המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2018

ארכיון כתבות 2018

תאריך: 16/04/2018

בדיקת המועצה לצרכנות: השאוות מחירי מוצרים ללא גלוטן ברשתות השיווק ובמסעדות המזון המהיר
סיירי המועצה לצרכנות יצאו לבדוק עד כמה מוצרים ללא גלוטן יקרים יותר ממקבילהם המכילים גלוטן הן ברשתות השיווק והם בפיצריות, בבתי הטבע ובבתי הקפה. צפו בטבלאות ההשוואה המלאות ובכתבה בנושא בתוך אתר וואלה בשיתוף המועצה לצרכנות

 

פסח


משנה לשנה עולה המודעות בקרב הציבור למוצרים ללא גלוטן וברשתות השיווק ניתן אף למצוא מדפים ייחודיים לצורך כך. יחד עם זאת, מחירי המוצרים ללא גלוטן עדיין יקרים יותר ממחירי המוצרים המקבילים המכילים גלוטן, בין אם זה בשל עלויות ייצור גבוהות יותר ובין אם בשל פחות היצע וביקוש.

 

לפניכם טבלאות של ממוצעי רשת של מוצרים ללא גלוטן ומוצרים דומים רגילים עם גלוטן. מהטבלאות עולה כי אין חדשות מרעישות בכך שהמוצרים ללא גלוטן יקרים משמעותית מאותם מוצרים שעם גלוטן . הפערים מגיעים לעיתים למאות של אחוזים ואפילו יותר מכך. מדובר בעלות כספית גבוהה מאוד ובמידה ויש במשפחה יותר מנפש אחת שצורכת מוצרים ללא גלוטן - מדובר בנטל כספי לא פשוט בכלל. במוצרים רבים נתקלנו בתופעה לפיה האריזות במוצרים ללא גלוטן קטנות יותר מהאריזות של המוצרים הרגילים.

 

בבתי טבע, סיירי המועצה לצרכנות נשלחו לתעד את המחירים של מוצרים ללא גלוטן הקיימים בחנות . הסיירים מצאו בחנויות עשרות מוצרים כאלו מקטגוריות שונות . המחירים כפי שניתן להניח אינם זולים וכמו ברשתות השיווק גם פה צרכן שזקוק למוצרים ללא גלוטן יתקל בעלות כספית משמעותית למדי אבל לרוב גם למגוון גדול יותר של מוצרים מאשר ברשתות השיווק . זה תלוי כמובן במוצר אותו מחפשים. 

 

בבתי הקפה, במרבית רשתות בתי הקפה שבדקנו ניתן למצוא תחליף ללא גלוטן ללחם שמוגש יחד עם ארוחות הבוקר , שקשוקה וכו' .  לעיתים הצרכן צריך להוסיף מספר שקלים בודדים ולעיתים מדובר בתחליף ללא שום עלות.  הרשתות מזהירות כי הן עובדות בסביבה של גלוטן וכי אין סטריליות מוחלטת.


בפיצריות ומסעדות המבורגר יש חשיבה לצרכנים שאוכלים ללא גלוטן והן מספקות פיצה ללא גלוטן. התמחור יקר יותר מפיצה רגילה אך בהבדל של שקלים בודדים.  במסעדות ההמבורגר שבדקנו המוצרים לקוחים מהתפריט הרגיל ויש להתייעץ עם המלצר על מנת לוודא התאמה של המוצר ללא גלוטן. המחירים זהים למחירים שבמוצרים הרגילים . בסך הכל ניתן לראות כי מבחינת המחירים העלות למוצרים ללא גלוטן סבירה ולא יקרה בהרבה מהרגיל אבל ניתן לצפות לשיפור במגוון. בכל המסעדות ובתי הקפה השונים שנבדקו ניתן דגש על כך שהמטבחים אינם סטריליים ועל הצרכן לקחת את זה בחשבון. 

 

מחירי מוצרי פסטה וספגטי (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

מחירי מוצרי לחם, קמח ובצק עלים (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

 

מחירי מוצרי קרקרים ועוגיות (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

מחירי מוצרי חטיפים וממתקים (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

מחירי מוצרי דגני בוקר (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

מחירי הפיצה (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

סייגים לבדיקות בבתי הטבע , מסעדות ובתי קפה:
• הבדיקה נערכה בין התאריכים 28-30.1.18 . המועצה אינה אחראית לשינוי במחיר בין תאריך הבדיקה לתאריך הפרסום .
• הבדיקה בבתי הטבע היתה מורכבת והמוצרים שנמצאו הם ממספר רחב של מותגים . במידה ונפלה טעות כזו או אחרת בשם המותג הרי שלא בכוונה תחילה.
• מאחר והסיירים לא ישבו והזמינו אוכל במסעדות השונות, חלק מהנתונים בתחום זה מבוססים על מידע שהעבירו עובדים באותם מקומות.


סייגים לבדיקת רשתות השיווק:
• מחירים מעודכנים לתאריך 28/01/18 בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז).
• מחירים בממוצע רשתי.
• סניפי האינטרנט ואילת אינם נכללים בדו"ח.
• חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.
• הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ

ט.ל.ח

 

לכתבה בנושא מתוך אתר וואלה בשיתוף המועצה לצרכנות לחצו כאן >> 
פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית