המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 20/06/2021

עלייה דרמטית בתלונות קשישים על הונאה וניצול
לרגל יום המאבק בהתעללות באזרחים ותיקים. המועצה לצרכנות מדווחת על עליה של כ-30% בפניות אזרחים ותיקים אליה בשנה האחרונה. רוב התלונות בנושא טלמרקטינג, שיווק שירותי רפואה דחופים ואיתור כספים אבודים

 

 

במועצה לצרכנות מתקבלות מידי שנה תלונות צרכנים רבות מאזרחים ותיקים ובני משפחותיהם, המצביעות על מקרים רבים של הונאה, ניצול ופגיעה חמורה בקשישים. אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל מהווה כ-11% מאוכלוסיית המדינה, מחציתם בני 75 ומעלה. במועצה מתקבלות תלונות צרכנים רבות מאזרחים ותיקים ובני משפחותיהם, המצביעות על מקרים רבים של הונאה, ניצול ופגיעה חמורה ולעיתים אף שיטתית בקשישים.

 

מבדיקה שערכנו לרגל יום המאבק בהתעללות באזרחים ותיקים, עולה תמונה מדאיגה לפיה ישנה עליה של 27 אחוזים בתלונות של בני 65 פלוס לעומת התקופה המקבילה אשתקד. סך כל התלונות שהתקבלו במועצה לצרכנות מחודש מאי 2020 עד חודש מאי 2021 עומד על כ-28 אלף תלונות כשאחוז המתלונונים הקשישים הינו 10.2%.

 

 

בנוסף לתלונות שמוגשות על ידי הקשישים בעצמם, מגיעות למועצה לצרכנות תלונות שהוגשו על ידי קרובי הקשישים, המתארים כי גילו בדיעבד חיובים שנגבו מקרוביהם הקשישים, ומדווחים על ניצול גילם, מצבם, אי ידיעתם את השפה ואי הבנתם בנושאים טכנולוגיים.

 

תלונות קשישים מעלות חשש לניצול והפעלת השפעה בלתי הוגנת, במספר תחומים כגון: עסקאות לרכישת מכשיר סלולר שאינו מתאים לצרכי הקשיש, או מכירת מכשירים סלולאריים זולים במחירים מופרזים, הבטחת מכשירי טאבלט ומכשירים אחרים "חינם", על אף שאין לקשיש כל צורך בהם וכאשר בפועל לא מדובר במתנה חינם אלא בחיוב משמעותי, מכירת מנויים למועדוני הנחות, להגרלות, להימורים, מכירת שירותי תיקונים או ביטוחים למוצרי חשמל ועוד.

 

שיטת הפעולה של החברות שונה בעסקאות טלפוניות ובעסקאות ברוכלות. בעסקאות הטלמרקטינג, מתחילת שנת 2015 התקבלו במועצה כ-1,700 תלונות נגד חברות הפועלות בשיטת הטלמרקטינג (שיווק מרחוק באמצעות הטלפון) המעלות חשש לעבירות חמורות כגון: הטרדה טלפונית, התחזות, שיווק אגרסיבי ולעיתים גם חיוב ללא הסכמתו המפורשת של הצרכן לעסקה, או אספקת מוצרים או שירותים שכלל לא נרכשו על ידי הצרכן. דוגמאות לתלונות עיקריות ואופייניות.

 

המועצה לצרכנות ממשיכה ותמשיך כל העת להילחם למען זכויות הצרכנים בני הגיל השלישי בישראל, כמו גם המשך קידום חקיקה ואכיפת החוקים ע"י הגורמים הממשלתיים.. יחד עם זאת, חשוב מאוד על כל אחד ואחת מאיתנו לגלות אחריות צרכנית ולהכיר היטב את הזכויות הצרכניות של האזרחים הותיקים ולא פחות מכך ע"י בני המשפחה אשר יסייעו רבות לפלח אוכלוסיה חשוב ומשמעותי זה להתנהל בכבוד ועם פחות פגיעות ועוולות.

 

לקריאה נוספת מתוך אתר וואלה לחצו כאן >>

 

למדריך לגיל השלישי הכולל הנחיות וטיפים לצרכנים לחצו כאן >>