המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 20/07/2020

המועצה לצרכנות לשרת התחבורה: לחייב חברות התעופה בפרסום אזהרה לציבור בתקופת הקורונה
מנכ"ל המועצה לצרכנות שלח מכתב לשרה רגב בו התריע כי קיימת אי ודאות גדולה בקרב הציבור בנוגע לזכותם לממש את כרטיס הטיסה לחו"ל והאם חלים עליהם תנאים המגבילים את כניסתם למדינת היעד. על כן יש לחייב את חברות התעופה ליידע את הצרכנים על כך

 

בעקבות פתיחת השמיים לציבור הנוסעים למספר יעדים בחו"ל, התקבלו לאחרונה במועצה תלונות צרכנים מהן עולה שקיימת אי ודאות גדולה בקרב הציבור בנוגע לזכותם לממש את כרטיס הטיסה לחו"ל והאם חלים עליהם תנאים המגבילים את כניסתם למדינת היעד אם אין בידיהם דרכון זר.

 

בתלונות מוסרים הצרכנים כי הם רכשו כרטיסי טיסה למדינה בחו"ל, אך כשהגיעו לשדה התעופה, חברת התעופה סרבה להעלות אותם על המטוס מאחר שלא עברו בדיקת קורונה זמן קצר לפני הטיסה. צרכנים אחרים מסרו כי הם עלו על הטיסה, אך לא הורשו להיכנס למדינת היעד מאותה הסיבה. לעומת זאת, תנאי הכניסה של נוסעים ישראלים בעלי דרכון זר, היו שונים ומיטיבים.

 

במכתב ששלח עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות אל שרת התחבורה מירי רגב, כתב מרום: "לאור העובדה שהמצב דינמי ומתפרסמים עדכונים חדשים חדשות לבקרים, הרי ברור כי התנאים הקיימים במועד רכישת הכרטיס לא בהכרח יהיו תקפים במועד הטיסה, ולפיכך, יש מקום להורות לחברות התעופה הממריאות ונוחתות בישראל לפרסם אזהרה בעברית בדף הנחיתה של אתר האינטרנט של החברה".

 

"לאור הנטען בתלונות, קיים חשש כי הציבור אינו מודע כלל לעובדה שבמדינות רבות ישנן הגבלות מחמירות על כניסת ישראלים ובהתאם, נוסעים רבים לא בודקים בזמן אמת מה התנאים למימוש כרטיס הטיסה וכניסה למדינת היעד כגון - בדיקת קורונה עד 72 שעות לפני הטיסה, בידוד במדינת היעד וכו'. עוד ובנוסף, הציבור מתקשה לעקוב אחר העדכונים המתפרסמים בהתאם לקצב התחלואה במדינה, ורוכש כרטיסי טיסה מבלי שהוא מודע לכך שקיימות מגבלות לכניסת אזרחים זרים למדינות היעד".

 

"בנוסף, התלונות מעלות חשש כי ציבור גדול של צרכנים לא נחשף למודעה שפורסמה באתר רשות שדות התעופה בנוסח הבא: לאור התפשטות נגיף הקורונה בעולם, מדינות רבות הכריזו כי לא יאפשרו כניסת אזרחים זרים בשעריהן. מומלץ על כן לכל מי שמתעתד לנסוע למדינה זרה, לבדוק מבעוד מועד, למול נציגות דיפלומטית או קונסולרית של אותה מדינה, באם תתאפשר כניסתו בשעריה, ואם כן האם ישנה חובת בידוד (בידוד ביתי, במתקנים ממשלתיים או אחר) במדינת היעד. משרד החוץ מפנה להנחיות משרד הבריאות של ישראל בדבר חובת בידוד בת 14 יום לאזרח ישראלי או לזרים שקיבלו אישור הגעה מיוחד, מבעוד מועד.  בגין האמור, חברות תעופה רבות ביטלו או צימצמו טיסותיהן המתוכננות לישראל. מומלץ על כן לכל אזרח ישראלי השוהה בחו״ל ומתעתד לשוב לישראל, לבדוק למול חברות התעופה וסוכנויות הנסיעות באם הטיסה המיועדת תתקיים ובמידת הצורך לוודא הזמנת טיסה חילופית דרך יעדים הממשיכים לקיים טיסות לישראל".

 

"על אף שהאזהרה מפורסמת באתר רשות שדות התעופה, לעמדת המועצה, הפרסום אינו מספיק ויש חשש שציבור גדול של צרכנים לא ייחשף לאזהרה וייגרמו לו נזקים רבים בשל העובדה שחברת התעופה תסרב להעלותו לטיסה, או תעלה אותו על טיסה חזרה בשל סירוב מדינה היעד להכניסו לתחומה. כמו כן, בהתאם לפרסומים של פיקוד העורף, לאור נתוני התחלואה המדאיגים בישראל, קיימת סבירות נמוכה שתנאי הכניסה המחמירים של ישראלים לאיחוד האירופי ישתנו ועולה החשש שהמצב יימשך על פני תקופה שבה ציבור רב עלול להיפגע בשל חוסר מידע".

 

"לאור האמור, המועצה פונה אלייך בבקשה לסייע לציבור הנוסעים ולהורות לכל חברות התעופה המפעילות טיסות מישראל ואליה לפרסם בדף הנחיתה של אתר האינטרנט של החברה מודעת אזהרה בעברית לפיה מכירת כרטיס הטיסה לתושבי ישראל אינה מהווה אישור כי הכניסה למדינת היעד תתאפשר במועד הטיסה ולכן, על הנוסעים לוודא הן לפני רכישת הכרטיס והן לפני מועד הטיסה מול נציגות דיפלומטית, או קונסולרית של מדינת היעד את מדיניות מדינת היעד לכניסת ישראלים לתחומה ומהם התנאים החלים על כניסתם, ככל שקיימים. כמו כן, נדרש משלוח הודעה לנוסע, מספר ימים לפני מועד הטיסה, כדי ליידע כל נוסע שהטיסה לא בוטלה, והודעה זו תכלול אזהרה בנוסח הנ"ל".

 

את מכתבו מסיים מנכ"ל המועצה במילים: "נודה על שיתוף הפעולה לשם הגנה על הצרכן הישראלי ופעולתך בהקדם לחיוב חברות התעופה בפרסום האזהרות כמפורט לעיל למניעת נזקים ועלויות מיותרות שיושתו בסופו של יום על גבו של הצרכן".


לצפיה במכתב שנשלח את שרת התחבורה לחצו כאן >>