שמחייב את הצרכן בדמי ביטול של 3,000 ש"ח בתוספת הוצאות של עד 2,000 ש"ח בגין אירוע שבוטל שלא באשמת הצרכן. במועצה הצטברו עשרות תלונות נגד בעלי אולמות שמסרבים להחזיר מקדמות אפילו בתנאי החוק. להערת המועצה, הנזק מסתכם במאות אלפי שקלים.

 

המועצה לצרכנות: "גם בתחום מכוני הכושר, מכוני היופי וגני הילדים המצב קשה. מקומות רבים נסגרו, אך המשיכו לחייב את הצרכנים. במועצה לצרכנות התקבלו כעת תלונות בעלי אופי חדש: עם פתיחת מכוני הכושר מחדש, צרכנים לא מחוסנים שמבקשים לבטל את המנוי נענים בסירוב. כך גם תלמידים בקורסים מקצועיים שעברו מלימוד פרונטלי ללימוד בזום וכך גם בנוגע למופעים שבוטלו. אמנם משרד המשפטים פרסם מתווה שאפשר לחברות ההפקה להציע הופעה חליפית או תאריך אחר למשך שנה, אולם זה לא תמיד עומד במבחן המציאות".

 

עוד בנושא:

 

דו"ח המועצה לצרכנות לרגל יום הצרכן: עליה של 70% בכמות התלונות בשנת 2020