המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 30/03/2015

הבדיקה המקיפה בישראל לסל פסח. הפער בין הסל הזול ליקר ביותר: כ-200 שקל
המועצה לצרכנות בדקה את סל הפסח תשע"ה ברשתות השיווק: למרות התחרות החריפה, בעקבות כניסת שחקנים חדשים לענף, עדיין הפערים בין הסניפים עצומים. מהבדיקה עולה כי ניתן לרכוש את אותו סל מצרכים ממש בפער עצום: הפער בין הסל הזול ביותר (460 שקל) ליקר ביותר (660 שקל) עומד על כ-200 שקל, שהם 44%


 

פסח בפתח ועם ישראל מסתער בהמוניו על רשתות המזון לקראת ארוחת ליל הסדר והקניות הרבות לחג. מבדיקת סיירת המועצה לצרכנות (סמ"ל), עולה כי רשת YOU של מגה ורשת רמי לוי מציעות את סל המוצרים הזול לחג. הבדיקה כללה סל מורחב של 51 מוצרים רגילים ומוצרי פסח, כמו מצות, חזרת, אבקת קניידלך, קמח מצות, קוקוס, יין, תירוש ועוד.


בבואכם לערוך את הקניה לחג, יש לזכור שקיימים פערים גדולים בין מחירי הסניפים של אותה הרשת, כך שבמטרה לבחור את המקום הזול ביותר לערוך את הקניות לחג – מומלץ לא לתת לשם הרשת להכתיב את היעד אלא לבדוק עד רמת הסניף. התחרות הערה בין המתחמים הובילה למצב שבו הפערים בין המחירים של הסניפים השונים באותה הרשת מגיעים ל-20% ויותר. לכן, קנייה מושכלת יכולה לחסוך לא מעט.


"הפער בבדיקה הגיע עד 44% והסתכם במאות שקלים לקנייה בודדת. השוואות יכול לחסוך, ובגדול", אומר עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, ומציע לצרכנים לגלות שימת לב יתרה דווקא בימים אלה.


 

לכתבה בנושא סל הקניות לפסח מתוך תוכנית חסכון, ערוץ 2

 

 

במקביל הוא מציע לשים לב למחיריהם של המוצרים שלא נמצאים במבצעים: "כנגד מוצרים במבצע שיוזלו בסניף מסוים, מחיריהם של מוצרים אחרים יהיו יקרים בו יותר מאשר בסניפים אחרים. במקום להיות מנוצלים - נצלו את המבצעים ופצלו קנייה: קנו רק מה שכדאי במקום שכדאי, ושימו לב למבצעי הכמות - האם הם משתלמים, והאם דרושה לכם כמות גדולה של מוצר מסוים. ולבסוף: ריבוי המבצעים בימים אלה מחייב את הצרכנים לבדוק חשבוניות ולוודא שקיבלתם את ההנחה המובטחת".

 

הנתונים נאספו מכ-190 סניפים שונים. בדיקת המחירים נערכה ב-23-24 למארס. מבצעים ייעודיים לחברי מועדון לא נלקחו בחשבון, מבצעים שמותנים בסכום קנייה מסוים נלקחו בחשבון עד לסכום של 200 שקל. לפיכך, גילום של מבצעים אחרים והנחות לחברי מועדון עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה, ועל תוצאות הבדיקה המוצגים כאן.


 


 

עוד נציין כי המחירים ברשתות השונות, בעיקר בימי תחרות המאפיינים תקופות כאלה, משתנים בתדירות גבוהה (ולפעמים מספר פעמים ביום), משום שהרשתות דואגות להשוות למרבית המבצעים שמתנהלים אצל המתחרות השכנות. חלקן, נציין בגלוי, התאימו הנחות בהתאם לסקירות מחירים מעין אלה שצפויות בתקשורת בתזמון הנוכחי, ולפיכך המחירים עשויים להשתנות כבר בעת כתיבת שורות אלה.


הסל הזול ביותר נמצא בסניפי YOU של מגה בעכו ובמודיעין וברמי לוי בכרמיאל (בדומה אגב לממצאי השנה שעברה), והסל היקר ביותר נמצא בסניף טיב טעם ברחובות. בפער לא גדול מ-YOU ומרמי לוי, בסניף יינות ביתן בכפר-סבא (מתחם שבו התחרות מתעוררת) סך הסל עמד על 473 שקל, ובסניף שופרסל דיל במתחם G בכפר-סבא הסתכם הסל ב-495 שקל. בסניף יוחננוף באשדוד הסתכם הסל ב-503 שקל, ובסניף אושר עד באשדוד: 534 שקל.


