המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 09/06/2021

"המחירים בישראלים גבוהים בעשרות אחוזים מאלו במדינות ה-OECD"
עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמח' המשפטית במועצה לצרכנות, התראיינה לערוץ הכנסת בנוגע לעליית המחירים הצפויה ותיארה אילו פעולות עושה המועצה ואילו כלים היא נותנת לצרכן על מנת לנסות להתמודד עם המצב

 

מתוך ערוץ הכנסת

 

כפי שפורסם לאחרונה, אנו נמצאים בראשיתו של גל עליות מחירים. עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמח' המשפטית במועצה לצרכנות התראיינה לערוץ הכנסת וסיפרה בין השאר: "יש לנו נתונים מהשבועות האחרונים, אנחנו רואים עליה רוחבית בסביבות העשרה אחוזים, בעיקר בפירות ובמוצרים עונתיים. גם בעופות, הבשר ומוצרי הנקיון ישנן עליות מתונות, אבל רואים התחלה של מגמה. המחירים בישראלים גבוהים בעשרות אחוזים מאלו במדינות ה-OECD".

 

"בנוגע לאשמים בעליות המחירים, חלק מזה נובע מהמצב הבינאלומי כמו עליה בתשומות, עלייה במחירי ההובלה. אין באמת אנשים רעים, אבל גם כשאנחנו רואים עליה מוצדקת בשל עליית מחירי חומרי הגלם - אנחנו רואים שהמשווקים ורשתות השיווק מנצלות את זה בשביל לייצר עליה רוחבית גם עבור מוצרים שאין עליה במחירי התשומות שלהם. הפערים נשארים דומים אבל הכל עולה למעלה בבת אחת ובדיוק לתופעה הזו אנחנו רוצים לשים את הדגש".

 

"התחורתיות הקיימת בשוק הקמעונאות אמורה על פניו להביא לירידת מחירים, אבל אנחנו עדיין נחשבים שוק קטן. מעבר לכך ישנם את השחקנים הגדולים שמושכים אליהם נתח גדול מאוד מהשוק ותוסיף לכל אלו את ההגבלות על היבוא ומכסים שתורמים לעליית המחירים שלא באמת מאפשר תחרות חופשית לחלוטין. גם לזה יש איזשהו מחיר".

 

"אנחנו במועצה הישראלית לצרכנות מנסים לתת לצרכן כלים. אנחנו דואגים לפרסם כמה שיותר השוואות מחירים ומציגים לצרכן את הפערים האדירים בין המוצרים ובים מוצרים ממותגים למוצרים לא ממותגים ששם ההפרשים יכולים להגיע לעשרות אחוזים. בנוסף אנחנו מתנהלים מול הרגולטורים וליידע את הצרכן בהטעיות ובכל מיני משחקים עם מחירים ומבצעים שהרבה פעמים פוגעים לנו בכיס בלי שנהיה מודעים. במקביל אנחנו גם פועלים באמצעות תיקוני חקיקה ולנסות לייצר איזושהי מערכת שתחזק את הכח של הצרכן. ישנה זוית נוספת של נושא המוצרים בפיקוח. מן הראוי לחשוב מחדש על נושא הפיקוח ומה כדאי שיהיה בפנים ומה לא".

 

עוד בנושא:

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות קורא ליצרנים לא לנצל את המצב לעליית מחירים רוחבית

 

המועצה לצרכנות מציעה מגוון דרכים להילחם ביוקר המחיה