המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 26/08/2021

בית המלון ביטל ברגע האחרון את החופשה שהוזמנה - מה זכויותיו של הצרכן במקרה זה?
צרכנית שהזמינה חופשה במלון קיבלה הודעה כי החופשה בוטלה. עו"ד הדס יעקובסון-ארידור מהמועצה לצרכנות: "מדובר בהפרת חוזה ואי קיום הסכם. מעבר להחזר הכספי המלא - ניתן לתבוע על כך פיצויים בבית משפט לתביעות קטנות"

 

מתוך צבע הכסף, כאן ב'


האם זכותו של בית מלון, או כל בית עסק אחר, לבטל עסקה על דעת עצמו? צרכנית שהזמינה חופשה לה ולמשפחתה קיבלה לפתע הודעה מבית המלון כי החופשה מבוטלת. לטענת בית העסק בשיקולים כלכליים שלו. אמנם בית המלון החזיר לה את מלוא כספה, אבל הצרכנית נותרה מתוסכלת על חופשה שבוטלה לפתע אחרי שכבר התארגנה ולקחה ימי חופש. עו"ד הדס יעקובסון-ארידור, מנהלת הרגולציה במועצה לצרכנות, התראיינה לתוכנית 'צבע הכסף' בכאן ב' והתייחסה למקרה:

 

"לשמחתינו, המקרה הנ"ל לא נפוץ, נתקלנו בו בעבר, אבל לא בהיקף רחב. אלא שכאן מדובר על חודש אוגוסט כשאנשים נערכים לחופשה מבעוד מועד - זה כבר מקרה קיצוני מאוד. אם הצרכנית היתה מחליטה לבטל את העסקה שלה בשלב הזה - היא היתה נתונה לחסדי בית העסק כי ברגע שחלפו 14 יום מיום ההזמנה - אין לה זכות ביטול. אבל כשבית העסק מחליט לבטל את העסקה בסמוך למועד - חוק הגנת הצרכן לא קובע איזושהי סנקציה. הדבר היחיד שניתן להתייחס אליו זה הפרת חוזה בכל מה שקשור לאי אספקה. ולכן, מה שמגיע לצרכן, מעבר להחזר הכספי זה פיצוי על הנזקים ויכולים להיות כאן נזקים כלכליים אמיתיים.

 

"המועצה לצרכנות יכולה לפנות אל בית העסק, אבל היה ובית העסק בשלו ואין היענות מצידו - הצרכן יצטרך לגשת לבית המשפט לתביעת קטנות, לסכם את נזקיו, לצרף את ההתכתביות והאסמכתאות. אנשים לא עושים עסקאות על מנת שלא ניתן יהיה לקיים אותם, אחרת מה המשמעות של הזמנה מוקדמת ומה המשמעות של שיריון? לכן, גם אם קיים סעיף בחוזה שהחברה שומרת לעצמה את הזכות לבטל את העסקה - הוא בעייתי".

 

למידע נוסף אודות ביטולי עסקת תיירות לחצו כאן >>