המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2018

ארכיון כתבות 2018

תאריך: 06/03/2018

למרות התנגדות חברות הגז הגדולות – ועדת הכלכלה אישרה תקנות לעידוד תחרות בענף הגז הביתי
התקנות שאושרו יאפשרו תוספת של הקצבת גז לחברות קטנות שיוכיחו שהן מוזילות מחירים לצרכן. המועצה לצרכנות תמכה בפרורמה ומברכת על אישור התקנות


ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה את בקשת משרד האנרגיה לתקן את תקנות ההסדרים במשק המדינה, המסדירות את חלוקת הגז הביתי (גפ"מ – גז פחממני מעובה) מבתי הזיקוק לספקים – במסגרת המשך הצעדים להגברת התחרות בענף. היו"ר כבל ציין במהלך הישיבה כי כבר 30 שנה נעשים ניסיונות להביא לרפורמה בענף, שתפתח אותו לתחרות על כיסו של הצרכן, אך ללא הצלחה מרובה. הוא הזכיר כי הוועדה ביצעה לא מעט צעדים על מנת לקדם שינוי והבהיר כי ימשיך להיאבק בכל הכוח על מנת להביא לתחרות.


היו"ר כבל אף הודיע כי שוחח היום עם הממונה על הרשות להגבלים עסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, וביקש ממנה לבדוק כמה מצרכני גז משלמים דמי שימוש קבועים בסכום שהוא גבוה יותר מהתשלום עבור הצריכה עצמה, ואמר כי לתחושתו חלק ניכר מהציבור משלם יותר עבור דמי השימוש מאשר עבור הצריכה.

 

בישיבה הקודמת הסביר מנהל מינהל הדלק את התקנות ואמר כי כיום 60% מגז הבישול שצורך המשק הישראלי מיוצר בבתי הזיקוק ו-40% מיובא, בעיקר בחורף קיים מחסור וצריך לחלק את הגז בין החברות השונות. התיקון נועד להסדיר חלוקה בצורה שלא תעדיף את החברות הקשורות לבתי הזיקוק, וכן בצורה שתפגע פחות בחברות הקטנות ותעודד את התחרות – כך שחברה קטנה שמחירה זול יותר מהמחיר באותו אזור תזכה לתוספת מכסה.


בדיון הוסיפו נציגי חברות הגז הגדולות להתנגד לתיקונים, וטענו כי חברות הגז הקטנות צריכות לפעול כמו הגדולות בפעילות יבוא גז ובהשקעה באחסון גז לתקופות מחסור. נציג התאחדות התעשיינים, אייל גור, אמר כי הדרך לטפל במחסור היא לא באמצעות הקצבות אלא לדאוג לכך שלא יהיה מחסור, והזהיר שהתחרות לא להפוך לספסרות. למרות זאת משרד האנרגיה הציע לתת לספק קטן וזול תוספת של 10% למכסה, ואילו היו"ר כבל דרש תוספת של 50% והוועדה אישרה את הצעתו.

 

היו"ר כבל אף הוסיף ואמר כי החברות הגדולות מנסות להרוג את החברות הקטנות ובכך לחסל תחרות. נציג הרשות להגבלים עסקיים, אוריאל סיטרואן, הצטרף לדברים ואמר כי החברות הגדולות לא מתחרות בניהן על משקי הבית, והדרך היחידה להכניס תחרות היא לסייע לחברות הקטנות.

 פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית