המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 04/08/2013

כמה קטן ככה לעיתים יקר: כ-500% פער בהפרש על קילו ענבים
סיירת המועצה לצרכנות התמקדה השבוע במדף הפירות וגילתה פערים עצומים במחירי הענבים, האננס, הקיווי ועוד. הפער בין סל המוצרים  זול ביותר שנמצא ליקר ביותר מקרב הסניפים שנבדקו עומד על 42.5%, שהם 183 ₪

 

סיירת המועצה לצרכנות, הבוחנת מידי שבוע את פערי המחירים בין הרשתות השונות התמקדה בבדיקה הפעם את מדף הפירות וגילתה שעל אותו הפרי תשלמו פי חמישה במרחק של כמה ק"מ בלבד. 40 מוצרים נבדקו ע"י סיירת המועצה לצרכנות במאות נקודות מכירה שונות. סניף רמי לוי בב"ש הוא המנצח גם השבוע, וגם הציון לרעה לסניף היקר ביותר ניתן שוב לשופרסל שלי בכפ"ס. מבין עשרת החנויות היקרות כרגיל 8 היו של שופרסל שלי והיא גם הרשת היקרה ביותר באופן ממוצע. הרשתות הזולות בממוצע הם רמי לוי, יינות ביתן , ויקטורי על פי הסדר הזה. ההפרש בין הרשתות ממשיך לגדול, כך שכדאי לבדוק ולעשות את החשבון.

 

הפער בין ממוצע הרשת הנמוך ביותר והגבוה ביותר ממשיך לעלות ועומד כיום על 26.1%, עליה של כ-19% בחודש אחד. הפער בין סל המוצרים הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר (מקרב הסניפים שנבדקו) עומד על 42.5%, שהם כ- 183 ₪ (!). עוד כדאי לשים לב שלרשת 'יש' אמנם יש נציגות ברשימת הסניפים הזולים אך כרשת היא כלל לא זולה, למעשה היא במקום 7 בממוצע רשתי מתוך 10.

 

לגבי הפירות מסתבר כי אם פעם פירות הקיץ היו מאכל עממי, בחלק מהמקומות אפשר להחשיב אותם כיום למוצר יוקרה, לא פחות. הסיבה לכך פערים מטורפים שמייצרים מחירים מופרזים בלא מעט חנויות.  את מחיר פרי האננס מצאו סיירי המועצה בהפרשים של כ-400%. בסופר אבי בשוק יפו יחידה נמכרה בעשרה שקלים. ואילו בסופר באבא בת"א לא רחוק משם היא נמכרה ב-50 שקלים.

 

בענבים ההפרש היה אפילו גדול יותר 500% בין מחסני השוק קרית מלאכי שמכרו קילו ב-5 שקלים לבין טיב טעם בב"ש שגבו על אותו המשקל 30 שקלים. בקיווי המחירים היו גבוהים בכל מקום, בחנות הזולה ביותר שמצאנו קילו נמכר ב-24 שקלים וביקרה ב-37 שקלים.

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: לעתים אפילו במוצר בודד ההפרשים הם כל כך גדולים ומחיר המוצר מצדיק את זה, ולכן כדאי להסיט את הקניה עבור המוצר הזה בלבד מהחנות שבה היית רגיל לרכוש אותו לחנות אחרת. הצרכנים משלמים הרבה מאוד ומישהו באמצע גוזר מרווחי שיווק מאוד מאוד גדולים. במצב כזה אין מנוס מהתערבות הממשלה, והמועצה לצרכנות ביחד עם התאחדות האיכרים מובילות יוזמה לפיקוח על פערי שיווק של פירות וירקות.

 

 

רשימת הסניפים הזולים והיקרים ביותר

 

 

דירוג הרשתות מהזולה ליקרה ביותר עפ"י ממוצע הסניפים שנדגמו