המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 15/03/2016

תלמידי ישראל בחרו: הגינות בעסקים על פני רווחים עיסקיים
לקראת יום הצרכן 2016 נכנסו תלמידי כיתות י' הלומדים חינוך פיננסי אל תוך הנעליים של אנשי עסקים בארבע דילמות עסקיות וצרכניות. בכל הדילמות העדיפו התלמידים הגינות עבור הצרכן על פני רווחים עיסקיים של בית העסק

 


 

כיצד תופסים בני הנוער את מידת ההגינות הנדרשת מבעלי העסקים? איזה שיקול צריך להנחות את העסקים במעשיהם: שיקול של רווח כספי או שיקולי הגינות אל מול הצרכן? משאל שנערך בקרב תלמידי ישראל באשר לסוגיות ערכיות העלה תוצאות מפתיעות. מסתבר שבני הנוער אינם כל- כך חומרניים או ציניים.


המשאל הינו חלק מתוכנית שנערכה לקראת יום הצרכן הבינלאומי, החל כל שנה ב-15 במארס. לקראת יום זה ערכו המועצה הישראלית לצרכנות ומשרד החינוך פעילות מקיפה בעשרות כיתות ברחבי הארץ בנושא "הגינות בעסקים". תוצאות ההצבעה יוצגו מחר (יום ב') בדיון חגיגי בועדת הכלכלה של הכנסת, לציון יום הצרכן הבינלאומי, 50 שנה למועצה לצרכנות ו-35 שנה לחוק הגנת הצרכן.


מערך הפעילות הציע לצרכנים הצעירים, תלמידי כיתה י', לבחון את מושג ה"הגינות בצרכנות" מזווית מקורית: דרך "כניסה לנעליהם" של בעלי העסקים. באמצעות דיון בדילמות שונות מחיי היום-יום של בתי-העסק, נחשפו התלמידים לאתגר שבשילובם של שיקולים ערכיים בעסקים, לצד שיקולי רווח לגיטימיים. בהמשך לדיון ולהכרעה בדילמות קונקרטיות, התקיימה פעילות מסקרנת של 'בימת הצרכן הצעיר', בה התבקשו התלמידים להצביע כיצד היו מכריעים בדילמות הערכיות העומדות בפני בעלי העסקים בממשק עם ציבור הצרכנים.


תיאור הדילמות


מועדון הכדורסל הגדול בארץ העפיל לגמר גביע אירופה וכך נוצר ביקוש יתר לקניית כרטיסי טיסה לספרד שם ייערך המשחק. בעלי המניות והמנכ"ל , שערים לביקוש הגדול לכרטיסים ולמחסור במקומות מציעים להעלות את כרטיסי הטיסה בצורה ניכרת. לטענתם יש ביקוש גדול וזה הזמן "לעשות רווחים משמעותיים". השאלה העקרונית - האם בעלי העסקים צריכים להעדיף שיקולי רווח כספי על פני שיקולי הגינות?


אפשרות א - כן, בעלי עסקים צריכים להעדיף שיקולי רווח על פני כל שיקול אחר, כולל שיקולי הגינות לטובת הצרכנים.


אפשרות ב - לא, בעלי עסקים צריכים לשלב שיקולי הגינות בהחלטותיהם, בדיוק כפי שעליהם לשלב שיקולי רווח.

 


 בעיר בפריפריה נפתח פאב ייחודי ומצליח המיועד לנוער בגילאי התיכון והוא מציע מזון ומשקאות לא אלכוהוליים במחירים נוחים. בדיקה שערך המנהל התגלה כי נערים רבים יושבים בפאב במשך שעות בלי להזמין דבר. הוא החליט לשקול קביעת "מחיר מינימום" לאדם לישיבה בפאב בתקווה שהצעד יעלה משמעותית את הרווחים. השאלה העקרונית - האם בעלי עסקים צריכים לנצל כל הזדמנות להגברת רווח, גם על חשבון ההתחשבות בצרכנים?

 

אפשרות א - כן, בעלי עסקים צריכים לנצל כל הזדמנות להגברת רווח- כי זוהי מטרתה של כל חברה עסקית.


אפשרות ב - לא, בעלי עסקים לא צריכים לנצל כל הזדמנות להגברת רווח, במיוחד אם היא מנצלת חולשה או מצוקה של הצרכנים.

 

במעבדות חברת אופטיקס הצליחו לפתח שיטה ולייצר משקפיים עם מסגרת דקה יותר שיחסכו בעלויות של חומרי גלם, מנהל הפיתוח הציע להציג לצרכנים את השינוי כשיפור השירות לצרכן. למרות שהוא מודע לכך כי העובדה שהמסגרת דקה יותר עלולה להגביר את הסיכוי לשברים בה. השאלה העקרונית – האם בעלי העסקים צריכים ליידע את הצרכנים על שינויים הנוגעים למוצר, אם הם עשויים להיתפס כחסרונות של המוצר?


אפשרות א - לא. בעלי עסקים צריכים ליידע את הצרכנים בפרטים הבסיסיים של המוצר ולהבליט את יתרונותיו כדי להגביר מכירות, ובוודאי שלא ליידע את הצרכנים בחסרונות המוצר העלולים לפגוע במכירות.


אפשרות ב - כן. בעלי עסקים צריכים ליידע את הצרכנים אודות כל שינוי במוצר שעשוי להיות מהותי: בין אם הוא מהווה יתרון ובין אם הוא מהווה חיסרון, ובכך לאפשר להם החלטה מיטבית.


 בחנות הנעליים "נוחות והולכות" ישנם סוגים רבים של נעליים ממגוון מותגים. אחד המותגים הנמכר בחנות נחשב ליוקרתי, אך מוכרי החנות יודעים כי איכותו נמוכה והוא אינו מצדיק את מחירו הגבוה. המוכרת בחנות מתלבטת אם למכור לצרכנית את הנעליים היקרות ולהוכיח את עצמה כמוכרת, או להציע לה נעליים זולות יותר שתואמות את צרכיה האמיתיים. השאלה העקרונית – האם בעלי עסקים צריכים למכור לצרכנים כל מוצר, כולל מוצר שבוודאות לא משרת את טובת הצרכן?


אפשרות א - כן, בעלי עסקים צריכים למכור כל מוצר שהצרכנים מעוניינים בו כדי להגדיל רווחים. הצרכן הוא האחראי הבלעדי לבדוק את איכות המוצר ואת מידת ההתאמה שלו אליו לפני הקנייה.


אפשרות ב - לא. בעלי עסקים צריכים למכור לצרכנים רק מוצרים שיוכלו להתחייב לגביהם שהם טובים ואיכותיים.
 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, הגיב לממצאים: "היות ובני הנוער של היום הם גם אנשי העסקים של העתיד, הדיון בהגינות הוא בבחינת ביסוס עוגן ערכי להתנהגות העתידית של המגזר העסקי בישראל. היות והצרכנות היא חלק בלתי נפרד מחיינו, חשוב שנבדוק האם עולם הצרכנות מוכוון על-ידי הערכים הבסיסיים לאורם אנו מבקשים לחיות, ערכים כגון: יושר, אמינות, שקיפות, כבוד הדדי ובעיקר ערך ההגינות".

 

למערך הפעילות הגינות בעסקים לחצו כאן >>