המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 10/02/2016

דו"ח שירות התביעות הקטנות של המועצה לצרכנות: 696 כתבי תביעה, 98% הסתיימו לטובת הצרכנים
המועצה לצרכנות מפרסמת את דו"ח שירות התביעות הקטנות של המועצה לצרכנות לשנת 2015 ממנו עולה עוד כי אומדן הסכומים שהוחזרו לצרכנים בשנת 2015, עומד על סדר גודל של כ- 1,150,000 ₪

 

 

דוח שירות תביעות קטנות לשנת 2015 של המועצה לצרכנות (המחלקה לאכיפה אזרחית) מפורסם היום לציבור כשבשורה התחתונה, יותר צרכנים הולכים עד הסוף, זאת לפי הגידול במספר התביעות שנוסחו ע"י המועצה לצרכנות השנה לעומת השנים הקודמות.

 

על פי הנתונים שמפרסמת המועצה לצרכנות, במסגרת שרות התביעות הקטנות בשנת 2015, סייעה המועצה לצרכנות ל- 696 צרכנים בניסוח כתבי תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, כנגד בית העסק שפגע בהם. זהו גידול של למעלה מ-20% בהשוואה לשנת 2014.

 

מתוך התביעות שההליך בעניינם הסתיים עד למועד עריכת הדו"ח, 98% הסתיימו לטובת הצרכנים, בין אם במסגרת פשרה בין הצדדים, או בהכרעה סופית של בית המשפט בעניינם.

 

אומדן הסכומים שהוחזרו לצרכנים בשנת 2015, עומד על סדר גודל של כ- 1,150,000 ₪ . מתחילת הפרויקט, במחצית שנת 2012, הוחזרו לצרכנים אומדן של כ- 4,000,000 ₪.

 

פילוח כתבי התביעה על-פי חלוקה לתחומים וענפי משק

 

 

עד כה, מתחילת הפרויקט,  עזרה המועצה לצרכנות לכ- 2,167 צרכנים לקבל את כספם בחזרה. מדי שנה מוגשים מאות כתבי תביעה, שרות שניתן ללא תשלום. התביעות מנוסחות עבור הצרכנים על ידי צוות מנסחים שגויס לעבוד במועצה לצורך כך ואשר עברו הכשרה מקצועית בתחום הרחב והכולל של דיני הגנת הצרכן.


במסגרת הפרויקט, תלונה שבה הצרכן נמצא צודק, ולמרות זאת בית העסק סירב לפניית המחלקה לפניות הציבור במועצה להשיב לצרכן את כספו חזרה – התלונה מועברת לצוות אכיפה אזרחית במועצה, על מנת שיבחן קיומה של עילת תביעה ובשלות התיק למתן סיוע בניסוח כתב תביעה עבור הצרכן. כידוע, בבית המשפט לתביעות קטנות, הצדדים אינם מיוצגים על-ידי עורכי דין, ועל-כן  כתב התביעה המנוסח ע"י המועצה לצרכנות  מהווה עיקר הסיוע עבורם בדיון עצמו.

 

פילוח תחומים / ענפי משק בשנת 2015

 


בשנת 2015, כמו גם בשלוש השנים הקודמות, תחום המוצרים המיועדים לבית ולגן, ובדגש על ענף הריהוט, הינו התחום העיקרי בו סייעה המועצה לצרכנים בניסוח כתב תביעה. בשנת 2015 היווה התחום לבית 44% מסך כל התביעות שנוסחו במועצה לצרכנות וניתן לראות גידול במספר התביעות שנוסחו בתחום בהשוואה לשנה שעברה. במקום השני נמצא גם השנה תחום החשמל לבית, עם 16% מכלל התביעות שנוסחו. בדומה לתחום המוצרים לבית ולגן, תחום החשמל לבית שומר על יציבות לאורך ארבע שנים בנתח התביעות המנוסחות במועצה לצרכנות (19% בממוצע).

 

כאמור, שני התחומים העיקריים במועצה לצרכנות: החשמל והמוצרים לבית ולגן, מחזיקים בנתח של 60% מסך כל התביעות שנוסחו במועצה לצרכנות בשנת 2015. אחרי התחומים הנ"ל מדורגים התחומים: "שירותי תקשורת", "ביגוד, הנעלה ואביזרים נלווים" ו- "שירותי תיירות (פנים וחוץ)".


48% מתחום הריהוט מהוות התביעות בנושא הריהוט הסלוני. 44% מהתביעות בנושא החשמל היו בנושא מטהרי- מים, תחום אשר בלט לרעה השנה, ובו לעיתים קרובות ניצול ציני של קשישים.

 

פילוח תחומים מכוח תקנות ביטול עסקה

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: " שירות התביעות  הקטנות הינו, בין יתר ה"שיניים" של המועצה ואמצעי הרתעה נוסף בפני עסקים שאינם הוגנים ופוגעים בצרכנים. בכך, מנגישה המועצה את בית-המשפט לתביעות קטנות כערכאה המשפטית הידידותית ביותר לצרכנים, ומסירה את החסמים הפסיכולוגיים מצד הצרכנים בהגשת תביעה שכזו . 98% ההצלחה בתיקי התביעות שהסתיימו השנה מעידים יותר מכל על אפקטיביות השרות המוצע לצרכן".


 

להורדת הדו"ח המלא לחצו כאן >>