המועצה > מדריכים > טיפים לצרכן

כך תרכשו תחפושת בצורה נבונה וחכמה
פורים בפתח - והתחפושות ממלאות את המדפים בחנויות • אבל מתברר שתחפושת עלולה להיות לא רק יפה כי אם גם מסוכנת • כיצד נדע לבחור את התחפושת הנכונה, מה כדאי לבדוק מראש וגם: הנחיות מכון התקנים בנוגע לפורים.

 
פורים בפתח ושוב עולה השאלה למה נחפש את הילדים השנה? האם כדאי למחזר תחפושת ישנה ששוכבת כל השנה בארון או לקנות לילד תחפושת חדשה. כמעט כל חנויות הצעצועים והרשתות הגדולות מוכרות תחפושות לפורים במגוון רחב של מחירים וההיצע. כדי לעבור אותו בשלום ללא פגיעות בגוף או רכוש חשוב לשים לב למספר המלצות לקניה ושימוש נכון באביזרים הנמכרים בחנויות לרגל החג.

במועצה הישראלית לצרכנות ממליצים לציבור הצרכנים לבדוק היטב לפני שבוחרים תחפושת וליישם את כללי הרכישה עבור כל מוצר גם עבור תחפושות: לבצע השוואת מחירים, לבחון את תקינות המוצר לפני שבוחרים אותו, לברר מראש מה מדיניות ההחזרה של המוצר, מה איכות המוצר, האם ישנה אחריות כלשהי על התחפושת וכמובן האם הוא אכן במידות המתאימות לכם או לילדכם.

תחפושות עלולות להיות מדליקות אך גם דליקות. בגד ארוך מידי יכול לגרום לנפילות, חומרי איפור עלולים לגרום לגירוי ומסכות לא בטיחותיות עלולות לגרום לחנק בלי שאף אחד יכול לראות את פני הילד. פאות לא תקינות יכולות להוות גורם מצית וסכנה לכוויות ובכלל משחק באש מועד לימים אלה.
 
במידה והתחפושת מורכבת ממספר חלקים ואביזרים – ודאו היטב שלא חסר שום חלק. תחפושות שנמדדות בחנות לא תמיד חוזרות לאריזתן המקורית. במידה שקניתם את התחפושת, יצאתם מהחנות ורק אחרי שהגעתם היתה גיליתם שחסר חלק או פריט – יהיה לכם קשה להוכיח שהפריט אכן היה חסר. בעל העסק יוכל לטעון כי איבדתם אותו לאחר היציאה מהחנות ותתחילו דין ודברים שעלול להימשך לאי נעימות.

נקודה קריטית, בעיקר בפורים: במידה והזמנתם תחפושת בעסקת מכר מרחוק דרך אתר אינטרנט או במידה ובעל העסק מזמין אותה במיוחד עבורכם, חובה עליכם לוודא שאכן תקבלו את התחפושת בזמן. פורים יש רק פעם בשנה ואם תקבלו את המוצר יום למחרת – כאילו לא עשיתם כלום. במקרים מסויימים, תוכלו  לדרוש ביטול עסקה ולקבל את כספכם בחזרה, אם המוצר הוזמן במיוחד עבורכם. במקרה זה, למעשה מדובר בהפרת הסכם ובהתאם בעת ביטול העסקה, יש לציין בהודעה בכתב ובאופן מפורש כי סיבת הביטול הינה האיחור במסירת הבגד במועדו.

אם המוצר נרכש בחנות, ניתן לבטל את העסקה רק אם המוצר היה ארוז באריזה מקורית שלא נפתחה, לא נעשה בתחפושת כל שימוש.

הוראות בטיחותיות נוספות

• צעצועים דמויי כלי נשק אמיתיים- אסורים לשיווק. אקדח צעצוע היורה כדורי פלסטיק, אסור לשימוש ועלול לגרום לחבלות חמורות.

• יש להפעיל את קפצוני הנייר או את הפיקות לסוגיהם באמצעות אקדח המיועד לכך בלבד, ולא באמצעות אבנים או בדרכים אחרות. יש לוודא כי על קנה האקדח מותקן פקק בטיחות אדום כמו כן יש לוודא כי שם היצרן והיבואן מופיעים באופן ברור וכי יש סימון של הוראות אזהרה על האקדח.

• אין לשמור פיקות וקפצונים בכיס, מחשש להתפוצצות ואין לירות פיקות ודומיהן בקרבת אוזניים, עיניים ובמקומות סגורים (דוגמת כיתה או בית כנסת)

• זיקוקי דינור חייבים להימכר באריזה מסומנת עם כיתוב בעברית הכולל הוראות שימוש ואזהרות.

• במידה והחלטתם לאפר את הילד, יש לוודא כי האיפור הוא ברישיון משרד הבריאות.

• בנושא רעשנים, יש לוודא כי רעשנים העשויים פלסטיק שלמים ואינם סדוקים או שבורים.