המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2018

ארכיון כתבות 2018

תאריך: 26/11/2018

אושרה לקריאה שניה ושלישית הצעת חוק לפיה סוכני נסיעות יוכלו להציע חופשות עם זכות ביטול וללא זכות ביטול
כפי שנהוג באתרים בחו"ל דוגמת booking, יוכלו גם סוכני נסיעות בארץ להציע חופשה מחיר זול, אבל ללא אפשרות ביטול. המועצה לצרכנות השתתפה בדיון בועדת הכלכלה ותגבש את עמדתה לקראת המשך הדיונים

 

חולצותועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאפשר לסוכנים ישראלים המוכרים שירותי הארחה ונופש של ספקים זרים להציע לצרכן שירותי הארחה, נסיעה, חופשה או בילוי שמתבצעים במלואם בחו"ל בשתי אפשרויות – עם זכות לביטול העסקה או בלעדיה.

 

כיום, צרכן שרכש שירות מספק ישראלי ראשי לבטל את העסקה, בהתאם לתנאי בחוק, תמורת דמי ביטול של 5% משווי העסקה ועד 100 שקלים. כתוצאה מכך נפגעים סוכני הנסיעות שנאלצים לשלם דמי ביטול שהם לא יכולים לגבות מהספק בחו"ל. יו"ר ועדת הכלכלה הבהיר כבר בפתח הישיבה כי לא יאפשר מצב של כרסום בזכות הביטול של הצרכן או פגיעה בה, וההצעה נועדה להיטיב ולאפשר לו לקבל מה שהוא יכול לקבל מאתרי האינטרנט בחו"ל גם מסוכני הנסיעות בארץ.

 

לפי ההצעה שאושרה, בעסקאות לרכישת שירותי חופשה הניתנים כולם בחו"ל יוכל הסוכן להציע לצרכן לבחור מראש אם להחיל עליו את תנאי הביטול לפי חוק הגנת הצרכן, או תנאי הביטול לפי נותן השירות בחו"ל. כמו כן אושרה סנקציה של עיצום כספי בסך 22 אלף שקלים על עוסקים שלא יפרסמו ויבצעו גילוי נאות של החלופות השונות בצורה ברורה. עוד נקבע כי ההצעה תיכנס לתוקף 30 יום לאחר פרסומה ברשומות.

 

יו"ר הועדה התייחס לאפשרות שגם מלונות וחברות תעופה ישראלים יוכלו להציע את ההצעה, ואמר כי הדבר עלול לכרסם בזכות הביטול ולכן נושא זה לא יעלה להצבעה היום. ח"כ סמוטריץ' אמר כי בחודשים האחרונים קיים דיונים עם נציגי הרשות להגנת הצרכן בעניין, והציע כי החלת הצעתו על שירותי הנופש והטיסה בישראל תהייה בהוראת שעה לשנתיים בלבד, כאשר באותה תקופה תקבל הרשות להגנת הצרכן מידע מהעוסקים בענף כדי לוודא שהדבר לא מוביל לעליית מחירים או כל פגיעה אחרת בצרכן. הממונה על הרשות להגנת הצרכן, עו"ד מיכאל אטלן, אמר כי הרשות הגיעה להבנות עם המלונאים באשר לקבלת הנתונים, אך לא הגיעה להבנות דומות עם חברות התעופה.

 

נציגת המועצה לצרכנות, עו"ד יעל כהן שוואט, אמרה כי צריך להבהיר שהסוכן בישראל אחראי להחזיר את הכסף לצרכן שבחר מוצר עם זכות ביטול. המועצה לצרכנות תגבש את עמדתה לקראת המשך הדיונים בנוגע לתחולת החוק על מלונות בארץ.


מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל, חני סובול, אמרה כי 685 מהציבור לא יודע בכלל חוק הגנת הצרכן לא חל על רכישת שירותי נופש מאתרי האינטרנט הבינלאומיים. "לא יכול להיות שידירו אותנו מהמשחק הזה, כל נתון שיבקשו מאתנו אנחנו מוכנים להעביר", אמרה. היו"ר כבל אמר בתגובה: התפקיד שלי הוא לראות את טובת הצרכן". היו"ר כבל וח"כ סמוטריץ' הסכימו להצביע ולאשר את ההצעה באשר למכירת שירותי נופש בחו"ל בשתי אפשרויות – עם זכות ביטול או בלעדיה, והודיעו כי בשבועות הקרובים יבחנו האם להרחיב את ההצעה על המלונאים וחברות התעופה הישראלים.פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית