המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 23/02/2021

חדש באתר המועצה: מכתבים להורדה בנושא כשל תמורה ותשלומי אשראי
שילמתם אלפי שקלים בכרטיס אשראי וגיליתם שלא קיבלתם את המוצר או השירות ששילמתם עבורו כי העסק נסגר או פשט את הרגל בגלל הקורונה? איך תוכלו לבטל את העסקה ולמזער את הנזק?

 

למועצה לצרכנות הגיעו בשנה האחרונה מאות תלונות של צרכנים שרכשו מוצר או שירות, וזמן האספקה המובטח חלף מבלי שקיבלו את המוצר והשירות: מנוי למכון כושר, טיפולים להסרת שיער בלייזר, ריהוט, ועוד. לאור ריבוי המקרים ועל מנת לסייע לצרכנים להשיב את כספם העלתה המועצה לצרכנות באתר המועצה מכתבי התראה, כתבי תביעה והסבר על כל אחד מהתרחישים הנפוצים בעניין כשל תמורה.  לכניסה למדור לחצו כאן >>


צרכנית ששילמה אלפי שקלים לפני המשבר עבור הסרת שיער בלייזר – והמכון נסגר, צרכן שממתין חצי שנה לסלון החדש שהזמין, והורים ששילמו אלפי שקלים עבור "גן הילדים " שנסגר בשל הנגיף, מרגישים מרומים ומתוסכלים מול החברות, וזקוקים לכסף עכשיו יותר מכרגיל. החוק קובע כי לחברות האשראי יש חובת נאמנות ללקוחותיהם, ובמידה ולא קיבלתם את התמורה (אם קיבלתם מוצר בצבע או בגודל אחר- זה לא נחשב) לא הכול אבוד.


חוק שירותי תשלום קובע שבמקרה בו הלקוח לא קיבל את המוצר או השירות שהזמין ומועד האספקה או מתן השירות המובטח עבר הלקוח רשאי לבטל את העסקה מול הספק בהודעה בכתב, ולפנות לחברת האשראי ולבקש לעצור את יתר התשלומים העתידיים באופן חד צדדי, ללא כל תיאום עם החנות/חברה או אישורכם. ניתן לעצור תשלומים עתידיים גם במקרה שבו הספק הפסיק לתת שירות דרך קבע (למשל העסק נסגר).


בשלב ראשון חברת כרטיסי האשראי חייבת לעצור את התשלומים העתידיים שטרם נפרעו בגין אותה עסקה, או לזכות את הלקוח במלוא סכום העסקה, אם בוצעה בתשלום אחד, ובתנאי שטרם זוכה בגינה ושלעסק שלכם יש באותה העת כספים צבורים בחברת האשראי מהם ניתן לבצע את הזיכוי ללקוח, ואתם תקבלו על כך עדכון. חברת האשראי רשאית לפנות לספק כדי לבדוק אם המוצר או השירות אכן סופק, ואם קיימת הוכחה כי המוצר/השירות סופק, חברת האשראי תחזור ותחייב את הלקוח.


ביטול החיוב יכול להתבצע רק על חיובים עתידיים, ולא יכול להתבצע על חיובים שכבר הועברו לספק. לכן מומלץ כשלא מקבלים את המוצר בעת הרכישה , לשלם בתשלומים ובכך ניתן למזער את הנזק ולעצור תשלומים עתידיים במקרה של אי הספקה.


המועצה לצרכנות: " במקרה שבית העסק לא משיב לכם את התמורה למרות בקשתכם למרות שמועד האספקה חלף מומלץ לבדוק מה מצבו המשפטי של בית העסק. ככל שמדובר בחברה בע"מ, או בעוסק מורשה, תוכלו להגיש נגד בית העסק תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות להשבת הסכום שנגבה מחשבונכם, בתוספת פיצוי ללא הוכחת נזק- אם העסקה בוצעה במכר מרחוק.


למידע נוסף ולהורדת המכתבים לחצו כאן