המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 25/08/2014

מפסיד כל חודש כסף? כדאי שתכיר את כל המוצרים בפיקוח
בסקר שערכה המועצה הישראלית לצרכנות, עולה כי הציבור יודע מעט מאוד על מרבית המוצרים שבפיקוח, אינו יודע לזהותם והמודעות לחיסכון הנובע מקניית מוצרים אלה נמוכה מאוד. 70% מהציבור עדיין לא מכיר את מרבית המוצרים בפיקוח

 


האם אתה מודע לעובדה שיתכן ואתה מפסיד מדי חודש בחודשו כסף? האם אתה מקפיד לחפש את המוצרים בפיקוח, שמחיריהם זולים יותר מהחלופות הלא- מפוקחות ? האם ידעת כי הינך יכול לחסוך למשפחתך כ- 500 ₪ לשנה לגבינה צהובה וסכום דומה בביצים, שהם כ-1,000 ₪ חיסכון לשנה על שני מוצרים אלה בלבד ?


בסקר שערכה לאחרונה המועצה הישראלית לצרכנות, עולה כי הציבור יודע מעט מאוד על מרבית המוצרים שבפיקוח, אינו יודע לזהותם והמודעות לחיסכון הנובע מקניית מוצרים אלה נמוכה מאוד.


70% מהציבור עדיין לא מכיר את מרבית המוצרים בפיקוח. מרבית הציבור (85%) טועה או לא יודע שקמח אינו בפיקוח. גבינת קוטג' איננה בפיקוח, אך 76% מהציבור חושבים בטעות שהיא כן בפיקוח. 74% מהצרכנים שרוכשים ביצים לא בפיקוח ו- 62% מהצרכנים שרוכשים גבינה צהובה לא בפיקוח, ענו כי לו היו יודעים שהמוצרים בפיקוח זולים יותר היו מעדיפים לרכוש אותם. לו הצרכן שנתקל בשילוט, היה מבין את השילוט ורוכש גבינה צהובה בפיקוח, הוא היה יכול לחסוך למשפחתו כ- 500 ₪ לשנה וסכום דומה בביצים, שהם כ-1,000 ₪ חיסכון לשנה על שני מוצרים אלה בלבד.

 

להלן טבלת המוצרים בפיקוח ומחיריהם:

 

 

בחודש אוגוסט 2012 נכנסו לתוקף תקנות הגנת הצרכן, אשר חייבו עסקים המוכרים מזון בפיקוח, להציב שלט בסמוך למדפי המוצרים בפיקוח ובו רשימת מוצרי המזון בפיקוח ואת מחירם. חוק הפיקוח על מצרכים ושירותים נועד בין השאר להבטיח אספקתם של מוצרים בסיסיים במחירים סבירים לציבור הרחב. לגבי כ-20 מוצרים נקבעו מחירים מרביים ע"י משרד הכלכלה ומשרד החקלאות ומחירים אלה הינם בפיקוח. (ניתן למכור אותם לצרכן גם במחיר נמוך יותר מהקבוע בתקנות). התקנות מחייבות את כלל בתי העסק לממכר מזון (מכולת, מרכול וכו'), להציב בסמוך למדף מוצרי החלב, הלחם, המלח והביצים הנמצאים בפיקוח, שלט ובו פירוט המוצרים ומחיריהם.

 

על אף שתקנות הגנת הצרכן בדבר הצגת שילוט בסמוך למוצרים בפיקוח נכנסו לתוקפן לפני שנתיים, ולאחר שהמועצה לצרכנות התריעה בשנה שעברה על ממצאים דומים, מצאו סיירי המועצה לצרכנות גם השנה, כי חלק ניכר מהעסקים מפרים את התקנות המפורשות. על כן, לא ייפלא שבסקר אשר ביצעה לאחרונה המועצה לצרכנות, התגלה כי 73% מהציבור לא נתקל בשילוט על פיקוח מחירים בחנות. כמחצית מהאנשים (49% בגבינה צהובה ו- 43% בביצים) שנתקלו בשילוט ליד המדף, לא הבינו מהשילוט כי המוצרים בפיקוח זולים יותר.


מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג: "אופן היישום הבעייתי ואכיפה לא מספקת מסכלים את מטרת החוק, ומונעים מן הצרכנים אפשרות לצמצם את יוקר המחיה".