המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 18/01/2015

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: הסניף הפיזי מול הסניף הוירטואלי - מי לוקח?
סיירת המועצה לצרכנות בדקה את הסניפים הוירטואליים של הרשתות מול סל זהה בסניפים הפיזיים. באיזו רשת לא נמצא כמעט הבדל? כנסו וגלו. וגם: הסלים הזולים והיקרים ביותר בישראלסיירת המועצה הבודקת בכל שבוע סל קבוע של כארבעים מוצרים בסיסיים ביותר ממאה ושלושים נקודות מכירה שונות ברחבי הארץ. הפעם גם השוואנו את המחיר הממוצע בסניפים לאתרי האינטרנט של הרשתות.

 

לאחר הסערה שחלפה ולקראת הסערה שתגיע יצאנו לבדוק היכן משתלם לבצע את הרכישות: בסניפי הרשת או שמה דרך האינטרנט כשאנו יושבים בבית החמים עם כוס תה מהבילה? ערכנו שתי בדיקות. הראשונה כללה מוצרים יבשים בלבד על מנת שנוכל להכניס להשוואה את אתר "סיטון" אשר לא מחזיק מוצרים בקירור, והשנייה שכללה את כל מוצרי הסל. בשני המקרים לא כללנו פירות וירקות בשל פערים גדולים בין הרשתות. את מחירי האינטרנט של שופרסל און-ליין השוונו לממוצע הסניפים השבוע בפורמט 'שופרסל דיל'. את מחירי האינטרנט של מגה השווינו לממוצע השבועי של פורמט YOU. בהתייחס לסל הנבדק עולה כי רק האתר של יינות ביתן משתלם לנו מבחינת עלות.

 

שימו לב, אצל רמי לוי, שופרסל ומגה המחירים באינטרנט היו יקרים יותר בהשוואה לסניפי הדיסקאונט של כל רשת לפעמים משמעותית. ביינות ביתן דווקא היה זול יותר לרכוש באינטרנט, אבל צריך לזכור שלמחיר הזה מתווספים גם דמי המשלוח. ואם משווים את אותם המוצרי לאתר סיטון כי מצהיר כי הוא מוכר לבית את המוצרים במחיר סיטונאי, הוא דווקא יצא יחסית מהיקרים.

 


 

 

לכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית


גם השבוע בדקנו סל של 42 מוצרים, ב- 132 סניפים שונים ברחבי הארץ. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ-150 ₪, פער של 34% בין הסניפים השונים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 24%.

 

בטבלת עשרת הגדולים, אמנם You  יצאה כתת הרשת הזולה ביותר בממוצע אך דווקא סניף של רמי לוי הוא הזול ביותר מבין אלו שנבדקו השבוע ובמקום השני סניף שופרסל דיל בקרית גת.בהמשך אפשר למצוא בעיקר סניפים של רשת YOU. בטבלת עשרת הסניפים היקרים הפיזור רחב יותר כרגיל. טיב טעם, הכי זול, ביג זול, מגה , יש בשכונה ומחסני להב.

 

רק בשלוש רשתות אנחנו מוצאים פערים של מעל 10% בין הסניפים באותה תת רשת. המשותף לשלוש האלה (שופרסל דיל, ויקטורי ומחסני השוק) הוא שהסניף הזול ביותר שלהם שנבדק השבוע נמצא בקרית גת. שוב ולא בפעם הראשונה בשבועות האחרונים אנו עדים למאבק על הצרכנים בקרית גם ובאזור, מאבק שמביא להורדת מחירים בסניפים הללו.

 

בחודשים האחרונים בדקה סמ"ל את חומוס נטו של מעדני מיקי באריזת 500 גרם. ראינו ירידה של כ- 5% במחיר הממוצע של המוצר מרגע הכנסתו ועד דצמבר 2014 , אלא שאז הוחלט לשנות את אריזת המוצר ולהקטין אותה ל- 400 גרם בלבד. חזרנו השבוע, כעבור חודש, לבדוק את מחירי האריזה החדשה ולראות האם שינו האריזה טוב לצרכנים. התוצאות מאכזבות. למעט שתי רשתות (טיב טעם ואושר עד) כל הרשתות ייקרו למעשה את המוצר. מעליה מתונה של 3% אצל שופרסל שלי ועד 25% במחסני השוק שלמעשה השאירו את המחיר על כנו מבלי להתייחס לשינוי גודל האריזה. הקטנת אריזות הינה כבר תופעה נרחבת ונפוצה (לא רק במוצרי מזון) וטוב יעשה הצרכן הנבון אם ישווה את המחיר ליחידת מידה.


עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאים : "לרשתות וליצרנים הרבה יותר קל להקטין את האריזות מאשר להעלות את המחירים, כי הצרכנים הרבה פעמים מסתכלים רק על המחיר ולא על הגודל. לכן כשמשווים מחירים צריך לשים לב גם למחיר וגם לתכולה. אנחנו מזהים התרגשות ברשתות מהכניסה לתוקף של חוק המזון ובעיקר לקראת כניסתו לתוקף של פרק שקיפות המחירים. כנראה שיש להם ממה לחשוש, מיכולת ההשוואה המשופרת שתהיה לצרכנים".