המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 05/07/2021

מנכ"ל המועצה לצרכנות: "לא ייתכן שהצרכנים יממנו את המגזר הקבלני"
עו"ד עופר פיינשטיין, מנכ"ל המועצה לצרכנות, התראיין בגל"צ בנוגע לעיכוב במסירת דירות לצרכנים בלי שיינתן להם פיצוי. "אני מבין שלקבלנים קשה, אבל אם הצרכנים היו אומרים שקשה להם - האם גם אז הם היו מקבלים הקלות?"

 

מתוך גלי צה"ל

 

בהמשך לתלונות הרבות שהתקבלו לאחרונה במועצה לצרכנות בנוגע לעיכוב במסירת דירות לצרכנים בלי שיינתן להם פיצוי, עו"ד עופר פיינשטיין, מנכ"ל המועצה לצרכנות, התראיין בגל"צ בנושא. עו"ד פיינשטיין: "חוק מכר הדירות קובע במפורש כי לאחר שחלפו 60 יום מהמועד שנקבע בחוזה למכירת הדירה והקבלן מאחר - הוא חייב לשלם פיצויים. הפיצויים צריכים להיות שווה ערך לדמי שכירות של דירה דומה לדירה שנרכשה. מדובר בתופעה מדהימה. אנחנו רואים תלונות בקצב שלא ראינו בעבר. ממש ברחבי הארץ כולה בחברות קבלניות רבות. כנגד חלקן כבר התחלנו בהליכים משפטיים. גם בדו"ח שהוציא משרד הבינוי והשיכון - הם מדברים על הסטטיסקות של הדיור הציבורי שם 87 אחוזים מהדירות נמסרו באיחור של למעלה מתשעה חודשים. מדובר במכת מדינה כרגע".

 

"את התשובות שהאיחורים נובעים בגלל הקורונה אנחנו מכירים. הקבלנים מסתמכים על פרסום המלצות של צוות בין-משרדי משנת 2020 - המלצות שלא התקבלו ומעולם לא הפכו למחייבות. יתרה מכך, הן היו מצומצמות מאוד לתקופה מאוד מוגבלת של אי מסירה בתחילת הקורונה וגם אז רק בהסכמה מפורשת של הצרכנים. אני מזכיר שבתקופת הקורונה ענף הבניה היה אחד הענפים היחידים ששוחחרו מהמגבלות. הגיע הזמן להגיע למצב שהצרכן יפסיק להיות הבנקאי של כל הפעילות. אי אפשר כל דבר להפיל על הצרכנים שישלמו. הקבלנים, עם כל הכבוד, יש להם 60 יום שהם יכולים לאחר בעיכוב. שיתכבדו ויימסרו את הדירות ולא ייבנו על זה שאותם זוגות צעירים ואותם משפרי דיור שמתקשים ברכישה של הדירות וצריכים להיחנק עם משכנתאות, שמכרו את הדירות שלהם ותקועים בלי יכולת לעשות דבר - הם אלו שיממנו את המגזר הקבלני בישראל". 

 

"ההמלצה שלנו לכל הצרכנים: לפנות למועצה לצרכנות להגיש תלונה. יש לנו באתר גם מכתב להורדה בנושא. אנחנו נטפל בכל חברה קבלנית שלא תפצה את הצרכנים כדין. נפנה במכתב התראה לחברה הקבלנית באופן מרוכז בשם הצרכנים ואם לא נקבל תשובה בלוח זמנים סביר נגיש תביעה ייצוגית כנגד החברה ונדרוש פיצוי עבור כולם. יש לנו כבר כתב תביעה מוכן כנגד חברה אחת שיוגש בימים הקרובים במידה ולא נקבל תגובה מהם".

 

"הסיבות הללו שהקבלנים נוטים להיתלות בהם בעיכוב במסירה כבר נדונו לא אחת בבתי המשפט ונדחו אחת אחרי השניה. אם זה שביתות למינהם, אם זה בעיות חשמל או בעיות אחרות. וגם בנושא הקורונה - אנחנו משוכנעים שיידון וייפסק באותה מידה. אני מבין שלקבלנים קשה, אבל אם הצרכנים היו באים ואומרים שקשה להם - האם גם אז הם היו מקבלים הקלות?"

 

עוד בנושא:

 

תלונות רבות על עיכובים במסירת דירות ללא מתן פיצוי לצרכנים

 

איחור במסירת דירה - הנחיות לצרכנים ומכתב להורדה לדרישה לפיצוי כספי