המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008

תאריך: 30/07/2008

פרוייקט של צוות הצרכנות הפעילה בהרצליה: מתן  יחס שוויוני לבני-נוער בבתי-העסק השונים
צוותי הצרכנות הפעילה של המועצה הישראלית לצרכנות החתימו עשרות בעלי עסקים על התחייבות למתן יחס שווה לבני הנוער
מבצע צרכני ראוי לציון של  צוות הצרכנות הפעילה,  של המועצה הישראלית לצרכנות בהרצליה. חברי הצוות חילקו היום, יום  שלישי 29.7 , לבתי עסק בהרצליה, תעודות המעידות על התחייבות בית העסק למתן יחס שווה לבני נוער.

צוותי הצרכנות הפעילה, פועלים בכל רחבי הארץ בהנחיית המועצה הישראלית לצרכנות, במטרה להגן על זכויות הצרכנים  ולקדם צרכנות הוגנת.  בצוותים פועלים סטודנטים ותלמידים המטפלים בתלונות, בודקים תופעות הפוגעות בצרכנים על ידי סקרים ובדיקות שטח,  מנהלים מסעות הסברה במוסדות התלמידים ובקהילה ומשתתפים במבצעם ארציים של המועצה הישראלית לצרכנות.
בעקבות פניות רבות של תלמידים לצוות הצרכנות הפעילה בהרצליה,  בנוגע  להפלייתם  בבתי-העסק בגלל היותם בני-נוער, החליטו בצוות  ליזום פרוייקט הסברתי בנושא" יחס שוויוני לבני-נוער".
חברי הצוותים, כלקוחות סמויים, בדקו את התופעה (לדוגמא: תלמיד נכנס לחנות אופניים לשאול על אופניים, ואז אחריו נכנס מנחה הצוות (המבוגר), והם בדקו האם המוכר ממשיך לענות לבן-הנוער, או נפנה ישירות למנחה המבוגר).
הצוות הגיע למסקנה שמרבית העסקים לא מתייחסים ברצינות לבני-הנוער, ומעדיפים לתת שירות למבוגרים, הגם שהם נכנסו מאוחר יותר לחנותם.
כדי להתמודד עם התופעה, הם הציעו להחתים את העסקים על "התחייבות למתן יחס שיוויוני לבני-נוער", מסמך אותו ניסחו ועיצבו בעצמם, ובכך לעלות את המודעות לנושא ולהעמיד בפני בני-הנוער כתובת לתלונות.
חברי הצוות עברו בין החנויות במרכז העיר ובקניון, והזמינו את בתי-העסק השונים לחתום על "מסמך התחייבות", שבו מצהיר בית-העסק כי הוא מתחייב להעניק יחס שוויוני והוגן לבני-נוער, לא לדבר לבני-נוער בנימה מזלזלת, להתייחס לפניות ולבקשות של בני-נוער ברצינות ובסבלנות, לא להפלות בני-נוער, ולא לנצל את חוסר ניסיונם.
הלקוחות, מבוגרים וצעירים כאחד, כך מקווים בצוות הצרכנות הפעילה, יעדיפו לקנות בחנויות המעניקות יחס שווה והוגן לכולם.
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי הגינות מתחילה ביחס שוויוני לכל הצרכנים בלי הבדל גיל, ומין. צוותי הצרכנות הודרכו לזהות תופעות צרכניות בעייתיות בדגש על קבוצת הגיל אליה הם משתייכים, ולמצוא להם פתרונות אפקטיביים. כוונת המבצע, מבהיר עו"ד פלג, היא  לא רק להעמיד מסמך הצהרתי, אלא, התחייבות של עוסקים שרצינותה ויישומה  יבחנו לאורך זמן.  אני קורא לבעלי עסקים לאמץ את הגישה ההוגנת ביחס לכלל הצרכנים, ובדגש על היחס לצרכנים הצעירים.