המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה > משבר נגיף הקורונה
תאריך: 30/04/2020

המועצה לצרכנות: חשש להטעיית קשישים בנושא משלוח חינם בהזמנת תרופות
מנכ"ל המועצה לצרכנות שלח מכתב למנכ"ל סופר פארם בו כתב כי הצגת מצג בפרסומי החברה לפיו המשלוח חינם בהזמנת תרופות מרשם לצרכנים בני 65 ומעלה, עלולה להטעות צרכן סביר לחשוב כי הוא כלל לא ישלם דמי משלוח, כאשר בפועל, הצרכן מחויב בדמי משלוח ורק לאחר מכן הוא אמור לקבל זיכוי

 


במועצה הישראלית לצרכנות התקבלו תלונות של צרכנים בני 65+ הנמצאים בבידוד ממושך בביתם בשל התפרצות נגיף הקורונה, אשר הזמינו תרופות מרשם של קופות החולים מאתר סופר פארם על סמך פרסומי החברה והתחייבותה ברשת וברדיו למשלוח חינם. באחת התלונות, הצרכן שהבחין בחיוב בדמי משלוח בעת ביצוע ההזמנה, התקשר לחברה ונציג החברה מסר לו שעליו לבצע את העסקה ומייד לאחר שיבצע אותה, יקבל זיכוי של דמי המשלוח דרך כרטיס האשראי, אך בפועל הזיכוי לא בוצע.

 

לאור כך, שלח מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום מכתב אל מנכ"ל סופר פארם מר ניצן לביא מכתב תחת הכותרת: "חשש להטעיית קשישים בפרסומי החברה בנושא משלוח חינם בהזמנת תרופות מרשם". במכתבו כתב מרום: "על אף המפורט בפרסומי החברה, הצרכנים לא קבלו החזר כספי. הצרכנים מדווחים כי החברה חייבה אותם בדמי משלוח ובקשותיהם הרבות להשבת דמי המשלוח באמצעות פניה טלפונית לחברה ו/או פניה באמצעות המסנג'ר לא נענו או נענו בהבטחה שההחזר יבוצע בהקדם. באחד המקרים, בוצע תיקון של סכום העסקה בכרטיס האשראי רק כעבור מספר שבועות(!!). במקרה אחר הצרכן עדיין לא קיבל החזר כספי מהחברה".

 

"לעמדת המועצה הישראלית לצרכנות, הצגת מצג בפרסומי החברה ברדיו ובאתר לפיו המשלוח חינם בהזמנת תרופות מרשם לצרכנים בני 65 ומעלה, עלולה להטעות צרכן סביר לחשוב כי הוא כלל לא ישלם דמי משלוח, כאשר בפועל, הצרכן מחויב בדמי משלוח ורק לאחר מכן הוא אמור לקבל זיכוי".

 

"בנוסף, המתלוננים מלינים על אי השבת דמי המשלוח, בניגוד למובטח, כשבחלק מהמקרים נאלצו הצרכנים לפנות מספר פעמים כדי לקבל את ההחזר המגיע להם, מכאן החשש כי צרכנים רבים נוספים לא קבלו החזר דמי המשלוח בניגוד למובטח. לעמדת המועצה לצרכנות, לאור העובדה שההטבה ניתנת אך ורק  לבני 65 ומעלה, ציבור מוחלש, ובימים אלה מבודד חברתית, קיים צורך להבהיר את המצב לאשורו. בנוסף, לאור העובדה שלא ניתן לפנות לשירות הלקוחות בטלפון אלא רק במייל או באופן מקוון, עולה חשש כי צרכנים רבים נוספים אשר נפגעו באותן נסיבות לא פנו אליכם כלל".

 

"לאור כל האמור לעיל, הנכם מתבקשים: לתקן באופן מיידי וללא דיחוי את הפרסומים המתייחסים למשלוח חינם לציבור הצרכנים שמעל גיל 65 באופן שישקף את מדיניות החברה הנהוגה בפועל, כלומר למחוק את הביטוי "דמי משלוח חינם". לבדוק את כל ההזמנות של בני 65+ על מנת לוודא כי דמי המשלוח הוחזרו לכל הזכאים באופן מיידי,  כפי שהתחייבה חברתכם. אודה על התייחסותכם בהקדם בדבר פעולתכם כאמור, על מנת שהמועצה תשקול אופן המשך טיפולה בעניין עקרוני זה".