המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 31/12/2012

ערב כניסת התיקון לחוק התקשורת המועצה הישראלית לצרכנות: הכבילה למכשיר בשיטת החיוב-זיכוי נותרה  החסם העיקרי לתחרות חופשית בתחום הסלולר

ביום שלישי, 1.1.13  יכנס לתוקף תיקון סעיף 51 ב לחוק התקשורת, האוסר על חברות הסלולר לקשור בין עסקת השירותים ( שיחות, גלישה ומסרונים), לבין  רכישת מכשיר הסלולר. עד לתיקון, הציעו חברות הסלולר הותיקות מסלולים הכוללים רכישת מכשיר בהנחה, כשההחזר ניתן  בשיטת החיוב-זיכוי, קבלת זיכוי כספי חודשי  ממחיר השירות. לשיטת החיוב –זיכוי בה נהגו חברות הסלולר, המניע היה כבילת הצרכן לכל אורך תקופת  התשלום על המכשיר - בד"כ 36 חודשים.

צרכן שביקש לנייד את מספרו לחברה מתחרה, היה מפסיד את ההנחה על המכשיר. במקרים רבים, תמחור המכשיר נעשה כך שמחירו עלה בעשרות אחוזים ממחירו היה גבוה משווקים עצמאיים.
 
כניסתן לשוק במאי 2012 של מפעילות הסלולר החדשות  טילטלה את שוק התקשורת. מחירי השיחות להם הורגלו הצרכנים צנחו מרמה של מאות שקלים בחודש, לרמה של עשרות שקלים בלבד בחבילות אותן הציעו החברות  החדשות בשוק, בתעריף של ה"כל כלול", ואולם הצרכנים לא מיהרו לנייד את המספר בין השאר מן הסיבה שהיו כבולים להחזר מחיר המכשיר.

בתלונותיהם למועצה לצרכנות דיווחו צרכנים רבים כי, רק כאשר ביקשו להתנייד התברר להם  שוויו האמיתי של המכשיר שנמכר להם, כשפעמים רבות הסתבר כי מחירו אף גבוה מן המחיר של מכשירים כאלה בשוק.

לטענת הצרכנים, לאחר הניוד קבלו דרישת תשלום  של אלפי שקלים מעו"ד של החברה הננטשת, עבור יתרת חובם  לתשלום על המכשיר, כאשר החוק אוסר על גבייה מיידית של מלוא היתרה על המכשיר. לעיתים  יתרת הסכום לתשלום הייתה זהה למחירו של  מכשיר חדש אצל משווק פרטי.  פעמים רבות העדיפו הצרכנים לחזור לחברה אותה ביקשו לעזוב, ולהמשיך לשלם עד תום תקופת ההתחייבות.

טיפים לצרכן לפני ניוד או רכישת  מכשיר חדש:

• מומלץ לבדוק אם קיים חוב בחברה הננטשת כמו תשלומים על המכשיר.

• השווה בן חבילות התקשרות המוצעות- האם הן כוללות שיחות, גלישה, SMS ושיחות לחו"ל.

• מאז שבוטלה התחיבות (נובמבר 2011 ) הצרכנים לחברות הסלולר – החברות רשאיות להעלות מחירים. בדקו עד מתי תקף מבצע המחיר אותו קיבלתם. בדקו בחוזה לכמה זמן המחיר תקף .

• בדקו  אם המכשיר שברשותכם מתאים לרשת אליה אתם רוצים לעבור. אם המכשיר חסום ניתן ע"פ חוק לדרוש את הסרת החסימה ללא תשלום מהחברה ממנה  נרכש  המכשיר.

• השוו בין המחיר שאתם משלמים היום על המכשיר ועל השירות, לבין מחיר החבילה בחברה החדשה בתוספת התשלום החודשי עבור המכשיר שתמשיכו לשלם לחברה הננטשת.

• מומלץ לתעד את בקשת הניתוק (מייל או פקס) ולשמור את התיעוד.

• אסור  לחייב  אתכם על המכשיר בתשלום אחד, והחברה חייבת להמשיך ולחייב אתכם בתשלומים כפי  שנקבעו בעת ההתקשרות.

• על פי הרישיון, החברה הננטשת חייבת לשלוח לכם, תוך חודשיים, חשבון סופי שיפרט את החוב הנותר לאחר הניתוק, הן בגין השירות והן בגין המכשיר.

• בדקו את החשבון הסופי מייד עם קבלתו. זה הזמן גם לבדוק את החשבונות הקודמים אם זה לא נעשה באופן שוטף. במועצה לצרכנות מתקבלות תלונות רבות על חיוב בגין שירות שלא הוזמן או שהצרכן לא הסכים לקבל.

• אם חייבו אתכם ביתר מומלץ לפנות בכתב לשירות הלקוחות ולדרוש החזר כספי. במקרה של סירוב להחזיר כספים, הרישיון מחייב מתן תשובה בכתב ומנומקת, תוך 21 יום.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי "הכבילה למכשיר בשיטת החיוב-זיכוי מהווה את החסם העיקרי לתחרות חופשית בתחום הסלולר, והמועצה לצרכנות נלחמה הרבה שנים להביא לפתרון אמיתי. מנכ"ל המועצה מוסיף כי חברות הסלולר הותיקות טרם הפנימו כנראה כי ההגינות כלפי הצרכנים מחייבת לאפשר להם את זכות הבחירה החופשית עם איזו חברה להתקשר, ואת זכות המעבר מחברה לחברה. כאשר התאגידים העסקיים לא מכבדים זכויות אלה של הצרכנים – אין מנוס מהתערבות רגולטורית,  וטוב שמשרד התקשורת וועדת הכלכלה של הכנסת התערבו והובילו את השינוי המבורך.