המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 20/07/2016

המועצה לצרכנות למשרד הספורט והתקשורת: להתערב רגולטורית בשידורי אירועי ספורט
מנכ"ל המועצה לצרכנות שלח מכתב אל שרת הספורט ואל שר התקשורת בו כתב: "נדרשת התערבות רגולטורית של משרד התקשורת ומשרד התרבות והספורט אשר תקבע כי בכל מקום שבו נמכרות זכויות שידור של אירועי ספורט, יותנה כי השידורים המרכזיים ישודרו בערוצים הפטורים מתשלום"עונת הכדורגל כבר עומדת בפתח ובעקבות זליגת שידורי הספורט מערוצים חינמיים לערוצים בתשלום הפתוחים לצפייה רק ללקוחות חברות הכבלים והלוויין, שלח מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, מכתב אל שרת הספורט הגב' מירי רגב  ואל שר התקשורת מר בנימין נתניהו בבקשה להתערב רגולטורית בשידורי אירועי ספורט.

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלה המצורפת, מחיר לחבילת ספורט מלאה (ליגת אלופות+ ליגה מקומית) עולה בישראל כ-290 ש"ח לחודש כשרק בספרד ובבריטניה הצרכנים משלמים יותר.

 

בהוט - חבילה הכוללת את כל ערוצי הספורט -287 ₪ (+149 ₪ התקנה). ביס - חבילה שכוללת את כל ערוצי הספורט - 310 ₪ (+49 ₪ התקנה).

 

השוואת תעריפי ערוצי הספורט בישראל ואירופה

 

 

במכתב ששלח מנכ"ל המועצה לצרכנות נכתב: "אני מתכבד לפנות אליכם בזאת, לאור העברת שידור המשחק המרכזי בליגת העל בכדורגל ובכדורסל מהערוץ הראשון לערוץ הספורט ולאור החלטת המועצה לשידורי כבלים ושידורי לוויין מיום 30.6.2016 לאשר באופן עקרוני לחברות הכבלים והלוויין להעלות לשידור שני ערוצי ספורט חדשים  פרימיום בתשלום".

 

"שידור משחקי הספורט בערוצים המיועדים למנויי חברות הכבלים והלוויין בלבד מעלה חשש לפגיעה קשה בציבור לקוחות גדול הצופה בשידורי הטלוויזיה בערוצים הפתוחים באמצעות "עידן +" והמנוע בשל כך מלצפות במשחקים המשודרים בערוצים אלה".

 

"על פי מידע שהתקבל במועצה הישראלית לצרכנות, נכון לשנת 2013 כ – 500,00 בתי אב אינם מנויים לחברות הכבלים ואותם בתי אב צופים בשידורי הטלוויזיה באמצעות "עידן +".

 

"לפיכך, מכירת זכויות השידורים לחברות הכבלים והלוויין, והחלטת המועצה לשידורי כבלים ולוויין המאשרת זליגת משחקי ספורט מרכזיים מערוצים חינמיים לערוצים בתשלום המיועדים רק למנויי הכבלים והלוויין, מעלה חשש לקיפוח ציבור גדול של צרכנים, ומאלצת חובבי ספורט להוציא סכומים ניכרים מידי חודש כדי לצפות בתכנים".

 

"העיקרון המעגן את זכות הציבור לקבל שידורי ספורט עיקריים במסגרת הממלכתית או ללא תשלום כבר הוכרה ע"י הרשויות ומהווה ביטוי ראוי לעקרונות החוקתיים של שוויון והזכות לדעת.  אין לאפשר פגיעה זוחלת בעקרונות אלה ובודאי שאין להעדיף על פניהם את האינטרס הכלכלי המצומצם, של הפועלים בתחום".


"נוכח האמור, לעמדת המועצה הישראלית לצרכנות, נדרשת התערבות רגולטורית של משרד התקשורת ומשרד התרבות והספורט אשר תקבע כי בכל מקום שבו נמכרות זכויות שידור של אירועי ספורט, יותנה כי השידורים המרכזיים ישודרו בערוצים הפטורים מתשלום, וכי יתאפשר למשתמשי "עידן +" לצפות גם בשידורים אלו".

 

"בנוסף, לעמדת המועצה לצרכנות, נדרש לכלול בתמהיל ערוצי עידן פלוס גם את ערוץ הספורט כערוץ פתוח, כהתחלת מהלך של הרחבת חבילת הערוצים הכלולה בו, לשם העמדת תחרות לערוצי הכבלים והלוויין והוזלת מחירי המנוי לצרכנים. כזכור, עידן פלוס היא יצירה מבורכת של הממשלה שנועדה לקדם את התחרות ולהנגיש את ערוצי הטלביזיה הבסיסיים לציבור הצרכנים. הכללת ערוץ הספורט בתוך תמהיל הערוצים שלו יכוון למטרה זו ויקלע לטעמו של ציבור צופים רחב שיוכל למצוא בו מענה מספק לצרכיו בתחום זה ותחליף לחבילות המנויים היקרות".

 

לצפיה במכתב לשרת הספורט ולשר התקשורת לחצו כאן