המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 10/02/2015

זיהוי טלפוני של עוסק - מה קובע התיקון לחוק?
סעיף 18 ג' בחוק הגנת הצרכן מחייב את בעלי העסקים והחברות להתקשר אליכם ממספר מזוהה שניתן לחזור אליו, אולם החוק לא חל על כל העוסקים. היכנסו ללמוד מה משמעות החוק ועל מי הוא חללפני כחצי שנה אישרה הכנסת בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ חיים כץ לפיה פניה טלפונית של עוסק לצרכן תיעשה ממספר טלפון מזוהה בלבד, שניתן לחייג אליו בחזרה. בדיון שהתקיים בועדת הכלכלה של הכנסת השתתפו גם נציגי המועצה לצרכנות שתמכו בתיקון להצעת החוק שהוכרה כתיקון לחוק הגנת הצרכן והוספת סעיף 18 ג': "זיהוי טלפוני של עוסק".
 
עד כניסת החוק לתוקף, במקרים רבים שיחות הטלפון מנותני שירותים לצרכנים נעשות ממספר טלפון חסוי, וכך נמנע מהצרכנים לדעת מי מתקשר אליהם וכיצד ניתן ליצור עמו קשר . למשל, כאשר נדרש ביקור טכנאי אצל הצרכן לשם מתן שירות, רשאי נותן השירות להציע לצרכן להמתין לקריאה טלפונית מהטכנאי בתוך פרק זמן של שעתיים כתחליף לתיאום מועד ושעת ביקור מדויקת אם פנייה זו נעשית. ממספר טלפון לא מזוהה או שהצרכן אינו יכול ליצור קשר עם מי שהתקשר אליו, השירות שהוא אמור לקבל נפגע.

 

התיקון לחוק, שנכנס לתוקף, קובע כי נציג של עוסק יזדהה בכל שיחה טלפונית עם צרכן בשמו המלא או בשמו הפרטי בציון פרט  נוסף שיאפשר את זיהויו בפנייה לעוסק. פנייה טלפונית של עוסק לצרכן תיעשה ממספר טלפון מזוהה שניתן לחייג אליו; חובה זו לא תחול על טכנאי הפונה לצרכן מטעמו של עוסק".
 

עוד קובע התיקון לחוק כי במידה ולא היה מענה מצד הצרכן לפנייה הטלפונית של העוסק, יודיע לו העוסק, לרבות טכנאי, על מספר טלפון שבאמצעותו יוכל הצרכן ליצור קשר עם העוסק".
 

עם זאת, החוק אינו חל על כל העוסקים. על פי התיקון לחוק, החוק יחול רק על:

 

- טכנאי הפונה לצרכן

 

- עוסק המחויב לתת שירות לצרכן לאחר מכירה

 

- עוסק הנותן שירות לתיקון ליקויים ופגמים גם שלא לאחר מכירה.

 

לנוחיותכם מצורף התיקון לחוק