המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 13/01/2015

משאל הצרכנים הגדול: הישראלים מוותרים על הנוחות לטובת מחיר זול
המועצה לצרכנות בדקה, באמצעות משאל רחוב, את הרגלי הקנייה של הצרכן הישראלי בתחום מוצרי מזון. מהממצאים עולה כי מחיר המוצר מהווה שיקול משמעותי בבחירתו של צרכן היכן לרכוש מוצרי מזון. מעל למחצית מהצרכנים העידו כי הפסיקו לקנות מוצר בשל עלותו. 2 מכל 3 צרכנים מבצעים השוואת מחירים לפני ביצוע קניות ברשתות המזון


 


 

המועצה הישראלית לצרכנות בדקה באמצעות מכון הסקרים והמחקר גיאוקרטוגרפיה את הרגלי הצריכה של הצרכן הישראלי בקניית מוצרי מזון. הסקר נערך בקרב 2,000 משיבים אשר נשאלו בסקר שטח ב- 200 נקודות שיווק בפריסה ארצית אודות הרגלי הצריכה שלהם.


מהסקר עולה כי שתי הסיבות העיקריות לביצוע קנייה בסניף ספציפי הינן המחירים בסניף ומידת הנגישות שלו (קרבתו למקום המגורים / העבודה), אשר צוינו כל אחת על ידי למעלה ממחצית מהנשאלים. בהשוואה לסקר הקודם בנושא, ניכרת עליה בחשיבות המחיר כסיבה לבחירת מקום ביצוע קניות המזון. מנגד, ניכרת ירידה בחשיבותם של ההרגל, המגוון והחנייה בבחירת סניף לביצוע קניות. עוד עולה מהסקר כי 2 מכל 3 צרכנים נוהגים להשוות מחירים לפני ביצוע קניות בסופרמרקט - מתוכם מחצית משווים בתדירות גבוהה ומחצית בתדירות בינונית.

 

 

בהשוואה לתקופת המחקר הקודמת ניכרת עלייה בחשיבות של מחיר כגורם לבחירת סניף לביצוע קניות, בעוד שחשיבותם של הגורמים הרגל, מגוון מוצרים וחנייה פחתה בתקופת המחקר הנוכחית.


על חשיבותו הגדולה של המחיר כשיקול לקניית מוצר מזון ניתן ללמוד גם מהממצא כי רוב הצרכנים העידו שהתייקרות של מוצר עלולה לגרום להם לא לקנות אותו, גם אם הם נוהגים לקנות אותו באופן קבוע.  יתרה מזו, מעל למחצית מהצרכנים העידו כי הפסיקו לקנות לאחרונה מוצרי מזון בשל עלותם אף על פי שנהגו לרכוש אותם בעבר באופן קבוע. לא ניכרת בולטת כלשהי לסוג מוצר מסוים בהקשר זה.

 

בשאלת השוואת מחירים לפני ביצוע קניות ברשתות מזון ניכר כי כשליש מהצרכנים נוהגים לעשות זאת בתדירות גבוהה, שליש נוהגים לעשות זאת בתדירות בינונית ושליש בתדירות נמוכה או לעולם לא.

 

 

מי שנוהגים להשוות מחירים טרם הקנייה נוהגים לעשות זאת באמצעות 3 דרכים עיקריות: פרסומים של רשתות השיווק, המלצות של חברים או קרובי משפחה ומעבר פיזי בין הרשתות והשוואת המחירים "בשטח".

 

במענה לשאלה מה יגרום להם לוותר על קניית מוצר שהם נוהגים לרכוש, ניכר שמחיר גבוה הינו הסיבה העיקרית, באופן משמעותי, לוויתור על רכישת מוצר שהצרכנים נוהגים לקנות באופן קבוע. מעל למחצית מהנשאלים דיווחו שהפסיקו לקנות לאחרונה מוצר כשלהו משיקולי עלות. מבחינת מודעות הצרכן הישראלי למחאות שהיו לאחרונה שקראו לא לקנות מוצרים שונים בגלל מחירם הגבוה, מרבית מהנשאלים שמעו על המחאות, והמוצרים הזכורים ביותר בהקשר זה הינם מילקי וקוטג'.

 

 

רוב מוחלט מהצרכנים מעידים כי שמעו על המחאות שצצו לאחרונה בשל מחירם של מוצרים שונים וקריאה שלא לקנות אותם. המוצרים הזכורים ביותר בהקשר זה הינם מילקי וקוטג'.

 

 

מבחינת הרגלי צריכה של מוצרים מיוחדים, סוג המוצרים שצוין כנצרך בשיעור הגבוה ביותר הינו מוצרים דיאטטיים / מופחתי שומן, וזאת בפער מובהק לעומת שאר המוצרים שנבדקו (מוצרים ללא גלוטן, מוצרים אורגניים, מוצרים ללא חומרים משמרים, מוצרים מקמח מלא). עוד עולה כי מוצרים דיאטטיים ומוצרים מקמח מלא נקנים בשיעורים גבוהים יותר בקרב נשים, וכי קניית כל סוגי המוצרים המיוחדים שנבדקו עולה עם העלייה בגיל ואו בהשכלה.

 

 


מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי המיגזר העסקי צריך להבין כי התרנגולת המטילה ביצי זהב הכריזה על עיצומים. עו"ד פלג מוסיף כי מעגל המתקשים לגמור את החודש בישראל הולך והתרחב ולכן הציבור החליט לקחת את גורלו בידיו ולהסיט את קניותיו למוצרים ולמקומות יותר זולים. יותר צרכנים נענו לקריאות המועצה לצרכנות ו"עושים היום חשבון לחשבון", בין היתר על-ידי כלים השוואתיים של מחירי סלים כדוגמת אלה שמעמידה לרשותם סיירת המועצה לצרכנות. הצרכן היום מגלה יותר משמעת עצמית ושיקול דעת בהחלטות רכישה, ומוזיל לעצמו בכך את סל הקניות – אומר עוד מנכ"ל המועצה.