המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2019

ארכיון כתבות 2019

תאריך: 03/06/2019

המועצה לצרכנות לשר הכלכלה: פעל להסדרת נושא חובת סימון תאריך תפוגה של מוצרי מזון בתפזורת
במכתב ששלח מנכ"ל בפועל המועצה לצרכנות אל שר הכלכלה כתב: "המועצה לצרכנות סבורה כי יש לקדם הסדרה מתאימה על מנת לחייב את רשתות השיווק להנגיש לציבור הצרכנים הרוכש מוצרי מזון בתפזורת, את כל המידע שחובה לסמן על מוצרי מזון ארוזים מראש"

 

פסח

 

עופר מרום, מנכ"ל בפועל של המועצה הישראלית לצרכנות שלח מכתב אל שר הכלכלה והתעשייה ח"כ אלי כהן שכתורתו: "הגנה על בריאות הציבור – חובת סימון תאריך תפוגה של מוצרי מזון בתפזורת". במכתבו כתב מרום: "אני מתכבד לפנות אליך בבקשה לפעול להסדרת נושא אשר עלה לדיון בכנסת בעבר ואף נבחן משנת 2015 במכון התקנים, אולם טרם הוסדר –  נושא חובת סימון מרכיבים תזונתיים, תאריך ייצור ותאריך תפוגה על מוצרי מזון הנמכרים בתפזורת"

 

"מטרת ההסדרה בעניין סימון מוצרי מזון היא להעניק לציבור את מלוא המידע הדרוש על מנת לאפשר לו לבחור מוצרי מזון המתאימים לו ולצרכיו, וכן להגן על בריאותו. צו הגנת הצרכן (סימון ואריזה של מוצרי מזון) חל אך ורק על מוצרי מזון ארוזים מראש, כשהוא מפנה לתקן ישראלי 1145 החל על מוצרי מזון ארוזים מראש בלבד. יש לציין שתקן ת"י 1145 נמצא ברוויזיה משנת 2015 וסעיף 4.3 לטיוטא מוצע לקבוע כי "במכריה קמעונית בתפזורת... יהיו פרטי סימון החובה זמינים בנקודת המכירה."

 

עוד כתב מרום כי "לעמדת המועצה הישראלית לצרכנות, זכות הצרכן למידע בסיסי בדבר מרכיבי מוצרי המזון שהוא רוכש ותאריך התפוגה היא זכות יסוד ויש להחיל את חובת הסימון הקיימת לגבי מוצרי מזון ארוזים מראש, גם על מוצרי מזון הנמכרים בתפזורת באופן שהצרכן יוכל לקבל את המידע הנחוץ לו. לעניין זה יצוין כי מסקר מחירים שביצעה המועצה הישראלית לצרכנות לאחרונה עלה כי מחירי מוצרי הגבינות הנמכרות במעדנייה נמוכים בהרבה ממחירי אותן גבינות הנמכרות באריזת היצרן, מכאן כי יש לעודד צריכת מוצרי מזון הנמכרים בתפזורת על מנת להביא להורדת יוקר המחיה".

 

"לאור כל האמור לעיל", סיכם מרום, "מועצה לצרכנות סבורה כי יש לקדם הסדרה מתאימה על מנת לחייב את רשתות השיווק להנגיש לציבור הצרכנים הרוכש מוצרי מזון בתפזורת, את כל המידע שחובה  לסמן על מוצרי מזון ארוזים מראש".