המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 11/01/2015

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: היכן עדיף לקנות נקניקים?
מה עדיף: נקניקים ארוזים או לפי משקל במעדנייה? סיירי המועצה לצרכנות יצאו להשוות וחזרו עם תוצאות מפתיעות. וגם: הסלים הזולים והיקרים ביותר בישראלאיך אפשר בכל זאת לחסוך בביקור הבא בסופר? השבוע רצינו לתת תשובה לדילמה איפה עדיף לקנות נקניק, במעדנייה לפי משקל או שדווקא מוצר ארוז מהמקרר. אבל התשובה כאן היא שאין תשובה חד משמעית, ואין ברירה אלא לעבור ולהשוות. אם חשבתם שעל אריזת הפלסטיק תשלמו יותר בגלל העיצוב והלוגו המתנוסס, אז זה לא תמיד נכון, בעיקר בנקניקים.

 

הנחת המוצא שלנו היתה להראות עד כמה זול יותר לרכוש את המוצר במעדנייה וכמה ניתן לחסוך אם מוותרים על אריזת הפלסטיק, העיצוב והלוגו המתנוסס. בפועל ראינו שבמקרים רבים, בשל מבצעים של הספקים/הרשתות, משתלם יותר לרכוש את המוצר הארוז.

 

הדבר בולט יותר בנקניקים והרבה פחות שכיח בגבינות. אנו רואים לדוגמא כי גבינת נעם 9% של טרה תעלה לנו ב- 20% יותר אם נקנה אותה ארוזה מראש (ועד 74% יותר בסניף קוסט בפתח תקווה). על נקניק סלמי תה של טירת צבי נשלם ברמי לוי 100% יותר מאשר אם נרכוש אותו במעדנייה. מצד שני נקניק כתף בקר מעושן של טירת צבי (בדקנו את אריזת 400 גרם) משתלם לנו לרכוש ארוז ולא במעדנייה בכל הרשתות שדגמנו.

 

בנקניק כתף של בקר מעושן, המוצר הארוז של טירת צבי היה משתלם יותר מהמעדנייה בכל הרשתות שדגמנו. גם נקניק סלמי בחלק מהמקומות, אם תקנו באריזה,
תשלמו פחות. מהצד השני, בגבינות לרוב זול יותר במעדנייה. בכל הרשתות, גבינת נועם תשעה אחוזים של טרה עדיף לקנות במעדנייה. על אותה גבינה ארוזה נשלם יותר. גם בגבינת גלבוע, מוצר ארוז עלה שלושה עשר שקלים, במעדנייה תשלמו פחות מחמישה שקלים.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, הגיב לממצאים: מי שניגש בסופר יש למעדנייה או למדף מבלי לבדוק קודם את המחירים בכל אחד מהם ולהשוות, כדאי שישנה הרגלים. המבצעים בסופר מתנהגים לעתים בניגוד גמור לציפיות שלנו, וחבל שנשלם יותר כשבמרחק של כמה צעדים ממתין לנו מוצר הרבה יותר זול.


 

* מחיר ל-100 גרם

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

 

הבדיקה השבועית


גם השבוע ערכנו בדיקה של 42 מוצרים שונים, ב- 135 סניפים שונים ברחבי הארץ. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ-190 ₪, פער של 43% בין הסניפים השונים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 25%.


בטבלת עשרת הסניפים הזולים לשבוע זה אנו מוצאים שליטה מוחלטת של YOU. רמי לוי אמנם נדחק לעשירייה השניה אך חשוב לזכור כי מדובר בשקלים בודדים בלבד! אין זה אומר כי סניפי YOU זולים באופן מוחלט מסניפי רמי לוי. הדבר תלוי בעיקר בהרכב סל הקניות האישי של הצרכן. בטבלת עשרת הסניפים היקרים הפיזור רחב יותר כרגיל. טיב טעם, הכי זול, ביג זול, מגה בול, מגה בעיר, חצי חינם, סניף ויקטורי בתל אביב ומחסני מזון בחיפה.

 

בעקבות הפרסומים של רשת קוסט אודות מדיניות התמחור שלה (מוכרים במחירי עלות בלבד) בדקנו את סניף פתח תקווה, יחד עם סניפים נוספים בעיר. בדירוג הארצי הסניף הגיע למקום 56 מתוך 135 סניפים שנבדקו השבוע. מיקום נאה. כשבוחנים את הסניף ביחס לסביבה העירונית אנו רואים כי הסניף יקר יותר מרשתות כמו YOU או רמי לוי אך ממוצב יפה בממוצע העירוני. הוא זול יותר מרשתות 'אמצע הדרך' ובוודאי זול יותר מהרשתות העירוניות. אגב, חשוב לזכור כי "מחירי עלות" משתנים מרשת לרשת בהתאם לכוח המיקוח שלה מול הספקים וכי, בהתאם להצהרות רשת קוסט, הם לא מוכרים במחירי הפסד (Loss Leader) פרקטיקה הנהוגה ברשתות אחרות.