המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2018

ארכיון כתבות 2018

תאריך: 12/12/2018

עושק הקשישים: המועצה לצרכנות קוראת להגברת האכיפה והחמרת הענישה
כלכלן המועצה לצרכנות אמר בדיון בועדת הכלכלה כי צריך להסיר את החומה מעל מנהלי החברות ורק אחרי שהם ישבו מאחורי סורג ובריח זה יביא להרתעה

 

חולצות


ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה לישיבה מיוחדת שעסקה בהגנה על אזרחים ותיקים מעושק וניצול כלכלי בעסקאות עם חברות שיווק, במסגרת ציון יום זכויות האדם בכנסת. היו"ר כבל יזם את הדיון על רקע פרשת עושק הקשישים, שנחשפה לאחרונה בחברת "החדשות" לפיה חברות שיווק דחפו בעיקר לקשישים מוצרים שאין להם צורך בהם וגבו מהם עשרות ומאות אלפי שקלים. במהלך הדיון הוצגו עדויות של קשישים וקרובי משפחה על הונאות בעשרות אלפי שקלים והיו"ר כבל הודיע על הקמת צוות מיוחד של הוועדה, בראשותו, לטיפול בתופעה. בתום הדיון אישרה הוועדה, כצעד ראשון למיגור התופעה, את הצעת החוק של ח"כ איציק שמולי לבטל עסקאות אשראי עם ספקים שיפרו את חוק הגנת הצרכן ויפגעו בלקוחות.


היו"ר כבל פתח את הישיבה בתיאור של אולם הוועדה שהתמלא ביותר מ-70 ארגזי מוצרים שנשלחו לקשיש אחד בן 78, שביקש להישאר בעילום שם, שבדיוק בתקופה בה איבד את אשתו החל לקבל הצעות ומוצרים מחברות השיווק שעלו לו יותר מ-300 אלף שקל. "היום אנחנו כאן כדי לחשוב מה עושים לעקור את התופעה הזו מהשורש, גם אם זה דורש שינוי חקיקה ולהכניס אנשים לכלא", אמר. הוא סיפר על הפנייה שקיבל ממנהלת מטה המאבק נגד עושק הקשישים, מירב כהן, והודיע כי זה הנושא החשוב ביותר בו תטפל ועדת הכלכלה בתקופה הקרובה. הוא שיבח את הפעולה של כהן והמתנדבים ואמר: אנחנו כאן לוודא שהרגולטורים והמשטרה מבצעת את המוטל עליה". הוא סיפר כיצד קיבל בעצמו הודעת פישינג כזו ואמר: "לא ארפה מהממשלה יום אחד עד שהחרפה הזו של אנשים מנוולים ואכזרים לא תטופל מהשורש".

 

 כלכלן המועצה לצרכנות, גיל ברגפרוינד, אמר בועדה כי צריך להסיר את החומה מעל מנהלי החברות ורק אחרי שהם ישבו מאחורי סורג ובריח זה יביא להרתעה.

 

ח"כ רועי פולקמן אמר כי צריך לבחון דרך לעצור את החיובים בחברות האשראי. הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מיכאל אטלן, אמר כי הרשות תציג תוכנית להסרת חסמים לטיפול בתופעה. ראש אגף חקירות ומודיעין ברשות, אניטה יצחק, אמרה כי יש קשר מלא בין החברות ויש מי שמנהל אותן מלמעלה. היא הוסיפה כי הרשות הטילה בשלוש השנים האחרונות עיצומים כספיים בסך 41 מיליון שקל בתיקים נגד עושק קשישים – 40% מסך כל העיצומים שהטילה הרשות.


טדי שגיא, קשיש בן 91 שנפגע, סיפר לחברי הוועדה כיצד לא הצליח להתנער מהחברות שפנו אליו באיומים וגבו ממנו עשרות אלפי שקלים עבור חברות במועדון לקוחות ומוצרים שבכלל לא רצה. "ראיתי שעושים איתי עוד עסקות, וכל עסקה זה 5,000 שקל. ניגשתי לבנק, באתי בטענות לבנק ושם אמרו שהם לא יכולים לעשות שום דבר", אמר. בדיון נשמעו עדויות נוספות של מבוגרים ובני משפחה שסיפרו כיצד עובדת השיטה בתחכום ובאיומים להוציא מהם כספים עד כדי כך שנאלצו לבטל כרטיסי אשראי ולהחליף מספר טלפון. סגן ניצב גלעד בהט אמר כי הפעילות של המשטרה רוכזה במספר יחידות מרכזיות ברחבי הארץ ויש פעילות ענפיה להביא ראיות שיובילו לכתבי אישום, וקרא לנפגעים לבוא להתלונן.

 

ח"כ דב חנין אמר כי הדברים מחרידים והמדינה חייבת לטפל בזה בעוצמה רבה יותר ולהטיל אחריות אישית על בעלי החברות. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, שביקש גם הוא את קיום הדיון, הוסיף כי צריך להגביל רכש מרחוק בלי אישור. ח"כ קארין אלהרר אמרה כי מהרגע שנכנסה לחדר וראתה את המראה של המוצרים זעמה עלה. "מנהלי החברות האלה צריכים לשבת בכלא. למדינה יש אחריות וגם לחברות האשראי והבנקים", אמרה. ח"כ פנינה תמנו שטה אמרה כי צריך להכריז מאבק לאומי בתופעה הזו וח"כ רחל עזריה הוסיפה כי הדרך לטפל בתופעה היא לוודא אישור עסקה.

 

ח"כ איציק שמולי, שמוביל גם הוא את המאבק בכנסת למען הקשישים, הציג את הצעת החוק שלו, שאושרה כאמור לקריאה ראשונה, ואמר כי מה שראינו בחדר הוועדה היום זה הגיהינום בחיי אלפי קשישים בישראל. "נגמר שלב האזהרות והדיבורים, אנחנו עוברים למעשים ומי שיעז לפגוע באזרחים הוותיקים ולסמן אותם כטרף קל אנחנו נפגע בו". הוא הוסיף כי הצעתו, לעצור העבר כספים מחברות האשראי לאותן חברות עושקות, יפגע בהן במקום הכי כואב – בכיס. ח"כ נחמן שי הוסיף כי מזמן לא היה בדיון שרואים בו את הפיל שבחדר. גם הוא סיפר על אביו שרכש מוצרים וסיפר ששילם רק על משלוח. גם ח"כ יעל כהן פארן סיפרה על אמה שנעקצה ואמרה שהרשות להגנת הצרכן צריכה להקים יחידה שתטפל רק בזה.

 פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית