המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 06/06/2021

המועצה לצרכנות מציעה מגוון דרכים להילחם ביוקר המחיה
המועצה לצרכנות: "נראה כי בתקופה הקרובה אין משפחה בישראל שלא תרגיש את גל העליות שבדרך. יש דרכים להוזיל לצרכנים את יוקר המחייה. "הכוח נמצא לא רק בידיים של הרגולטורים ורשתות השיווק, אלא - ובעיקר - בידי הצרכנים עצמם"

 

אנו נמצאים בראשיתו של גל עליות מחירים במחירי הדלק, המזון, המשקאות, החיתולים, הבגדים ומוצרי הצריכה. הסיבות להתייקרויות מגוונות ונראה כי בתקופה הקרובה אין משפחה בישראל שלא תרגיש את גל העליות שבדרך, וזאת אחרי שנה קשה של משבר בריאותי שגרמה הקורונה ממנו נפגעו הצרכנים כלכלית.


מחירי המזון בישראל גבוהים מהממוצע במדינות ה-OECD בעשרות אחוזים, ועלו בהתמדה בעשור האחרון, מאז המחאה החברתית ב-2011 וחרף הוועדות, החוקים והרפורמות שהתרחשו בעקבותיה.


המועצה לצרכנות פועלת במגוון דרכים על מנת להילחם ביוקר המחיה, הן בסיוע פרטני לציבור הצרכנים בישראל והן באמצעות פעילותה מול המשרדים הרלוונטיים והרגולטורים העוסקים בתחום.


 הגברת התחרות, בדיקה ופרסום קבוע של סלים השוואתיים, ועידוד צרכנים לרכישה מושכלת.


 עידוד רכישת מוצרים לא "ממותגים" (Non Branded Products) וזולים תוך הדגשת פערי המחירים בינם לבין המותגים המובילים.


 עידוד יבוא מקביל על מנת לסייע בהוזלת סל הקניות. שכן מחירי המוצרים הנמכרים בישראל יקרים בעשרות אחוזים מאותם המוצרים הנמכרים בחו"ל.


 הגברת הפיקוח על הטעיה במבצעים, הפרש בין מחיר המוצר על המדף ובקופה, הסתרת מבצעים , היעדר סימון- כל אלו מהווים חסמים המונעים מהצרכן קנייה מושכלת והשוואת מחיר.


 סל בריא- המועצה סבורה כי על מנת לעודד צריכת מזון בריא יש להוסיף פיקוח על מוצרים כאלו במיוחד עבור אוכלוסיות מוחלשות הנאלצות לוותר על רכישת מזון כגון (ירקות, פירות, בשר, עופות ודגים), בשל מחירו הגבוה.


 התאמת סל המוצרים בפיקוח- לסל המוצרים בפיקוח לא נוספו מוצרים חדשים תקופה ארוכה, ונמצאים בו מוצרים שאינם עוד "שיאני מכירות".


 הנגשת תווי הקניה בעת רכישות באון ליין, ולאפשר מימוש התווים לא רק בחנויות פיזיות.


לעמדת המועצה לצרכנות יש למנוע את עלית המחיר הרוחבית הזאת, והמועצה מתנגדת לעליות מחיר רוחביות על שורת מוצרים, ובמגזרים שונים.


מקובל על המועצה לצרכנות שיש מוצרים שעלויות הייצור או היבוא התייקרו ועל כן סביר שתהיה התאמת מחיר. אך לא מדובר בכל המוצרים ובכל המגזרים ולכן אנחנו נגד עליות מחיר רוחביות.
המועצה סבורה שבעת הזאת, כשהצרכן סיים לשאת על גבו את המגזר הקמעונאי, התיירותי ועוד, יש לחלק את הנטל בין היצרנים לרשתות הקמעונאיות, ולא להעמיס עוד הוצאות על הצרכן."