המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 29/09/2013

בדיקה מיוחדת של סיירת המועצה לצרכנות: תאריכי התפוגה של המוצרים
על אף שמרבית המוצרים שאנו רוכשים הם עם תאריכי תפוגה של שבעה ימים ומעלה, בדיקה שערכו סיירי המועצה לצרכנות ב-57 סניפים העלתה: בלא מעט מקרים התגלו מוצרים עם תאריך שפחות מ-7 ימים ואף והתגלו מקרים בודדים של מוצרי פגי תוקף על המדפים

 

 

האם אתה בודקים מה תאריך התפוגה של כל מוצר ומוצר שאתם בודקים? לשם כך, קיבלו השבוע סיירי המועצה לצרכנות משימה מיוחדת: לבדוק את תאריכי התפוגה של מספר מוצרים שנבחרו באקראי: ביצים רגילות בפיקוח 12 יחידות, לחם פרוס אחיד 750 גרם ( אנג'ל/ברמן), קוטג' תנובה 5% 250 גרם, חלב טרה בקרטון  3% 1 ליטר, גבינה לבנה "סקי" שטראוס 5% 250 גרם, המבורגר אמיתי  טיבון ויל 400 גרם  4 יחידות, סלט כרוב אדום  אחלה 500 גרם, חומוס  צבר 500 גרם, מילקי שוקולד  שטראוס ומיץ פרימור סחוט טרי 2 ליטר. הבדיקה נערכה ב-57 נק' מכירה של הרשתות יינות ביתן, מגה בול, מגה בעיר, מחסני השוק, רמי לוי, שופרסל דיל, שופרסל שלי ויש.

 

לגבי כל אחד מהמוצרים, בכל סניף, הסיירים התבקשו לרשום את תאריך התפוגה הקרוב ביותר (מספר ימים מינימאלי לשימוש), ואת תאריך התפוגה הרחוק ביותר (מספר ימים מקסימאלי לשימוש). יצאנו מתוך נק' הנחה כי משק בית מבצע רכישה גדולה אחת לשבוע, ולכן הציפייה שלנו שיחזיקו מעמד לפחות  7 ימים, עד הקניה הגדולה הבאה.

 

בגרף מטה ניתן לראות את התפלגות המוצרים, באופן כללי לסך הסניפים, בחלוקה לסיווג לפי אורך חיי המדף עד לתאריך פג התוקף שלהם. ירוק – תאריך התפוגה מעל ל 7 ימים מתאריך הבדיקה, צהוב – תאריך התפוגה עד 7 ימים מתאריך הבדיקה, אדום – תאריך התפוגה לפני תאריך הבדיקה.

 

 

בסך הכל נמצאו 11 מוצרי פגי תוקף. יינות ביתן ומגה בול מובילים את הרשימה עם 3 מוצרים לכל רשת, אם כי יש לציין כי סך המוצרים שפג תוקפם מהווים 2% מכלל המוצרים שנבדקו. בפירוט מספר המוצרים שתאריך תוקפם הוא עד 7 ימים מיום הבדיקה, בחלוקה לרשתות, נמצאו בסופרסל דיל 35 מוצרים ובמגה בול 25 מוצרים המהווים מעל לרבע מהמוצרים שנבדקו. גם ביינות ביתן נמצאו 19 מוצרים עם תאריף תפוגה גבולי. במחסני השוק נמצאו שלושה מוצרים כאלו בלבד.

 

עוד ניתן ללמוד מהממצאים כי לחם, גבינת קוטג' וחלב הם בעלי טווח התאריכים המצומצם ביותר. בקרב מוצרי ההמבורגר ומיץ פרימור ניתן למצוא את הפערים הגדולים יותר בין תאריכי התפוגה.

 

בגרף הבא ניתן לראות את ההשוואה בין מספר הימים המינימאלי עד לתאריך התפוגה (תוקף מינימאלי) ומספר הימים המקסימאלי עד לתאריך התפוגה (תוקף מקסימאלי), עבור כל מוצר.