המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 13/11/2014

בדיקה מיוחדת לרגל חודש המועדות לסוכרת: בכמה יקרים יותר מוצרים ללא סוכר?
סיירת המועצה לצרכנות ערכה השוואה בין מוצרים ללא סוכר ודומיהם על המדף עם סוכר ומצאו פערים של מאות אחוזים. וגם: הסניפים והרשתות הזולות והיקרות ביותר


 אם גם אתם נאלצים לצרוך מוצרים ללא סוכר, אם גם אתם סובלים מבעיה רפואית המחייבת אתכם לאכול רק אוכל מאוד ספציפי - כדאי מאוד להשוות מחירים לפני שאתם רוכשים את המוצרים הללו.

 

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות הבודקת ומשווה מחירים של סלי מוצרים בין רשתות השיווק בכל רחבי הארץ, מצאה פערים לא נתפסים על הדעת בין רשת לרשת, בין סניף לסניף עבור מוצרים ללא סוכר. ככה זה כשאין אף גוף שמפקח והרשתות יכולות לקבוע מחיר כאוות נפשם.

 

שנה שעברה ערכנו בדיקה השוואתית של מוצרים ללא סוכר אל מול המוצרים "הרגילים" ומצאנו פערים של מאות אחוזים. השבוע חזרנו לבדוק מתוך תקווה שמשהו השתנה בינתיים. התוצאות מאכזבות.

 

אנו עדיין רואים פערים עצומים בין המוצר הרגיל למקביל ללא סוכר. הפער הממוצע לאבקה להכנת ג'לי, למשל, עומד על יותר מ 500%, ובלחם למעלה מ- 100%.

 

את הג'לי דיאט הזול ביותר בממוצע מצאנו ברשת סופר ברקת 36.67 ש"ח שעדיין מהווה פער עצום לעומת הג'לי הרגיל היקר ביותר ברשת טיב טעם - 10 ש"ח. ממרח השוקולד ללא סוכם הזול ביותר נמצא ביינון ביתן. רק 4.96 ש"ח. היקר ביותר שנמצא היה במגה בעיר - 6.81 ש"ח בממוצע. המחירים מנורמלים עבור 100 גרם.

 

ישנם מוצרים בהם אין כלל פער, כמו משקאות קוקה קולה, וישנם כאלו בהם הפער נמוך מאוד או אף נוטה לטובת מוצרי הדיאט (כמו גרעיני תירס בהם יש פערים נמוכים, או היוגורט הנבדק בו אין חוקיות ברורה).

 

עובדה זו רק מחזקת ומדגישה את האבסורד שבפערים במוצרים האחרים. לחם, המוצר הבסיסי ביותר, יכול להגיע למחיר של כמעט 20 ₪ רק בגלל שהוא "קל". הלחם אולי קל אבל המחיר כבד מאוד. מדוע מי שאוכל מזון דיאטטי מטעמי בריאות נאלץ לשלם כל כך ביוקר?

 


 

בדיקת הסל השבועי

 

גם השבוע בדקנו סל של 42 מוצרים שונים, ב- 149 סניפים שונים ברחבי הארץ. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו גדל ועומד על כ- 196₪ (!), פער של כ-43.5%  בין הסניפים. הפער בין ממוצע עלות הסל הרשתי בין הרשת הזולה והיקרה עומד על  28.6%.

 

מלחמת המחירים בקרית גת מביאה לכך שסניף שופרסל דיל בעיר יוצא הכי זול השבוע מבין כל הסניפים שבדקנו. זו פעם ראשונה לאחר הרבה זמן שסניף של הרשת מגיע למקום הראשון ברשימה. תת הרשת של מגה YOU מכניסה 7 סניפים לרשימת הסניפים הכי זולים מבין אלו שנבדקו השבוע.

 

טיב טעם מאיישת את שלושת הסניפים היקרים ביותר ומראה כי הרשת שומרת על רמת התמחור שלה ואינה נכנסת לתחרות מול רשתות אחרות.

 

הפער בין הסניף הזול והיקר ביותר ברשת רמי לוי הוא 80 ₪ אך המעניין יותר הוא ששני הסניפים האלה נמצאים במרחק קצר מאוד אחד מהשני (קרית חיים ותל חנן-נשר). סניף קרית יובל של שופרסל שלי הוא הזול ביותר מבין סניפי שופרסל שלי שבדקנו זאת בעקבות מחאת מחירים של תושבי השכונה.

 


 

 

 

להרשמה לשירות סמ"ל - קבלת רשימת הסופרים הזולים ישירות למייל לחצו כאן