המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2017

ארכיון כתבות 2017

תאריך: 04/04/2017

1.4 מיליון ₪ יוענקו לכ-15,500 ניצולי שואה כהנחה כספית בחשבון החשמל
כתוצאה מהסדר הפשרה בתביעת המועצה לצרכנות, יוענקו 1,423,787 ש"ח ללקוחות חברת החשמל, המוגדרים בהתאם לרישומיה כניצולי שואה. בהתחשב בהערכה שמדובר בקבוצה המונה כ–15,500 ניצולי שואה, הרי שכל אחד מהם יהיה זכאי לקבל הנחה נוספת בחשבון החשמל בשיעור של כ – 91.8 ₪

חשבונית


בית המשפט המחוזי אישר הסדר פשרה בתביעה ייצוגית אשר הוגשה על ידי המועצה הישראלית לצרכנות נגד חברת החשמל (בת.צ. 11284-11-09).

במסגרת התובענה שהוגשה באמצעות עו"ד מיכאל בך ממשרד בך, לדרמן ושות', נטען כי חברת החשמל הפרה את הוראת סע' 18ב' לחוק הגנת הצרכן בכך שלא אפשרה שיחות חינם לצרכנים המתקשרים מטלפונים ניידים לשם דווח על פגמים ותקלות בשירותים ובטובין. זאת, כאשר לפי לשון החוק מחויבת חברת החשמל לספק קו חינם לכל פניה כאשר פניה מטלפון נייד - אמצעי הפניה המקובל והנפוץ ביותר. תכלית החוק נועדה לייעל את השירות שניתן לצרכנים שנאלצים להמתין על הקו זמן ארוך לקבלת שירות, כאשר גלגול עלות השיחות לחברת החשמל נועדה לתמרץ אותה לייעל את השירות ולקצר את זמן ההמתנה.


קודם להגעה להסדר הפשרה, נעתר בית המשפט לבקשה אישור התביעה כייצוגית, תוך שקבע כי החובה הקבועה בסע' 18ב' לחוק הגנת הצרכן מחייבת מתן אפשרות התקשרות חינם גם מטלפונים ניידים ולא רק מטלפונים נייחים.


במסגרת הסדר הפשרה, אליו הגיעו הצדדים לאחר הליך של גישור שהתנהלו בפני כב' השופט בדימ' ד"ר עמירם בנימיני התחייבה חברת החשמל כדלקמן:


1.חברת החשמל מתחייבת לתקן את התנהלותה באופן בו תאפשר התקשרות למוקד 103 בחינם בכל פניה, גם מטלפונים ניידים, כאשר הדבר יפורסם על ידה ללקוחותיה בהתאם להוראות הדין.


לאור תיקון שנכנס בחוק הגנת הצרכן בשנת 2015 שקובע כי קו חינם צריך להינתן לכל פניה (ולא רק לפניות בענייני תקלות ופגמים), הוסכם כי חברת החשמל תאפשר את אופציית ההתקשרות החינמית מטלפונים ניידים לכל פניה, ולא רק לפניות בענייני פגמים ותקלות.

 

2.נוסף על ההסדרה העתידית, תשלם חברת החשמל כפיצוי בגין העבר סך של 1,423,787 ש"ח אשר בשל הקושי לאתר את חברי הקבוצה, הוא יוענק ללקוחות חברת החשמל המוגדרים בהתאם לרישומיה כניצולי שואה הזכאים להנחה, כאשר בהתחשב בהערכה שמדובר בקבוצה המונה כ – 15,500 ניצולי שואה, הרי שכל אחד מהם יהיה זכאי לקבל הנחה נוספת בחשבון החשמל בשיעור של כ – 91.8 ₪.


מנכ"ל המועצה לצרכנות, ג'וש גולדשמיד: "המועצה הישראלית לצרכנות חרטה על דגלה את ההגנה על הצרכנים בישראל, טיפול בתלונותיהם והגברת המודעות לזכויותיהם, כחלק מפעולותיה הגישה המועצה לצרכנות את התביעה הייצוגית והסדר פשרה זה מגשים את מטרות התביעה הייצוגית במלואה:


א. ההסדר יבטיח לעתיד כי כלל לקוחות חברת החשמל יוכלו להתקשר לחברת החשמל בכל עת ובכל נושא, גם מטלפונים ניידים. ב. הסדר הפשרה משמעותי ורלוונטי לכל חברה ועסק בישראל, קטן כגדול, כי עליהם לקיים את הוראות חוק הגנת הצרכן ולהתייחס לכלל הצרכנים בהגינות ובשקיפות מירבית. ג. הסדר הפשרה יעניק פיצוי מסוים לתועלת הציבור, ובמקרה זה ציבור חשוב של ניצולי השואה, בגין הנזקים שנגרמו לציבור כתוצאה מאי מתן אפשרות התקשרות חינם לכל צרכן כנדרש."