המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 05/06/2016

בדיקת המועצה לצרכנות לחג השבועות - היכן תמצאו את סל מוצרי החלב הזול ביותר?
בעקבות פתיחת שוק הגבינות הקשות לייבוא מקביל, יצאנו לבדוק האם הדבר משפיע על המחירים והאם הרשתות יוצאות במבצעים מיוחדים לקראת החג? כל התוצאות בפנים

 


 

חג השבועות בפתח, ניצלנו את ההזדמנות כדי לבדוק את מחירי הגבינות, כמה אנחנו משלמים עליהם וכמה משלמים עליהם בחו"ל? הפערים לא מעודדים במיוחד. גבינת שמנת פילדלפיה שעולה בלונדון כשמונה שקלים, מחירה בישראל בין חמישה עשר לעשרים שקלים. פי שניים. דוגמא נוספת לפער הגדול במחירי הגבינות אפשר למצוא בגבינת הפטה, בישראל נע המחיר בין שישה עשר לעשרים ושישה שקלים, בלונדון תוכלו למצוא אותה בפחות משמונה וחצי שקלים בממוצע.

 

לפני תשעה חודשים הכריז משרד הכלכלה על בשורה בשוק הגבינות הקשות. הענף נפתח ליבוא והגברת התחרות כך הובטח תביא לירידה במחירי הגבינות. גם כאן מי שירצה לקנות לארוחת שבועות משולש גבינת פרמזן קשה, ישלם ברשתות חצי חינם, יוחננוף, רמי לוי, מגה ומחסני השוק כעשרים שקלים. באנגליה לעומת זאת המחיר עומד בממוצע על כחמישה עשר שקלים . הפער עדיין קיים אבל נראה שהצטמצם.

 

בשורה התחתונה, רפורמת הגבינות הקשות הביא לירידה קלה במחירי הגבינות הפופולריות בישראל, אך הפער בין ישראל לחו"ל ממשיך להיות גדול ומגיע לעיתים עד למאה אחוזים בעיקר בגבינות שאין מפוקחות.

 

לצפיה בטבלת ההשוואה (קובץ אקסל) בין המוצרים בישראל למוצרים המקבילים בחו"ל לחצו כאן >> 

 

ממצאי בדיקת סל שבועות

 

והנה הבשורה המשמחת לקראת החג, חזרנו ובדקנו את סל השבועות המיוחד שלנו שכולל אבטיח, גבינות, פירות, פסטה ובקבוק יין לבן, ומחירו ירד כמעט בכל הרשתות.


ברמי לוי המחיר ירד בשישה אחוזים ל-191 שקלים, בויקטורי בעשרה אחוזים, וברשת שופרסל המחיר ירד ממאתיים עשרים וארבעה שקלים למאה תשעים שקלים, ירידה של חמישה עשר אחוזים. ביינות ביתן לעומת זאת המחיר עלה בארבעה אחוזים. נקווה שזה לא תחילתה של בשורה רעה לצרכנים מהרשת שרוכשת את מגה. 

השבוע ערכנו בדיקה ב-567 סניפים בכל רחבי הארץ. הרשת הזולה ביותר לסל שבועות היא שופרסל דיל EXTRA עם סל ממוצע של 789 ש"ח. יוחחנוף ורמי לוי קצת מאחור עם 806 ש"ח. הרשתות היקרות ביותר בממוצע הן: שוק העיר, מגה בעיר ומחסני להב עם מחיר של מעל ל-900 ש"ח בממוצע.

 

מחירים בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון הכי זול) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 


 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, הגיב לממצאים : פערי המחירים הגבוהים נובעים בעיקר ממגוון רחב של יצרנים ומוצרים שמתחרים על לבו ועל כיסו של הצרכן בחו"ל, ומגודל השוק שם שגורם להוזלת העלות של ייצור יחידת מוצר. השנה מחיר הסל לשבועות זול בהשוואה לשנה שעברה בעיקר בגלל התגברות התחרות בין הרשתות, ובגלל פתיחת השוק ליבוא מתחרה.

 

לפניה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 


לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן