המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 09/06/2020

המועצה לצרכנות הגישה בקשה לתובענה ייצוגית נגד שש חברות בשוק המעליות
הבקשה הוגשה בשיתוף האגודה לתרבות הדיור בטענה שהחברות התקשרו ביניהן בשורה של הסדרים כובלים לצורך מניעת התחרות ביניהן על לקוחות קיימים - תוך תיאום מחירים וחלוקת שוק ביניהן

 


המועצה הישראלית לצרכנות והאגודה לתרבות הדיור הגישו בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד שש חברות הנותנות שירותי תחזוקה למעליות - שינדלר נחושתן מעליות, KONE ישראל, אלקטרה, א. צום מעליות, כפיר שירותי מעליות ועל רד הנדסת מעליות בבית המשפט המחוזי בתל אביב. המועצה לצרכנות והאגודה לתרבות הדיור מיוצגות על ידי משרד עו"ד אפלדורף ושות'.


התובענה עוסקת במעשים ומחדלים חמורים, שנמשכו במשך שנים, על ידי כמה "מהשחקניות" המובילות בישראל בשוק המעליות אשר התקשרו ביניהן בשורה של הסדרים כובלים לצורך מניעת התחרות ביניהן על לקוחות קיימים ותוך תיאום מחירים וחלוקת שוק ביניהן, כעולה מפרסומי רשות התחרות באתר האינטרנט שלה מיום 27.01.2020 בעניין כתב החשדות אשר בדעתה להגיש נגדן (בכפוף לשימוע).


הבקשה נתמכת בחוות דעתו של הכלכלן סלע קלוקר, המתמחה בתחום ההגבלים העסקיים, שהתבקש לאמוד את הנזק הכלכלי שנגרם ללקוחות קרטל המעליות כתוצאה ממדיניות תיאום המחירים, חלוקת שוק והפעלת קרטל כנטען בכתב החשדות. סה"כ הנזקים שנגרמו לציבור מוערכים בין 1 ל-1.5 מיליארד ש"ח. קרוקר אף ציין בחוות דעתו כי במהלך השנים התפתחה חוליה נוספת בשרשרת אחזקת המעליות, והיא - "חברות הייעוץ", שמטרתן לקשר בין הלקוח הסופי – בשוק המוסדי - לבין חברות האחזקה ומציעות לחסוך להן סכומים משמעותיים בהוצאות התחזוקה של המעליות בשיעורים הנעים בטווח של 10% עד 35% מהעלות הרגילה, וזאת בתמורה לתשלום ריטיינר חודשי.

 

לעמדת המומחה, עצם קיומן של חברות ייעוץ כאלו, הפועלות ב"שטח ההפקר" שבין המחירים המוצעים על ידי חברת המעליות, ובין המחירים המסוכמים בסופו של דבר – מעיד על כשל שוק.


לדברי עופר מרום, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, "על פי החשד פעילות הקרטל במשך שנים גרמה לפגיעה עצומה בציבור המוערכת בלמעלה ממיליארד ש"ח, מבלי שהוא מודע לכך. המועצה לצרכנות - יחד עם האגודה לתרבות הדיור - תפעל למיצוי זכויות הציבור ולהשבת הכספים שנגבו שלא כדין".


ראובן צדוק, מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור: "על פי כתבי החשדות, המעורבים קיימו הסדרים של אי-תחרות שבמסגרתם הסכימו החברות ומנהליהן שלא להתחרות על לקוחות קיימים האחת של השנייה, השתמשו בקודים ביניהם על-מנת להסוות את התיאום, ומיוחסות להם עבירות נוספות. על כן, על פי טענות רשות התחרות, ביחד עם המועצה לצרכנות והאגודה לתרבות הדיור, נפעל לטובת הציבור".