המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 07/06/2017

המועצה לצרכנות מקדמת הצעת חוק לקביעת מחיר מקסימלי לעמלת משיכה בכספומט
כשני שליש מהכספומטים הינם פרטיים, אשר גובים עמלות מופרזות ולא מפוקחות. בעקבות מחאת הכספומטים הפרטיים מקדמת המועצה, בשיתוף משרד הכלכלה, את הצעת החוק להגבלת העמלה

 

אחרי שמאות כספומטים שצמודים לסניפי בנקים כבר נסגרו ונעלמו, את החלל הזה ממלאות חברות מסחריות המחזיקות במכונות פרטיות והעמלות יכולות להגיע אפילו ל-9 שקלים עבור משיכה בודדת של 400 שקלים. אם אתם רוצים למשוך יותר תאלצו לשלם שוב את העמלה.

 

בעקבות כך, מובילה התוכנית 'חי בלילה' בערוץ 2 את מחאת הכספומטים. מדובר במחאת רשת חדשה הקוראת למשרד האוצר לפקח גם על הכספומטים הפרטיים. במערכת 'חי בלילה' בדקו לדוגמה את מספר הכספומטים שמוצבים ברחוב אלנבי בתל אביב. ארבעה מכשירים בלבד שמפעילים הבנקים בפיקוח מול 16 מכשירים פרטיים שפרוסים ברחוב בעמלות בגובה 6.90 שקלים ומגיע עד ל 8.90 שקלים עבור משיכת מזומן.

 

פרופסור ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר, אמר ל'חי בלילה': "הבנקים מקטינים את איכות השירות שהם מעניקים לציבור, וכתוצאה מכך נוצר חלל ריק שאליו נכנסים גורמים פרטיים. הם מנצלים את הסיטואציה שהבנקים יוצאים מהשוק ופשוט עושקים את הציבור".

 

על פי בדיקת המועצה לצרכנות, כשני שליש מהכספומטים הינם פרטיים, אשר גובים עמלות מופרזות ולא מפוקחות. בעקבות מחאת הכספומטים הפרטיים מקדמת המועצה לצרכנות, בשיתוף משרד הכלכלה, את הצעת החוק להגבלת העמלה ולקביעת מחיר מקסימלי לעמלת משיכה בכספומט.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, ג'וש גולדשמיד, התאריין ל'חי בלילה' וסיפר: "בדקנו במועצה לצרכנות את נתוני הכספומטים ברחבי הארץ. כספומטים שבעצם משפיעים על כל אחד ואחד מאיתנו הצרכנים ואנחנו יודעים שכמעט שליש מהכספומטים ברחבי הארץ הינם בנקאיים ומרבית הכספומטים, כשני שליש, הינם פרטיים,אשר גובים עמלות מופרזות ולא מפוקחות".

 

"הגשנו טיוטה להצעת חוק למשרד הכלכלה איך להפחית את העמלות במכונות הפרטיות. אנחנו מדברים בעצם על הצעת חוק בשיתוף משרד הכלכלה שיוביל את זה ולמעשה יקבע מחיר מקסימלי לעמלת משיכה בכספומט פרטי. בשלב הראשון יטופל כל נושא הכספומטים הפרטיים במקומות ציבוריים ממשלתיים, כגון משרדי ממשלה ובתי חולים. ישנם מקומות ציבוריים רבים בהם הצרכנים הם לקוחות שבוים, הם צריכים למשוך כסף מכספומט פרטי והם נאלצים לשלם עמלה גבוהה".

 

"באופן כללי, חשוב מאוד לטפל בתחום וגם לפזר את הכספומטים, כך שבעצם בכל רשות מקומית, בכל עיר, בכל יישוב יהיה מספר הגיוני של כספומטים שנותנים את השירות לצרכן במחיר סביר. מה סך העמלה המקסימלית שתיקבע, את זה אנחנו עדיין לא יודעים. אנחנו כן יודעים שהיום המחיר הוא מופרז, לא מפוקח ומגיע עד 8 ו- 9 שקלים למשיכה".


לצפיה בכתבה מתוך 'חי בלילה' לחצו כאן >> 
 
 
 
 
 
סיירת המועצה לצרכנות
 

פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית

הגינות בצרכנות