גם בבדיקה הפעם התבררו פערים במחירי הסלים של אותה הרשת בערים שונות: כך, על סל מוצרים זהה ירושלמים שיקנו בסניף יינות ביתן (ריינס) ישלמו 578 שקל ותושבי כפר-סבא 473 שקל: פער של 22%. בין סניפי ויקטורי נמצא פער של כ-20% בין הסניף הזול בנתניה ובין היקר בבית-שמש; ופער דומה נמצא בין הסניף של רמי לוי בכרמיאל לבין הסניף הזוך יותר שלו בירושלים (בית הדפוס). התחרות הערה בכפר-סבא הובילה גם את שופרסל להגיב: בסניף הכפר-סבאי סך הסל עמד על 495 שקל (מתחם G), בעוד שבשופרסל דיל באשדוד (רובע יב') סך הסל הסתכם ב-578 שקל - פער של 17%.

 רשתות שבהן הפערים בין הסניפים השונים היו קטנים יחסית (4%-5% לערך) כללו את קואופ שופ, שופרסל שלי, יש חסד וטיב טעם.


מבדיקת המחירים של 8 מוצרים פופולריים לקראת חג הפסח עולים פערים גדולים: לא אחת קורה שהפערים הגדולים דווקא משקפים את מחירי הפורמטים השונים של אותה הרשת, כך שמי שפוקד את הסניפים העירוניים מגה בעיר, מסבסד את ההנחה ממנה נהנים הקונים בסניפי YOU שלא אותה הרשת: אבקה להכנת קניידלך של קנור (130 גרם) עולה כ-7 שקלים בסניף YOU, בשעה שהמחיר במגה בעיר היה 14.30 שקל.


חלק ממוצרי פסח מתומחרים כלוס לידר, כלומר מוצרים שמטרתם למשוך את הקהל ושעליהם הרשת לא מרוויחה: מצבים כאלה מובילים למשל לכך המחיר לעוגיות יין/מצה פרח (פפושדו 400 גרם) היה 5 שקלים ביוחננוף, לעומת 14 שקל בקואופ שופ: - פער של 178%. פערים גדולים נמצאו גם במחירי גפילטע פיש של דלידג: כ-9 שקלים ברשת אושר עד, לעומת 18.20 שקל ברשת מחסני השוק.


מבדיקת המועצה לצרכנות עולה כי השנה המחירים נמוכים ביחס למחירים בתקופה מקבילה אשתקד (בהתבסס על השוואת 30 מוצרים זהים שמחירם נבדק כשבוע לפני פסח).


בדיקת המחירים התבססה על ממוצע רשתי, וממנה עולה כי מי שהוזיל את הסל בשיעור הגבוה ביותר הן הרשתות יינות ביתן ו-YOU עם פער של 20%. אצל רמי לוי הסל זול השנה ב-11%, וברשת יוחנוף חלה ירידה של 10%. מחירי שופרסל דיל נמוכים השנה ב-5%.


המסקנה היא אחת: התחרות החריפה (בעקבות כניסת שחקנים חדשים לענף, פתיחת סניפים וכדומה) - ועמה נחתכו המחירים.

 

מכות צרכניות לפסח וכיצד להתמודד איתן / עו"ד אהוד פלג


 פער גדול בין הסניפים: עד 44% פער בין הסל הזול ליקר שמסתכם במאות שקלים לקניה בודדת. העצה לצרכנים: השוו וחיסכו בגדול ע"י קניה בסניף המשתלם

 המבצעים עלולים להטעות לגבי כדאיות הקניה, כי כנגד מוצרים במבצע שיוזלו בסניף מסויים מחיריהם של מוצרים אחרים יהיו יקרים בו יותר מאשר בסניפים אחרים. העצה לצרכנים: במקום להיות מנוצלים – נצלו את המבצעים ופצלו קנייה: קנו רק מה שכדאי במקום שכדאי.

 חלק מן המבצעים לחג: יסתיימו עוד לפני החג והצרכנים עלולים למצוא עצמם בפני מחירים השונים לעומת הפרסומים וההשוואות.  העצה לצרכנים: הקדימו קניותיכם וודאו שהמבצע בתוקף.

 ג'ונגל שלטי המבצעים מבלבל גם את הצרכנים וגם את עובדי הסניף. העצה לצרכנים: להקדיש את תשומת לב מיוחדת. מול המדף: להשוות בין מחיר כמות פריטים בודדים שאתה באמת צריך לבין מחיר מבצע כמויות. האם מבצע הכמות באמת משתלם והאם הוא באמת דרוש? בקופה: לבדוק חשבונית ולוודא שקיבלנו את ההנחה שהובטחה במבצע.