המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 03/05/2021

המועצה לצרכנות קוראת למנוע זליגת תכני ספורט מהערוצים הבסיסיים לערוצים בתשלום
בפניה למועצה לשידורי כבלים ולווין בעניין בקשת הוט להוספת ערוצי ספורט בתשלום, הביעה המועצה לצרכנות את עמדתה: "יש לקחת בחשבון שהערוצים בתשלום יתייקרו ולמנוע כל זליגת תכנים מהערוץ הקיים במסגרת חבילת הבסיס לערוץ החדש תמורת תשלום"

 בתגובה לשימוע שפרסמה מועצת הכבלים והלוויין בנושא אסדרת ערוצי הספורט בטלוויזיה הרב ערוצית (בעקבות בקשת הוט להקים חבילת ערוצי ספורט חדשה ולהוסיף שלושה ערוצי ספורט בתשלום, ביניהם ערוץ וואן 2 שנמצא בחבילת הבסיס), שלחה המועצה הישראלית לצרכנות את עמדתה למועצת הכבלים והלווין, בה מזהירה המועצה לצרכנות מפני עליית מחירי ערוצי הספורט, ומבקשת לפקח על התנהלותם על מנת למנוע זליגת שידורים מערוץ הבסיס - לערוץ החדש.


ככלל, המועצה לצרכנות מברכת על הצטרפות שחקן חדש לשוק שידורי ערוצי הספורט בתנאי שתימנע פגיעה בציבור הצרכנים. אולם, לעמדת המועצה לצרכנות, קיימת סתירה לכאורה להחלטת המועצה לשידורי לווין מיום 16.8.2018, לפיה הערוץ יוצע כערוץ בודד בחינם לכל מנויי הבסיס של בעלי הרישיונות ובמידה ויגבה תשלום בעדו – תוקפו יפקע לאלתר.


המועצה לצרכנות מביעה את החשש מפגיעה בציבור הצרכנים בשל זליגת תכנים, ומעליית מחיר ערוצי הספורט.


המועצה לצרכנות חוששת ממצב בו תכנים המשודרים כיום לכלל המנויים ללא עלות נוספת, יועברו לערוצים בתשלום. סקירת לוח השידורים של ערוץ הספורט 25.4, העלתה כי משחקי ספורט רבים שודרו לצרכנים שקנו את חבילת הספורט, בעוד שמנוי חבילת הבסיס יכול היה לצפות בעיקר בתוכניות אולפן ובמעט משחקים. צרכן שלא רכש את חבילות הספורט השונות יתקשה ליהנות משידורי ספורט איכותיים בשידור חי.


המועצה לצרכנות מסכימה עם עמדת המועצה לשידורי כבלים ולווין לפיה "במצב בו בעלי הזכויות בספורט הם מונופולים, והביקוש של צרכני הספורט הוא בעל מאפיינים קשיחים, ככל שבידי הפלטפורמות לגבות תשלום נוסף בעבור הצפייה בשידורי הספורט, ערכן של הזכויות עולה ועל כן מחירן עולה". מכאן, החשש כי העברת שידורי הליגה האיטלקית לערוץ בתשלום תביא להאמרת מחירי זכויות שידורי ספורט, להם ביקוש קשיח ששודרו עד כה בערוץ הפתוח. חברת הוט ייקרה, בחודש מרץ, את חבילת ערוצי הספורט של צ'רלטון למחיר של 82 ש"ח (עלייה של 7 ₪) ורכישת ערוץ בודד תומחרה ב-61 ₪, עלייה של 6 ₪.


עופר פיינשטיין, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "המועצה לצרכנות מבקשת למנוע זליגת תכנים בתשלום מהערוץ הקיים לחדש במסגרת חבילת הבסיס, וממליצה להגדיר באופן ספציפי את לוח השידורים הקיים, ככזה שלא ניתן להעברה לערוץ הנוסף, ולקבוע כי בערוץ הנוסף ישודרו תכנים אחרים בלבד. כמו כן, ראוי להתנות את פתיחת הערוץ המדובר ביציקת תוכן שיפנה לקהל צרכני רחב נוסף, כגון ספורט נשים וספורט בעלי מוגבלויות.


באוגוסט הקרוב צפויים להתקיים המשחקים האולימפיים TOKYO 2021 וערוץ הספורט הוא הגוף המשדר, ועל כן עולה החשש מזליגת תכנים מהאפיקים שבחבילת הבסיס לאלו שבתשלום . כך שהצרכנים חובבי הספורט יאלצו לשלם עבורם, באם המועצה לשידורי כבלים ולווין לא תסדיר את העניין מבעוד מועד.