המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2019

ארכיון כתבות 2019

תאריך: 11/03/2019

הנחיות לצרכנים בנוגע לביטול עסקת בר מים כשר של חברת אפיקים (נועם 1)
במועצה לצרכנות התקבלו בחודשים האחרונים תלונות רבות כנגד אפיקים (נועם 1) חברה המשווקת בר מים כשר אולם צרכנים מבקשים לבטל את העסקה בשל הפגמים נדרשים לשלם דמי ביטול, למרות שמדובר במוצר פגום/אי התאמה. להלן הנחיות המחלקה המשפטית ומכתב להורדה

 

חולצות


במועצה לצרכנות התקבלו בחודשים האחרונים עשרות רבות של תלונות כנגד אפיקים (נועם 1) חברה המשווקת בר מים כשר המונע את רתיחת המים בשבת, ומהווה על פניו פתרון בטיחותי הרבה יותר מהמיחם אליו כולם רגילים.


מדובר בכמות יוצאת דופן של פניות בזמן קצר יחסית שיש בה כדי להצביע על כשל במערך השירות הצרכני של החברה לכאורה. הפניות שהתקבלו במועצה הישראלית לצרכנות מעלות חשש להוראות החוק ועוסקות בסירוב החברה לבטל עסקאות עקב פגם שהתגלה במטהר המים וחיוב הצרכנים בדמי ביטול בסכומים של מאות שקלים עקב הביטול, תלונות על הטעיה ופער בין המחיר המוצג לצרכנים בשיווק המקדים לבין המחיר הנדרש מהם בעת ההתקנה, תלונות על איכות וטעם המים, תקלות חוזרות ונשנות במוצר וכו'.


רק לאחר התערבות המועצה לצרכנות ולאחר פנייה מרוכזת של המועצה לחברה, מח' שירות הלקוחות שולחת בימים האחרונים תגובות פרטניות לפניות הצרכנים והמענה ייבחן על ידי המועצה בהתאם לדין. מדובר בעשרות תלונות של צרכנים שהאמינו לבשורה על בר מים שומר שבת. התלונות מדברות על טמפרטורת מים מנוכה מהמובטח, על איכות וטעם מים גרועים ובלתי ניתנים לשתייה, ועל תקלות חוזרות ונשנות בציוד. כאשר צרכנים מבקשים לבטל את העסקה בשל הפגמים יש עבירה על חוק הגנת הצרכן- החברה בניגוד לחוק דורשת 700 ש"ח דמי ביטול, למרות שמדובר במוצר פגום/אי התאמה.


מה אומר החוק לגבי גביית דמי ביטול בעסקת מכר מרחוק – עקב פגם?


סעיף 14 ה(ד) בחוק הגנת הצרכן אומר כי במקרה של ביטול עסקה במכר מרחוק בשל אי התאמה או בשל פגם (כמו במקרה זה), המוכר אינו רשאי לגבות דמי ביטול. כמו כן, דמי משלוח המוצר לבית העסק (או כל הוצאה אחרת) חלים על המוכר. וגבייה של 700 ₪ מנוגדת להוראה. במקרה בו הצרכן מבקש לבטל את העסקה מפני שהמוצר פגום או מפני שהמוצר שסופק שונה מזה שהוזמן (אי התאמה), המוכר לא יכול לדרוש תשלום בגין ביטול העסקה, הובלה, או החזרת המוצר. כל מה שעל הצרכן לעשות הוא לשלוח הודעת ביטול ולציין כי המוצר פגום או שונה מזה שהוזמן, לפי המקרה.


במקרה בו הביטול נעשה שלא בעקבות פגם או אי התאמה, על הצרכן לשלם דמי ביטול בשיעור 5% מסכום העסקה או 100 ₪, לפי הנמוך מביניהם. המוכר לא יוכל לדרוש את עלות ההובלה לאספקת המוצר לצרכן (בהנחה שמחיר ההובלה כלול במחיר העסקה), אולם הצרכן צריך לדאוג להחזרת המוצר למוכר, ובתוך כך לשאת בהוצאות המשלוח.


להודת מכתב לשליחה לבית העסק לחצו כאן >>