המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 05/07/2016

המועצה לצרכנות לרשות ההגבלים העסקיים: חיזרו בכם מהכוונה להקל על המונופולים
עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "יש להמשיך ולהגן על הצרכנים מפני גביית מחירים מופרזים על-ידי מונופולים. הצרכנים זקוקים להגנת הממשלה מפני מונופולים המנצלים לרעה את כוחם"

 


 

המועצה הישראלית לצרכנות הגישה בסוף השבוע נייר עמדה בו היא קוראת לרשות להימנע משינוי עמדתה בענין אכיפת האיסור על גביית מחיר מופרז מצד מונופולים.


כזכור, באפריל 2014 פרסמה רשות ההגבלים העסקיים עמדה בדבר האיסור על גביית מחיר מופרז על ידי מונופול. הרשות קבעה כי רק פער של עד 20% בין מחיר המוצר לעלות ייצורו, ייחשב "נמל מבטחים", שיבטיח כי הרשות לא תנקוט נגד המונופול צעדי אכיפה בגין גביית מחיר מופרז.


באפריל השנה (2016) הודיעה הרשות כי היא עוצרת את אכיפת האיסור הזה וכי היא מבקשת לשוב ולבחון את מדיניותה בסוגיה זו, והעלתה את הנושא לדיון ציבורי.


לעמדת המועצה לצרכנות דווקא בישראל, המאופיינת בבעיה חמורה של יוקר מחיה ובשוק ריכוזי, קיימת הצדקה מיוחדת לאיסור על גביית מחיר מופרז. האיסור על גביית מחיר מופרז על ידי בעל מונופול נועד להתמודד עם הכשל המרכזי– חוסר יעילות בהקצאת המשאבים במשק, כתוצאה מגביית מחיר העולה על המחיר התחרותי.


לדעת המועצה, עמדתה המקורית של הרשות תורמת ליצירת ודאות-תימחורית , ומהווה כלי חשוב במאבק למען רווחת הצרכן ולכן אין לשנותה. בנוסף, לאכיפת האיסור על גביית מחיר מופרז חשיבות רבה בהרתעת מונופולים מפני הפרת הדין. אכיפת האיסור על ידי הרשות עשויה אף לסייע בתביעות אזרחיות לפיצוי צרכנים שנפגעו כתוצאה מגביית מחיר מופרז.


מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי הצרכנים זקוקים להגנת הממשלה מפני מונופולים המנצלים לרעה את כוחם ומכתיבים מחירים מופרזים, לאור היעדרה של תחרות שהיתה ממתנת את המחירים באותם ענפים. במקום שאין ריסון עצמי של המונופול, נידרש ריסון חיצוני ע"י השלטון, כדי להבטיח שוק הוגן לצרכנים- מוסיף מנכ"ל המועצה.