המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 31/08/2015

הנחיות חדשות בנוגע לביטול עסקה לאחר פתיחת אריזה
הממונה על הגנת הצרכן פרסם הנחיה לפיה פתיחת האריזה המקורית על ידי העוסק, הפעלתו או הדגמה - אינם מהווים שימוש על ידי הצרכן המונע ממנו את הזכות לבטל את העסקה. היכנסו לקרוא את ההנחיה המלאה


 

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן פרסמה הנחיית ממונה בנוגע לביטול עסקה לאחר פתיחת אריזה. הנחיה זו חשובה ביותר ועשויה לסייע בתלונות מהן עולה שלצרכן עומדת הזכות לבטל את העסקה מכוח תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה) כלומר כאשר העסקה נעשתה בחנות והמוצר מופיע ברשימת המוצרים.

 

על פי ההנחיה, פתיחת האריזה המקורית על ידי העוסק, הפעלתו או הדגמה על ידי העוסק אינם מהווים שימוש על ידי הצרכן המונע ממנו את הזכות לבטל את העסקה.

 

ההנחיה באה בעקבות תלונות רבות של צרכנים שרכשו למשל מכשירי סלולר, טאבלטים, iPad או מכשירים אחרים כאשר המוצר נמסר לצרכן אחרי שבוצע אתחול של המוצר על ידי המוכר.

 

בהנחיה נכתב: "למען הסר ספק, במקרה בו נפתחה אריזתו של המכשירוהביטול נתבקש לאלתר או עד 14 ימים מיום קבלת המכשיר, חובה על העוסק לבטל את העסקה, שכן פתיחת האריזה המקורית כשלעצמה אינה נחשבת שימוש".

 

"במקום בו נציג שירות הפעיל את המכשיר מיד לאחר פתיחת האריזה, לשם הדגמה או סנכרון וכיוצא באלה, מבלי להזהיר את הצרכן מראש כי הדגמה, סנכרון וכו' יאיים את זכות הביטול, אנו נראה בכך הטעיה בניגוד לסעיף 2 לחוק הגנת הצרכן הקובע כי פרט מהותי בעסקה הוא בין היתר תנאי ביטול של העסקה".

 

חשוב לציין כי ההנחיה הנ"ל אינה חלה על רכישת מכשיר במכר מרחוק, שכן על פי החוק ניתן לבטל עסקה במכר מרחוק, הגם שנעשה שימוש במוצר.

 

לצפיה בהנחיה המלאה לחצו כאן >>